https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Wieliczka zostanie podzielona na miasto i gminę? Jest inicjatywa referendum w tej sprawie

Grzegorz Skowron
Kilkadziesiąt osób domaga się zorganizowania referendum w sprawie podziału Wieliczki na osobne miasto i oddzielną gminę. Według Bartka Krzycha, inicjatora referendum, Wieliczka mogłaby skorzystać finansowo na podziale, do tego łatwiej byłoby zarządzać mniejszymi jednostkami samorządowymi.

„Nowa Gmina Wieliczka 2020” - to inicjatywa obywatelska mająca na celu oddzielenie gminy Wieliczka od miasta Wieliczki. „W obecnej postaci Wieliczka jest Gminą miejsko-wiejską, co oznacza, że miasto i gmina ma wspólny urząd, wspólny budżet i wspólnego burmistrza. Nie jest to jednak rzecz normalna, zwłaszcza biorąc pod uwagę warunki społeczno-ekonomiczne Wieliczki i Sołectw. Na obszarze wiejskim Miasta i Gminy Wieliczka zamieszkuje 35 tysięcy obywateli, o połowę więcej, niż w mieście, gdzie jest ich 22 tysiące.” - czytamy na stronie internetowej nowagmina2020.pl.

Jako przykład osobne miasta i sąsiadującej z nim gminy inicjatorzy referendum podają Bochnię. „Miasto Bochnia ma 30 tysięcy mieszkańców i jest o połowę większe od Gminy Bochnia – 20 tysięcy mieszkańców. Miasto Bochnia ma swojego burmistrza, a Gmina Bochnia swojego wójta. Co z tego wynika? Sprytne oko zauważy,  że ludność obszaru wiejskiego Gminy Wieliczka jest większa, niż Miasta Bochnia. W Bochni, mimo że Gmina zamieszkiwana jest przez mniejszą ilość mieszkańców niż miasto, istnieje osobny Urząd Gminy, zarządzany przez Wójta" - wylicza nowagmina2020.pl.

Ale to nie jedyny argument, że są miejsca, gdzie miasto oddzielone jest od obszaru wiejskiego (tak też jest np. w Nowym Targu i Limanowej). - Gdyby Bochnie się połączyły, na rożnego rodzaju subwencjach straciłyby w sumie 8 milionów złotych – twierdzi Bartek Krzych. Z jego wyliczeń wynika, że dzięki oddzielonej Gminie Wieliczka można by zyskać ponad 10 mln zł rocznie.

Na razie pod wnioskiem o referendum w sprawie podziału Wieliczki podpisało się 57 mieszkańców. Aby referendum zorganizowano obowiązkowo, powinno się go domagać sto razy więcej osób (co najmniej 10 proc. mieszkańców). Dlatego decyzja o tym, czy mieszkańcy będą pytani o podział gminy należy do radnych. Powinni zająć się sprawą jeszcze w tym miesiącu - Chcemy rozpocząć dyskusję na ten temat, ale nie wykluczamy, że jeśli rada odrzuci nasza obywatelska inicjatywę, będzie zbierać 10 procent podpisów pod wnioskiem o referendum – mówi Bartek Krzych.

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Abaqus
Taki rozbior Wieliczki stanowilby pierwszy krok do wchloniecia jej przez Krakow na co ten ma olbrzymia chrapke co daloby mu dochody z kopalni i mozliwosc wprowadzania restrykcyjnych zakazow i wysokich podatkow a pieniadze z Wieliczki poszlyby na wydatki na drugim koncu Krakowa. Obecnie Wieliczka jest za silna - duza, ludna, stolica powiatu wiec wymyslono zeby ja podzielic, oslabic i wchlonac na raty tak by sie nie zadlawic. Stanowcze i kategoryczne nie dla rozbiorow Wieliczki! Sila w jednosci!
B
Bartek
Póki co to jestesmy przy kwestii referendum, które kosztowałoby niewiele, jeśli byłoby przeprowadzone przy okazji wyborów do rad osiedli i sołeckich, które muszą się wkrótce odbyć.
śmieci, kanalizacja czy autobusy tak czy siak będą tylko drożeć. Natomiast znacznie tańsze mogą okazać się inwestycje drogowe, bo jako biedniejszy obszar, gmina miałaby szanse na 80%, a nie 60% dofinansowania. Przy inwestycji drogowej 5 mln zł wkład wlasny to 1 mln w porownaniu do 2 mln. To są trudne tematy dla zwykłego wyborcy.
W
Wyborca
Nowa gmina nowy wójt nowi radni, dyrektorzy, kierownicy. A czy od tego będą tańsze śmieci, kanalizacja, nowe autobusy. Panie Krzych nie wybrali Pana w wyborach startował Pan z listy PiS. Myślę że teraz Pan liczy na nową gminę i na nowe krzesło i kasę. Nowa Gmina to tylko drożej
B
Bartek
Stołków jest za mało jak na tak duże miasto i gminę, zwłaszcza że przy tak szybkim rozwoju jest bardzo dużo spraw, ktora obecna rada nie ogarnia - wystarczy obejrzeć ostatnią sesję dotyczącą szkół.
U
UlA
To w sumie o to chodzi że za mało stołków jest
K
Ko
Oj panie Masny, a co Pan zrobił dla sołectw poza lansem na imprezach ?
M
MAMA
W szkole SP 4 rozdano kartki podpisane po Uchwale naszej Rady miasta że od września do SP 4 nie nalezy region Osiedla Kościuszki, Przyszłości i ulic Krakowskiej i Kościuszki
rejonem dla dzieci jest SP 1

a osiedla w okolicy sie buduja.
Acha zachęcają rodziców, aby dzieci niepełnosprawne zamiast do SP 4 szkoły integracyjnej jedynej w Wieliczce zapisywać do szkoły na ul. Żabiej w Krakowie

mamy pod nosem a mamy co dzień jeździć daleko
B
Bartek
Miasto i Gmina Wieliczka zmieniła się przez ostatnie 15 lat, mieszkańców przybyło o połowę i będzie przybywać. Nie da się sprawnie zarządzać dynamicznie rozwijającą się gminą przy okrojonej administracji. W Radzie Miejskiej jest tylko 10 radnych z całego miasta Wieliczka, w podobnej pod względem ludności Bochni masz 21.
m
matka
zamiast zbudować szkoły, to zbudowano mediatekę i teraz szkoły przepełnione, w SP1 zlikwidowano jednozmianowość, nie rozumiem dlaczego radni na to pozwolili
A
Andrzej
Ja jestem za bo Pan Burmistrz Kozioł nie dba o sołectwa bo jest z miasta i nie rozumie potrzeb wielickich sołectw.
P
Poko
GŁUPOTA DO KWADRATU
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska