MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CYBERSEC 2024. Polska stawia na cyberbezpieczeństwo. W Krakowie rozmawiano o tym z udziałem technologicznych gigantów

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
CYBERSEC 2024 w Krakowie.
CYBERSEC 2024 w Krakowie. Piotr Tymczak
Zagrożenie cyberatakami ze wschodu rośnie i może dotyczyć każdego z nas. Zapewnienie cyberbezpieczeństwa kraju i obywateli było jednym z głównych tematów Europejskiego Forum CYBERSEC 2024, które w dniach 19-20 czerwca odbyło się w hali Expo w Krakowie. Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami administracji państwowej, samorządów, sektora militarnego i firm zajmujących się ochroną w przestrzeni cyfrowej.

- Znajdujemy się w kluczowym momencie związanym ze zbliżającym się objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Europejskiej. Jednym z wyzwań w kraju i Europie jest cyberbezpieczeństwo. Forum CYBERSEC 2024 było platformą do nawiązywania sojuszy, pokazywania nowych rozwiązań, ale również wskazywania różnych zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem, uwidaczniania słabych stron w tym zakresie i reagowania na nie. To są często duże wyzwania dla firm zajmujących się taką działalnością, które mogły wymienić się doświadczeniami - podsumowała Marietta Gieroń, przewodnicząca Rady Programowej CYBERSEC, prezes Instytutu Kościuszki, organizującego to wydarzenie.

Krakowskie Forum CYBERSEC 2024 było spotkaniem przedstawicieli branż związanych z cyberbezpieczeństwem, polityków, wojskowych i naukowców, podczas którego omawiano m.in. cyfrowe priorytety dla Polski i Europy oraz bloku transatlantyckiego. Przybyli tu przedstawiciele administracji, biznesu i nauki z wielu krajów. Wśród partnerów wydarzenia byli tacy giganci technologiczni jak Microsoft, IBM, Nokia czy Crowdstrike.

W tegorocznej edycji CYBERSEC 2024 wzięło udział około 2 tys. uczestników związanych z cyberbezpieczeństwem z kraju i Europy. Odbyło się wiele wykładów i dyskusji (60 godzin) z udziałem ok. 250 ekspertów.

W drugim dniu Forum rozmawiano m.in. o rozwoju i wyzwaniach europejskiego rynku cyberbezpieczeństwa, wzmacnianiu infrastruktury cyfrowej Europy, wzmocnieniu cyberbezpieczeństwa NATO, wyzwaniach w ramach certyfikacji polskich firm technologicznych.

- Takie wydarzenia jak CYBERSEC mają na celu to, by być gotowym na incydenty związane z cyberatakami, budować cyberodporność na wielu szczeblach. Cyberbezpieczeństwo jest interdyscyplinarne, zależy od każdego obywatela, od tego jak przygotuje się na nie biznes, administracja publiczna. Dlatego takie spotkania, współpraca, wymiana informacji jest dobre dla nas wszystkich - skomentował Łukasz Gawron, prezes Polskiego Klastra Cyberbezpieczeństwa#CyberMadeInPoland.

Podczas pierwszego dnia Forum został podpisany list intencyjny pomiędzy ECSO (Europejska Organizacja Cyberbezpieczeństwa) i Instytutem Kościuszki z Krakowa, organizującym CYBERSEC 2024. W ramach współpracy ESCO i Instytut Kościuszki zorganizują serię debat i dyskusji na temat najważniejszych problemów związanych z cyberbezpieczeństwem. Wydarzenia mają zostać zorganizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie Europejskiej. Planowane wydarzenia odbędą się w Brukseli, a także w Krakowie - we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.

Gościem specjalnym CYBERSEC 2024 był wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który mówił m.in. o planach dotyczących rozwoju cyfryzacji przedsiębiorstw (rząd przeznaczy na to ok. 30 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy), a także realizacji projektu Cybertarcza (za ok. 3 mld zł), który ma poprawić koordynację działań i reakcję na incydenty związane z atakami w cyberprzestrzeni. Przedstawił też plany związane z rozpoczynającą się w styczniu 2025 roku polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej 2025 i związane z tym priorytety w zakresie cyberbezpieczeństwa w kraju i Europie, takie jak m.in. łączenie działań wojskowych i cywilnych dotyczących ochrony danych cyfrowych.

Organizatorem CYBERSEC 2024 jest Instytut Kościuszki z Krakowa, którego misją od ponad 20 lat jest angażowanie się w debatę publiczną dotyczącą kluczowych aspektów cyberbezpieczeństwa, poprzez wspieranie wymiany doświadczeń pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym i organizowanie konferencji oraz inicjowanie działań mających na celu budowanie skutecznej współpracy między nimi.

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska