Najstarsza infrastruktura na Bagrach wymaga pilnego remontu
Inwestycja jest prowadzona pod pieczą Zarządu Zielni Miejskiej w Krakowie. Przetarg na wykonanie prac ogłoszono na początku lutego, a rozstrzygnięcia można spodziewać się w drugiej połowie marca. Roboty ruszą krótko potem.
- Zarząd Zieleni Miejskiej planuje zrealizować prace do końca czerwca tego roku. Roboty będą prowadzone w sposób najmniej uciążliwy dla użytkowników, w ramach możliwości etapowo, aby teren budowy zajmował jednocześnie jak najmniej przestrzeni wypoczynkowej – przekazała nam Emilia Król z Urzędu Miasta Krakowa.
Roboty te będą prowadzone na wniosek mieszkańców, w północno-zachodniej części wypoczynkowego terenu, który został zagospodarowany jako pierwszy.
„Projekt zakłada remont istniejącej infrastruktury nad zalewem Bagry oraz rewitalizacja boiska do piłki nożnej przy ul. Koziej, w zależności od koniecznego do wykonania zakresu prac i środków finansowych. Bagry to jedna wielka wizytówka budżetu obywatelskiego i po latach zwycięskich projektów, czas na remont tego co wygrywało w budżecie obywatelskim w latach ubiegłych. Po latach użytkowania infrastruktura nad zalewem Bagry wymaga remontu oraz odświeżenia tego co zostało wcześniej zrobione – to uzasadnienie do projektu „Bagry 2.0”, który w 2024 roku został zakwalifikowany do realizacji pod szyldem krakowskiego BO (natomiast propozycja „Zalew Bagry – zagospodarowanie”, z której realizowane będą niektóre elementy, wygrała w BO jeszcze w 2017 roku).
- Zakres prac (do wykonania w najbliższych miesiącach – red.) obejmuje wymianę drewnianej palisady plaży - na solidniejszą konstrukcję betonową, zapewniającą stabilność skarpy. Ponadto, w zależności od złożonych ofert będą zlecone zakresy opcjonalne: modernizacja nawierzchni mineralno-żywicznej wraz z obrzeżami w rejonie plaży między ulicami Kaczą i Kozią, odtworzenie trawników, przebudowa nawierzchni mineralnych w rejonie plaży (alejka wschód – zachód) wraz wykonaniem nowych nawierzchni betonu szczotkowanego w obrębie placyków do gry w szachy – wylicza ZZM w Krakowie.
2,2 mln na Bagry w 2025 roku. W planach budowa trzeciej plaży
Popularne Bagry znajdują się w dzielnicy Płaszów, pomiędzy ulicami Lipską i Wielicką. Zalew powstał na terenie dawnej żwirowni. Obszar ten był wykorzystywany przez mieszkańców jako miejsce wypoczynku od dawna, natomiast mniej więcej przed dekadą rozpoczęto budowę tam fachowej infrastruktury rekreacyjnej, przede wszystkim w ramach budżetu obywatelskiego.
Atrakcje zalewu Bagry stanowią m.in.: kąpielisko, dwie piaszczyste plaże, wypożyczalnia sprzętu wodnego, place zabaw dla dzieci, boiska (m.in. do piłki siatkowej oraz koszykówki), tężnia solankowa, park z hamakami, alejki spacerowe, gastronomia. Nad Bagrami jest też Mała Chorwacja, czyli międzynarodowy zakątek z Promenadą Chorwacką, z tabliczkami informacyjnymi odwzorowującymi położenie geograficzne największych miast chorwackich. Prostopadła do niej aleja nosi nazwę Alei Gwiazd Chorwacji, wzdłuż której stoją tablice z nazwiskami słynnych Chorwatów.
Jak zaznacza krakowski magistrat, zagospodarowanie Bagrów jest bardzo szerokim, wielowątkowym zadaniem, a prace realizacyjne w tym zakresie są prowadzone w sposób ciągły od początku powstania krakowskiego Zarządu Zielni Miejskiej.
- Oprócz już zleconych robót (tych, które mają być wykonane do czerwca 2025 – red.) ZZM planuje rozpoczęcie prac projektowych obejmujących przygotowanie kompleksowego opracowania dla całego terenu parku Bagry Wielkie. Opracowana zostanie część koncepcyjna - dla całości terenu oraz projekty szczegółowe dla fragmentów parku, wymagających niezwłocznego podjęcia prac związanych z zagospodarowaniem i dostosowaniem do potrzeb mieszkańców. Chodzi m.in. o teren dzikiego przedeptu i trudne do przejścia zarośla na skarpie wzdłuż zbiornika w północno – zachodniej części parku (bliżej ul. Żołnierskiej) lub okolice boiska przy ul. Koziej. Opracowanie obejmie również problematykę potrzeb i analizę możliwości budowy na Bagrach całkiem nowej plaży – zapowiada Emilia Król.
Dodaje: - Ponadto w przypadku sprawnego zakończenia prac projektowych dotyczących remontu boiska przy ul. Koziej ZZM planuje tu rozpoczęcie robót budowlanych jeszcze w tym roku.
Szacunkowa wartość wszystkich miejskich inwestycji, planowanych w tym roku nad zalewem Bagry sięga 2,2 mln zł.
Czytaj także
