Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Wieliczka zostanie podzielona na miasto i gminę? Jest inicjatywa referendum w tej sprawie

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Kilkadziesiąt osób domaga się zorganizowania referendum w sprawie podziału Wieliczki na osobne miasto i oddzielną gminę. Według Bartka Krzycha, inicjatora referendum, Wieliczka mogłaby skorzystać finansowo na podziale, do tego łatwiej byłoby zarządzać mniejszymi jednostkami samorządowymi.

„Nowa Gmina Wieliczka 2020” - to inicjatywa obywatelska mająca na celu oddzielenie gminy Wieliczka od miasta Wieliczki. „W obecnej postaci Wieliczka jest Gminą miejsko-wiejską, co oznacza, że miasto i gmina ma wspólny urząd, wspólny budżet i wspólnego burmistrza. Nie jest to jednak rzecz normalna, zwłaszcza biorąc pod uwagę warunki społeczno-ekonomiczne Wieliczki i Sołectw. Na obszarze wiejskim Miasta i Gminy Wieliczka zamieszkuje 35 tysięcy obywateli, o połowę więcej, niż w mieście, gdzie jest ich 22 tysiące.” - czytamy na stronie internetowej nowagmina2020.pl.

Jako przykład osobne miasta i sąsiadującej z nim gminy inicjatorzy referendum podają Bochnię. „Miasto Bochnia ma 30 tysięcy mieszkańców i jest o połowę większe od Gminy Bochnia – 20 tysięcy mieszkańców. Miasto Bochnia ma swojego burmistrza, a Gmina Bochnia swojego wójta. Co z tego wynika? Sprytne oko zauważy,  że ludność obszaru wiejskiego Gminy Wieliczka jest większa, niż Miasta Bochnia. W Bochni, mimo że Gmina zamieszkiwana jest przez mniejszą ilość mieszkańców niż miasto, istnieje osobny Urząd Gminy, zarządzany przez Wójta" - wylicza nowagmina2020.pl.

Ale to nie jedyny argument, że są miejsca, gdzie miasto oddzielone jest od obszaru wiejskiego (tak też jest np. w Nowym Targu i Limanowej). - Gdyby Bochnie się połączyły, na rożnego rodzaju subwencjach straciłyby w sumie 8 milionów złotych – twierdzi Bartek Krzych. Z jego wyliczeń wynika, że dzięki oddzielonej Gminie Wieliczka można by zyskać ponad 10 mln zł rocznie.

Na razie pod wnioskiem o referendum w sprawie podziału Wieliczki podpisało się 57 mieszkańców. Aby referendum zorganizowano obowiązkowo, powinno się go domagać sto razy więcej osób (co najmniej 10 proc. mieszkańców). Dlatego decyzja o tym, czy mieszkańcy będą pytani o podział gminy należy do radnych. Powinni zająć się sprawą jeszcze w tym miesiącu - Chcemy rozpocząć dyskusję na ten temat, ale nie wykluczamy, że jeśli rada odrzuci nasza obywatelska inicjatywę, będzie zbierać 10 procent podpisów pod wnioskiem o referendum – mówi Bartek Krzych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Czy Wieliczka zostanie podzielona na miasto i gminę? Jest inicjatywa referendum w tej sprawie - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska