https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy naukowiec ma płeć?

Małgorzata Iskra
Od 10 lat, pod hasłem "Zostańcie z nami", młodzi zdolni naukowcy otrzymują od Fundacji Tygodnika ,,Polityka" stypendia. Przekazano je już blisko dwustu osobom, w tym wielu naukowcom krakowskich uczelni, którzy z czasem tak rozwinęli skrzydła, że obecnie błyszczą nie tylko na uczelnianym firmamencie.

Bo też stypendia pomyślane zostały nie jako zapomoga (choć służą zaspokajaniu potrzeb bytowych skromnie wynagradzanych asystentów), lecz mądra inwestycja w "kapitał ludzki". Były lata, że Uniwersytet Jagielloński wyraźnie dystansował inne uczelnie, zgarniając imponującą ilość stypendiów. I w tym roku jest się z czego cieszyć, chociaż krakowscy młodzi naukowcy otrzymali ich mniej niż zazwyczaj: 4 spośród 20 przyznanych. Tym czekiem zaufania mogą się cieszyć Tomasz Bilczewski, Michał Oleszczyk i Maciej Ulas z UJ oraz Teresa Gumuła z AGH.

Zastanawia tylko, dlaczego w gronie nagrodzonych znalazło się tak mało pań. Otrzymały jedynie 5 z 20 stypendiów. W polityce panie walczą o parytety na listach wyborczych. Jakoś żadna partia nie kwapi się, by dać im 50 proc. udziału, ale już 30 proc. raczej się nie odmawia. W nauce nie da się po aptekarsku zważyć talentów, więc i o parytety trudniej. Jednak stypendium Fundacji Tygodnika ,,Polityka" to nie Nobel, którym nagradza się za efekt, ale szansa na pokonywanie drogi do naukowego celu bez konieczności dorabiania na boku. A wygląda na to, że dano ją głównie mężczyznom. I potem po latach ktoś uzna, że to oni zasłużyli na sukces.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska