Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zdrowie jest najważniejsze?

Biskup Tadeusz Pieronek
Pytanie o miejsce zdrowia w hierarchii wartości wydaje się niepotrzebne. Każdy wie, że jest ono ważne, że jego posiadanie stanowi warunek dobrego samopoczucia i funkcjonowania człowieka na każdym etapie jego życia. Jednakże są przypadki, wcale nie pojedyncze, że mimo braku zdrowia człowiek potrafi się zmobilizować, rozwijać, być użytecznym dla siebie i innych, często pełnić odpowiedzialne zadania. Znamy przypadki, że poważnie niepełnosprawni byli znanymi badaczami, uczonymi, wynalazcami, dyrygentami, organizatorami poważnych przedsięwzięć na szeroką skalę, a nawet prezydentami, jak to było w czasie II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych.

Istnieją jednak przyczyny, dla których o rangę zdrowia w życiu ludzkim warto zapytać. Bardzo często słyszymy: "Życzę Panu przede wszystkim zdrowia, bo to najważniejsze". To prawda, że zdrowie jest sprawą ważną, ale wskazywanie go jako rzeczy najważniejszej, przy tylu okazjach w życiu człowieka, to jakaś przesada. Wydaje się, że życzenia, które składamy sobie wzajemnie z okazji świąt, ale także w wielu innych okolicznościach - urodzin, imienin, awansów, pamiętnych wydarzeń, są wyrazem pewnej konwencji, którą często się posługujemy, nie zwracając uwagi na to, że sytuacja, w jakiej się znajdujemy, wymagałaby bardziej przemyślanych i nieco innych, bardziej spersonalizowanych życzeń. Powtarzanie jak mantry stereotypowych życzeń ma jednak swoje usprawiedliwienie, wtedy zwłaszcza, kiedy przyjdzie nam składać je wielu osobom indywidualnie w tym samym czasie, szczególnie gdy osobiście ich nie znamy. Jest łatwo wypowiedzieć formułkę życzeń zdrowia do każdego, bo czy zdrowy, czy chory, chętnie przyjmie takie życzenia.

Życzenia zdrowia i pomyślności mają niewątpliwie długą tradycję w polskiej kulturze. Wystarczy wskazać piękną fraszkę Jana Kochanowskiego, wychwalającą to często niedostrzegalne dobro, jakim dla człowieka jest zdrowie: "Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz. Tam człowiek prawie widzi na jawie i sam to powie, że nic nad zdrowie, ani lepszego, ani droższego. Bo dobre mienie, perły, kamienie (…) miejsca wysokie, władze szerokie, dobre są, ale - gdy zdrowie w cale".

O zdrowie powinien dbać każdy, lecz kiedy się zacznie psuć, trzeba wezwać lekarza i w takim momencie zdrowie staje się najważniejsze i dla pacjenta, który je stracił i dla lekarza, który dysponuje wiedzą i umiejętnościami przywrócenia zdrowia, o ile jest to możliwe.

Warto jednak pamiętać, że więcej jest wart człowiek z racji tego kim jest, niż ze względu na to, co posiada. Zdrowie zatem, którym się cieszymy, które posiadamy, musi ustąpić wartościom wyższego rzędu, które realizują ostateczny cel ludzkiego bytu.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska