Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czartoryscy miesiąc po otwarciu. Czy wszystko poszło gładko?

red.
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Takiej frekwencji nie powstydziliby się nawet twórcy - nie przymierzając – parku rozrywki. Odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich w pierwszym miesiącu po otwarciu odwiedziło 13 tysięcy osób. A muzeum już obmyśla sposoby, na przyciągniecie jeszcze większej liczny zwiedzających.

WIDEO: Krótki wywiad

- Pierwszy miesiąc pozwolił nam na zbadanie kwestii, której nie dało się przewidzieć w żadnych symulacjach: tego, jak w muzeum zachowują się zwiedzający. Ile czasu w nim spędzają, przed jakimi dziełami najchętniej przystają, które obiekty najbardziej lubią fotografować – mówi Dagmara Marcinek z działu promocji Muzeum Narodowego w Krakowie, którego oddziałem jest Muzeum Książąt Czartoryskich.

Pierwszy miesiąc funkcjonowania muzeum to też recenzje, w których eksperci chwalą placówkę głównie za umiejętne połączenie tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami. Aranżacja Czartoryskich otrzymała też nominację w prestiżowym plebiscycie Property Design Award.

Po obserwacjach i pochwałach przyszedł czas na wnioski. Na przykład taki, że chętnych do odwiedzenia „Czartoryskich” jest więcej niż dostępnych biletów. Dlatego muzeum zdecydowało się na zwiększenie ich puli: od 9 stycznia na każdy termin w kasie i rezerwacji dostępnych jest pięć biletów więcej, zwiedzający są zaś wpuszczani nie jak dotychczas co 15, ale co 10 minut. Dzięki temu codziennie ekspozycję zobaczy kilkaset osób więcej.
„Czartoryscy” starają się kusić nie tylko stałą ekspozycją, ale i dodatkowymi wydarzeniami. Dla dzieci, na ferie zaplanowano cykl warsztatów „Klucze do kolekcji”, podczas których najmłodsi będą mogli wcielić się w role muzealnych odkrywców. Dla dorosłych zaś, co niedzielę organizowane są oprowadzania (w tym dla rodziców z dziećmi do lat 3), a w połowie lutego ruszyć mają muzealne warsztaty relaksacyjne.

Otwarcie budynku przy ul. św. Jana to dopiero początek końca remontu muzeum. Jesienią zwiedzającym zostanie udostępniony Arsenał, w którym ma znaleźć się kolekcja sztuki starożytnej. - Prace budowlane zostały już zakończone, teraz czas na aranżację ekspozycji – mówi Marcinek. - A przed nami jeszcze remont Klasztorku. Kiedy wszystkie budynki odzyskają dawny blask, stworzą jeden, muzealny kompleks.

Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania muzeum i organizowanych przez placówkę wydarzeń można znaleźć na stronie: mnk.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska