Ruchome schody prowadzące do góry przy Małopolskim Dworcu Autobusowym (ul. Bosacka) wyłączono w listopadzie 2018 roku, a drugi kierunek uległ awarii w lutym 2019 roku. Przyczyną było zużycie łańcuchów stopniowych oraz korozja elementów konstrukcyjnych, spowodowana działaniem wód opadowych - przyznawali już wiele miesięcy temu krakowscy urzędnicy, powtarzając, że problem mogłoby rozwiązać zadaszenie schodów.
"Wykonano dwukrotnie wymianę łańcuchów stopniowych (w 2013 r. oraz w 2016 r. ) oraz zlecono 17 napraw podzespołów tj. wymianę poręczy, wymianę płyt sterowych uszkodzonych na skutek zalania, wymianę łańcuchów napędowych itp. Łączna kwota przeznaczona na naprawy przedmiotowych schodów ruchomych w tym okresie wyniosła 363 tys. zł Schody są wyłączone z eksploatacji od początku 2019 do dnia dzisiejszego z uwagi na znaczne zużycie łańcuchów stopniowych oraz korozję elementów konstrukcyjnych, spowodowaną bezpośrednim działaniem opadów atmosferycznych" - dodają urzędnicy.
Od tego czasu krakowianie słyszą tylko kolejne zapowiedzi rozwiązania problemu. Do dziś do tego nie doszło. Kiedy się w końcu uda? Wszystko zależy od tego, czy potrzebne pieniądze (ok. 2 mln zł na budowę zadaszenia, naprawę urządzenia itd.) znajdą się w budżecie Krakowa na przyszły rok.
- Zarząd Dróg Miasta Krakowa corocznie od kilku lat wnioskuje o ujęcie w planach Budżetu Miasta Krakowa zadania dotyczącego wykonania zadaszenia nad przedmiotowymi schodami ruchomymi. Tut. Zarząd wnioskował o zabezpieczenie środków na ten cel do budżetu Miasta Krakowa również na rok 2022. Obecnie przedmiotowe zadanie znajduje się na 18-tej pozycji Listy Rankingowej inwestycji w dziedzinie: Budowa i przebudowa dróg wraz z oświetleniem. Ze środków bieżących ZDMK opracował projekt wykonania takiego zadaszenia. Z uwagi na tunel KST wykonane może być ono jedynie nad częścią ruchomą schodów - a nie jak na r. Mogilskim nad całymi schodami. Realizacja zadania jest uzależniona od decyzji Rady Miasta odnośnie kształtu budżetu - informują w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.
- Zgodnie z tym o czym wielokrotnie już informowaliśmy, naszym zdaniem uruchamianie schodów jest zasadne tylko po ich wcześniejszym zadaszeniu. Doświadczenia z eksploatacji innych tego typu schodów jasno pokazują, że tylko zadaszone schody są pozbawione ryzyka częstych awarii i szybkiej degradacji mechanizmów napędowych. Tym bardziej, że do dyspozycji osób z ograniczoną mobilnością pozostaje winda - dodają w ZDMK.
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
