https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cricoteka może stać się kolejnym szkieletorem

Anna Agaciak
Andrzej Banaś
Potwierdzają się nasze informacje: Chemobudowa Kraków SA - w obawie o bezpieczeństwo swoich pracowników, a także przyszłych użytkowników obiektu - wstrzymała budowę Cricoteki.

Firma zarzuca projektantowi szereg błędów w projekcie budowlanym i wykonawczym. Tymczasem projektant twierdzi, że to właśnie przerwanie budowy jest nieodpowiedzialne i może doprowadzić, np. przy silniejszym wietrze, do katastrofy budowlanej. Teraz inwestor, wykonawca i projektanci czekają na ekspertyzę, która ma jednoznacznie potwierdzić poprawność obecnego stanu konstrukcji. Zainteresowane strony spodziewają się jej na przełomie lipca i sierpnia.

Nowatorska architektonicznie siedziba Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - powstaje w atrakcyjnej lokalizacji, przy bulwarach wiślanych. Przypominająca most budowla miała być okazałą bramą do krakowskiej dzielnicy Podgórze. Teraz jednak ma szanse stać się kolejnym szkieletorem w Krakowie.

Dyrektorzy Chemobudowy twierdzą, że pierwotny projekt inwestycji był dziesiątki razy zmieniany przez pracownię inżynierską Czesława Hodurka. - Zaniepokojeni ciągłymi korektami, w 2011 roku zleciliśmy zrobienie ekspertyzy konstrukcji stalowej - mówi Grzegorz Łykacz, dyrektor ds. wykonawstwa Chemobudowy. - Wykazała ona wiele błędów. Pełną ekspertyzę zamówiła w tym samym czasie Cricoteka. Oba opracowania były zbieżne. Mimo to konstruktorzy nadal wprowadzali kolejne zmiany! Nie mieliśmy wyjścia, musieliśmy zareagować - wyjaśnia decyzje o wstrzymaniu prac Łyczak.

Zarzuty wykonawcy odpiera zespół Czesława Hodurka. Twierdzi, że korekty projektu były konieczne i usankcjonowane prawem. - W projekcie nie ma żadnych błędów, jest w 100 procentach bezpieczny. Wykazaliśmy to w odpowiedzi na sporządzone ekspertyzy. Niestety, nasze uwagi zostały zignorowane - mówi Czesław Hodurek i alarmuje, że wstrzymanie prac na tym etapie (wykonane zostało 60 procent konstrukcji), jest bardzo niebezpieczne. Jeśli np. zdarzy się bardzo silny wiatr, możemy mieć katastrofę budowlaną - ostrzega.

- Do katastrofy budowlanej nie dojdzie, gdyż konstrukcja jest obecnie ustabilizowana, podparta na podporach montażowych - uspokaja Andrzej Juszczyk, dyrektor ds. Marketingu Chemobudowy.

Konstruktorzy powiadomili nadzór budowlany. Wykonawca chce dokończyć obiekt, jednakże dopiero wówczas, gdy będą znane wyniki trzeciej już ekspertyzy.

Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marta
Wbrew wszystkim jadowitym i zawistnym, typowo (mało)polskim narzekaniom, jak poniższe, sygnalizującym jedynie typowe polskie kompleksy. Opluć, wyszydzić, aby poczuć się choć na chwilę lepszym, bo nie ma innej możliwości, co potwierdza jedynie własną nieznośną znikomość.
Wreszcie będzie można zobaczyć kawałek nowoczesnej architektury w tym zapyziałym mieście, a konstruktorzy przekonają się, że takie wsporniki, to nie photoshop, a rzeczywistość.
b
bob budowniczy
Projektowali: Stanisław Deńko i nsMoonStudio Piotra Nawary i Agnieszki Szultk. Piotr Nawara to aktualnie buduje swój apartamentowiec w Młynówce Królewskiej! Niech ktos powstrzyma tego Człowieka Demolkę!
m
mm
Nie rozumiem po co w Krakowie kolejna taka inwestycja - mamy archiwum Kantora i jego mieszkanie. Wstęp za darmo. Można doinwestować te dwa miejsca a nie budować kolejny obiekt. Pomysł był fajny, nawiązujący do idei opakowalnictwa Kantora ale wykonanie jak zawsze kiepskie ;/
j
janek
Niech nie szpeci bulwarów wiślanych i nie generuje kosztów. Zróbcie wreszcie coś pożytecznego dla mieszkańców !
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska