MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CYBERSEC 2024 w Krakowie. Roboty automatycznie wyszukują firmy do cyberataków. Jak temu zaradzić?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Forum CYBERSEC 2024 w Krakowie.
Forum CYBERSEC 2024 w Krakowie. Piotr Tymczak
Wielu przedstawicieli branż związanych z cyberbezpieczeństwem z kraju i świata uczestniczy w Europejskim Forum CYBERSEC 2024, które w dniach 19-20 czerwca odbywa się w hali Expo przy ul. Galicyjskiej w Krakowie. Podkreślają, że jest to bardzo dobra okazja na wymianę doświadczeń w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego, które jest coraz bardziej zagrożone cyberatakami.

- Cieszę się, że tego typu wydarzenia odbywają się w Polsce i przede wszystkim integrują środowiska międzynarodowe. Potrzebna jest taka współpraca, wymiana doświadczeń. Cieszę się, że przedstawiciele samorządów, ministerstwa cyfryzacji wraz z ministrem Krzysztofem Gawkowskim uczestniczą w rozmowach na temat trendów i kierunków rozwoju cyberbezpieczeństwa w naszym kraju - mówi Krzysztof Błaszkiewicz z Bydgoskiego Klastra Informatycznego, który zrzesza 45 firm z branży informatycznej.

Jest jednym z uczestników CYBERSEC 2024. W Bydgoszczy organizuje duże wydarzenie, jakim są Targi Bezpieczeństwa i Obronności CyberLogisMil.

Zwraca uwagę, jak ważne w dzisiejszych czasach, kiedy dochodzi do cyberataków ze wschodu, jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Forum CYBERSEC 2024 jest odpowiedzią na zapotrzebowanie. Prezentuje się tu wielu wystawców oferujących systemy zabezpieczeń w sieci.

- Roboty automatycznie wyszukują firmy, które nie mają zabezpieczeń. W pierwszym kwartale na celowniku były szczególnie samorządy, banki oraz szkoły. Kończy się to blokowaniem infrastruktury, nie ma dostępu do księgowości, do produkcji, systemów. To powoduje przestój. Znam co najmniej dwie firmy, które doprowadziło to do bankructwa. Tygodniowy przestój doprowadził do kar umownych, braku ciągłości finansowej - komentuje Krzysztof Błaszkiewicz.

Zaznacza, jak ważne jest uświadomienie kierowników jednostek, zakładów, firm, samorządów, aby zrozumieli informatyków i korzystali z ich zaleceń dotyczących ochrony danych. - Podstawową argumentacją jest zagrożenie utraty pieniędzy, danych, przemysłowych informacji, co stanowi zagrożenie dla firmy i państwa. Wyciek danych osobowych dotyka nas osobiście. Wyciek danych przemysłowych dotyka nas globalnie. Jeżeli przykładowo jesteśmy producentem elementu silnika, to jeżeli ktoś zatrzyma ten silnik przez co nie będzie wody w kranie, nie będzie ogrzewania domu, czy światła, to już stanowi krytyczny element dla państwa - obrazuje Krzysztof Błaszkiewicz.

Krakowskie Forum CYBERSEC 2024 jest spotkaniem przedstawicieli branż związanych z cyberbezpieczeństwem, polityków, wojskowych i naukowców, podczas którego omawiane są cyfrowe priorytety dla Polski i Europy oraz bloku transatlantyckiego.

W tegorocznej edycji CYBERSEC 2024 bierze udział około 2 tys. uczestników związanych z cyberbezpieczeństwem z kraju, Europy i świata. Zaplanowano 60 godzin wykładów i dyskusji z udziałem ok. 250 ekspertów.

Nowe możliwości obronne. Polska inwestuje w pociski JASSM-ER

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska