Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia jak najlepszy lek. Pomagają chronić się przed cukrzycą. Poradnik małopolskiego NFZ

Redakcja
W profilaktyce zachorowań kluczową rolę odgrywa aktywność fizyczna. Pomaga ona nie tylko obniżyć poziom glukozy we krwi, ale uwrażliwia również tkanki na insulinę, dzięki czemu ułatwią skuteczną terapię cukrzycy, jeśli do jej rozwoju już dojdzie. Osoby chore na cukrzycę, które są aktywne, mają szansę odsunąć w czasie przyjmowanie kolejnych leków, także insuliny, nawet o kilka lat.
W profilaktyce zachorowań kluczową rolę odgrywa aktywność fizyczna. Pomaga ona nie tylko obniżyć poziom glukozy we krwi, ale uwrażliwia również tkanki na insulinę, dzięki czemu ułatwią skuteczną terapię cukrzycy, jeśli do jej rozwoju już dojdzie. Osoby chore na cukrzycę, które są aktywne, mają szansę odsunąć w czasie przyjmowanie kolejnych leków, także insuliny, nawet o kilka lat. fot. pixabay
Regularna aktywność fizyczna pomaga obniżyć poziom glukozy i zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy. Ruch uwrażliwia również tkanki na insulinę, dzięki czemu ułatwia skuteczną terapię choroby.

Cukrzyca na przestrzeni ostatnich lat zapracowała na miano niezakaźnej epidemii XXI wieku. W Polsce z chorobą mierzą się ponad 3 miliony osób. Kolejne setki pacjentów jeszcze nie wiedzą o rozwijającej się w ukryciu chorobie, bo od dawna nie odwiedzały gabinetów lekarzy i nie badały się.

U zdecydowanej większości chorych lekarze diagnozują cukrzycę typu drugiego. Ta typu pierwszego odpowiada za ok. 10 proc. przypadków zachorowań. Niezależnie od typu choroby, ich cechą wspólną jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Działa on na naczynia krwionośne podobnie jak rdza na metal. W efekcie cukrzyca prowadzi do powikłań dotyczących całego organizmu – chorób serca, oczu, nerek, trudno gojących się ran.

Jak wskazują lekarze, choć ryzyko cukrzycy typu drugiego rośnie wraz z wiekiem, do ich gabinetów z chorobą coraz częściej trafiają także młodzi pacjenci. To efekt przede wszystkim gruntownych zmian w naszym stylu życia. Ryzyko rozwoju cukrzycy typu drugiego jest bowiem ściśle związane z codziennymi wyborami i zdrowymi nawykami.

Wyprzedź chorobę

W profilaktyce zachorowań kluczową rolę odgrywa aktywność fizyczna. Pomaga ona nie tylko obniżyć poziom glukozy we krwi, ale uwrażliwia również tkanki na insulinę, dzięki czemu ułatwią skuteczną terapię cukrzycy, jeśli do jej rozwoju już dojdzie. Osoby chore na cukrzycę, które są aktywne, mają szansę odsunąć w czasie przyjmowanie kolejnych leków, także insuliny, nawet o kilka lat.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia na intensywne ćwiczenia (np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze) powinniśmy poświęcać 150 minut tygodniowo, a w przypadku umiarkowanej intensywności aktywności (np. spacer, zakupy, praca na działce) – 300 minut w tygodniu. To optymalna dawka ruchu także dla osób z cukrzycą, u których nie daje ona jeszcze żadnych powikłań. Pacjenci, w przypadku których choroba doprowadziła do problemów ze wzrokiem, nerkami czy stopą cukrzycową, swój zestaw ćwiczeń powinni skonsultować z lekarzem.

 

Jak polubić aktywność fizyczną?

Jak polubić aktywność fizyczną? Próbuj różnych form i znajdź dla siebie takie ćwiczenia, które sprawią ci radość. Ćwicz w towarzystwie i unikaj przetrenowania. Stawiaj sobie realistyczne cele. Jeśli nie wiesz, jak zacząć, pomoże ci program „8 tygodni do zdrowia” przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To bezpłatny plan treningów, stworzony z myślą także o tych, którzy do tej pory odpoczywali na kanapie. Filmy z ćwiczeniami i dokładnymi wskazówkami, jak wykonywać je prawidłowo, znajdziesz na stronie Akademii NFZ serwisie Youtube oraz w aplikacji mojeIKP.

 
Regularny wysiłek fizyczny połącz ze zdrową dietą. Zbilansowany jadłospis, oparty o dietę DASH – uważaną za najzdrowszą na świecie – ułożysz z portalem diety.nfz.gov.pl. Diety NFZ to blisko 2 tys. przepisów i kilkanaście gotowych planów posiłków, z których korzysta już ponad 500 tys. osób. Z jego pomocą stworzysz miesięczne menu dla siebie i całej rodziny, znajdziesz tam również specjalny jadłospis przygotowany z myślą o osobach, które mierzą się z cukrzycą.

Środa z Profilaktyką w internecie

Roli aktywności fizycznej w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy jest poświęcona kolejna odsłona cyklu „Środa z Profilaktyką” w internecie. Materiały edukacyjne można znaleźć na stronie Akademii NFZ oraz na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska