Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy pytają, redakcja odpowiada

Józefa Piotrowska-Strigl
Jeśli masz propozycje tematów do naszego tygodnika, napisz: al. Pokoju 3, 31-548 Kraków lub zadzwoń pod nr 12 6 888 300 albo wyślij e-mail na [email protected]. W indywidualnych sprawach emerytalno-rentowych należy kontaktować się z najbliższym oddziałem ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej - 22 560 16 00.

Więcej uprawnionych do świadczeń z FGŚP

Czytelnik z Krakowa: Podobno w tym roku zaszły zmiany w przepisach dotyczących Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i więcej osób ma prawo do świadczeń. Czy to prawda?
Rzeczywiście w sprawach dotyczących FGŚP zaszły zmiany. Przed 15 września br. składkę z tego tytułu należało opłacać za pracowników, pomijając zatrudnionych w firmie członków rodziny. Od 15 września pokrewieństwo łączące pracownika z pracodawcą nie ma wpływu na obowiązek opłacania składki na Fundusz. Obecnie składkę na FGŚP przedsiębiorca musi opłacać za osobę fizyczną zatrudnioną na podstawie:
umowy o pracę umowy o pracę nakładczą
umowy agencyjnej lub umowy zlecenia lub innej umowy o świadczeniu usług zgodnie z Kodeksem cywilnym
wykonującą pracę na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, spółdzielnią kółek rolniczych lub inną zajmującą się produkcją rolną.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Ewa z Krynicy: Ile obecnie wynosi składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?|
W III kwartale br. miesięczna składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wynosi nie mniej niż 402,95 zł.

Nie tylko zdrowie decyduje o prawie do renty

Wojciech N. z Tarnowa: Po dłuższych przerwach w zatrudnieniu podjąłem pracę i po roku zachorowałem. Po wykorzystaniu całego okresu zasiłkowego złożyłem wniosek o rentę. Mimo orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy, decyzja ZUS była odmowna, ponieważ nie mogłem udowodnić odpowiednio długiego okresu ubezpieczenia. Czy od takiej decyzji powinienem się odwołać?
Od każdej decyzji wydanej przez ZUS osoba zainteresowana ma prawo się odwołać. Jednak w tym przypadku nie ma co liczyć na zmianę decyzji. W Pana przypadku, mimo stwierdzenia niezdolności do pracy, nie został spełniony warunek stażu pracy. Aby uzyskać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, osoba, która stała się niezdolna do pracy w wieku powyżej 30 lat, zobowiązana jest do udokumentowania co najmniej 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, przypadającego w ciągu ostatniego 10-lecia przed złożeniem wniosku o rentę.

Wysokość renty socjalnej bez zmian

Adam z Libiąża: Czy renta socjalna wynosi tyle samo co do tej pory?
Tak. Renta socjalna wynosi 840 zł.

Umowy zlecenia a składka na Fundusz Pracy

Józef z Nowego Sącza: Prowadzę samodzielnie mały zakład. Czy za każdą osobę na zleceniu mam opłacać składkę na Fundusz Pracy?
Nie. Prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą, zatrudniający osobę na podstawie umowy zlecenia, nie ma obowiązku płacić za nią składki na Fundusz Pracy. Nie płaci się także za osoby, które ukończyły 55 lat - kobieta i 60 lat - mężczyzna.

Gruźlica przedłuża okres zasiłkowy

Stały Czytelnik: Pod koniec przybywania na zasiłku chorobowym (w 160 dniu) stwierdzono u mnie gruźlicę. Czy moje zwolnienie lekarskie będzie przedłużone?
Tak. Jeżeli u pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim zostanie stwierdzona gruźlica, to jego niezdolność do pracy powinna być przedłużona maksymalnie do 270 dni.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nas
ze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska