FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
- Profilaktyka jest niezwykle ważna. Chcemy bezpłatnie szczepić przeciwko grypie mieszkańców najbardziej narażonych na tę chorobę, która niesie za sobą różne powikłania – uzasadnia akceptację tego programu Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.
Pomysłodawczyni szczepienia osób plus 55, Agnieszka Winiarz (na zdj.), kierująca Wydziałem Polityki Społecznej w Urzędzie Miasta i Gminy podkreśla, że dane z danych ze stacji sanitarno-epidemiologicznej wynika, iż znacząco spada liczba szczepiących się nie tylko skawinian, ale w ogóle Polaków.
Mimo, że Narodowy Fundusz Zdrowia w połowie pokrywa koszt szczepionek przeciw grypie dla osób plus 65, to bardzo mało seniorów korzysta z tej możliwości.
Czy uda się do szczepień przekonać mieszkańców skawińskiej gminy?
Agnieszka Winiarz zapowiada szeroko zakrojoną akcję informacyjną o szczepieniach zaraz po uchwaleniu tego programu przez Radę Miejską. Sesję zaplanowano na 8 lipca. Radni podczas pierwszego czytania w minioną środę, przychylnie podeszli do tego programu, jest więc duże prawdopodobieństwo, że zostanie on przyjęty.
- Od razu wyłonimy firmę realizującą program i ruszymy z akcją informacyjną. Będziemy docierać do mieszkańców w różnej formie – zapowiada pani kierowniczka. Wymienia m.in. przychodnie zdrowia, kluby seniora, stowarzyszenia, sołtysów i zarządy osiedli, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
- Gdy tylko pojawi się na rynku nowa szczepionka przeciwko grypie, natychmiast uruchomimy program. Liczymy, że szczepienia zostaną przeprowadzone pod koniec września. Zależy nam, aby jak najszybciej zaszczepić zgłoszone osoby, jeszcze jeszcze przed zapowiadaną na jesień epidemią koronawirusa – planuje Agnieszka Winiarz.
Zaznacza, że szczepienia są uznawane za najskuteczniejszą i najtańszą metodę zapobiegania grypie, chroniącą przed ciężkim jej przebiegiem. Szczepionka więc minimalizuje ryzyko powikłań. W wielu przypadkach ta choroba może zakończyć się zapaleniem płuc i gdyby nałożył się na nią koronawirus, to pacjent musiałby być poddany szczególnej terapii z użyciem respiratora.
Program jest przygotowany na trzy lata. Rocznie przewiduje się na niego wydać 73 350 zł.
W pierwszej kolejności zostaną zaszczepione osoby uczestniczące w zajęciach w Centrach Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych, funkcjonujących w Jurczycach, Radziszowie i Skawinie.
- Przystań dla ludzi z autyzmem, którą trzeba chronić
- Jura Krakowsko-Częstochowska na liście UNESCO? Trwa walka
- Skawina. Zaczęła się budowa ostatniego odcinka obwodnicy
- Masłomiąca. Seniorzy ocalili swój dawny świat [ZDJĘCIA]
- Zjawiskowa willa książęca w Kochanowie [ZDJĘCIA]
- Koncert Cecyliański. Rzesza muzyków zachwyciła publiczność
