Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czworo dzieci poczętych przy wsparciu powiatu olkuskiego, w tym troje przez in vitro. W planach jest kontynuacja programu w przyszłym roku

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe Pexels
Program Polityki Zdrowotnej w Zakresie Diagnozowania i Leczenia Niepłodności Dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego na Rok 2023” działa już prawie rok. Przez ten czas z inicjatywy skorzystało 15 par. Jak informują przedstawiciele powiatu olkuskiego przy wsparciu z powiatowego programu poczęte zostało czworo dzieci, w ty troje metodą in vitro.

Czworo dzieci poczętych przy wsparciu programu powiatu olkuskiego

W styczniu tego roku radni Rady Powiatu w Olkuszu zadecydowali o wprowadzeniu Programu Polityki Zdrowotnej w Zakresie Diagnozowania i Leczenia Niepłodności Dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego na Rok 2023”.

Od niemal roku program ten realizowany jest w dwóch częściach. Pierwsza z nich obejmuje diagnostykę niepłodności, między innymi badania poziomu hormonu antymullerowskiego, pakiet badań hormonalnych, badania nasienia, konsultacje andrologiczną, konsultację endokrynologiczną a nawet konsultacje dietetyczne. Część druga z kolei obejmuje leczenie niepłodności metodą zapłonienia pozaustrojowego.

Przygotowaniem programu zajęło się Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”, które wcześniej przygotowywało już kilkadziesiąt tego typu programów dla samorządów z całego kraju.

Jak informują władze powiatu olkuskiego do tej pory dzięki Programowi Polityki Zdrowotnej w Zakresie Diagnozowania i Leczenia Niepłodności Dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego na Rok 2023” poczęte zostało czworo dzieci.

- Bardzo się cieszę z sukcesu tego programu Kontynuację programu zaplanowaliśmy już w przyszłorocznym budżecie – podkreśla wicestarosta Powiatu Olkuskiego Paulina Polak.

Jak dodaje wicestarosta w planach jest kontynuowanie programu do momentu wprowadzenia dofinansowań do in vitro przez rząd. W przyszłorocznym budżecie powiatu na ten cel planuje się przeznaczyć środki w wysokości 150 tysięcy złotych.

W tym roku program realizowany był przez Artvimed z Krakowa oraz Centrum Leczenia Niepłodności Parens także z Krakowa.

Na kolejny rok wybrani zostaną kolejni realizatorzy. Aby skorzystać z programu trzeba będzie wypełnić wniosek o objęcie dofinansowaniem w ramach Programu Polityki Zdrowotnej w Zakresie Diagnozowania i Leczenia Niepłodności Dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego na Rok 2023” a także oświadczenie o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną dotyczącą danych osobowych. Wypełnione wnioski będą przyjmowane przez podmioty, które będą realizowały program.

Warto dodać, że w listopadzie tego roku posłowie zagłosowali za finansowaniem metody zapłodnienia pozaustrojowego ze środków budżetu państwa. Inicjatywa była pierwszym obywatelskim projektem przegłosowanym w obecnej kadencji Sejmu. Minimalna kwota, jaka ma zostać przeznaczona na realizację tego programu to 500 milionów złotych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska