Kolejność odwołania od decyzji ZUS
Dominika S. z Gorlic: Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego złożyłem w ZUS wniosek o rentę. Czy jeżeli renta nie zostanie mi przyznana, to mogę do tej decyzji odwołać się do sądu?
O przyznaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy decyduje ocena stanu zdrowia danej osoby przez lekarza orzecznika ZUS. Osoba, która otrzyma niekorzystną decyzję i tym samym nie nabędzie prawa do renty, ma prawo wnieść od niej odwołanie. Nie może jednak skierować go od razu do sądu. Najpierw sprzeciw powinien być skierowany do ZUS. Dopiero w przypadku, gdyby kolejne badanie lekarskie - wykonane przez komisję jako drugą instancję na podstawie przedłożonej aktualnej dokumentacji, potwierdziło niekorzystną decyzję - można zwrócić się do sądu za pośrednictwem ZUS.
Konieczność zwrócenia odprawy
Aleksander T. z Krakowa: Utraciłem pracę w ramach zwolnień grupowych i z tego tytułu wypłacono mi odprawę. Odwołałem się do sądu, który uznał, że rozwiązanie umowy było niedopuszczalne. Wobec tego przywrócono mnie do pracy. Teraz pracodawca domaga się zwrotu odprawy? Czy słusznie?
Tak. Jeżeli na mocy wyroku sądowego pracownik, któremu wypłacono odprawę pieniężną, przysługującą w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych, został przywrócony do pracy, to w takiej sytuacji pracodawca ma prawo domagać się zwrotu odprawy.
Nie każdy może zawiesić działalność
Edward z Dąbrowy Tarnowskiej: Ponieważ od nowego roku jedna z pracownic przejdzie na urlop macierzyński, a inny pracownik chce skorzystać z dłuższego bezpłatnego urlopu, chciałbym od nowego roku zawiesić działalność gospodarczą na pół roku. Jest to możliwe?
Nie. Fakt zatrudnienia przez prowadzącego działalność gospodarczą choćby jednego pracownika, stanowi przeszkodę do możliwości jej zawieszenia. Nie ma przy tym znaczenia, że któryś z pracowników będzie korzystał z urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub bezpłatnego. Zgodnie z Kodeksem pracy, w tym okresie zachowują oni status pracownika, mimo że nie pracują.
Bezgotówkowa zapłata mandatu
Czytelnik z Krynicy: Policjant za popełnione wykroczenie zaproponował mi zapłatę mandatu w formie bezgotówkowej. Czy jest taka możliwość?
Tak. Jeżeli osoba, która popełniła wykroczenie, nie ma przy sobie gotówki, ma prawo za nałożony mandat zapłacić w formie bezgotówkowej, np. za pomocą karty płatniczej. Żeby taka forma została uznana za skuteczną, konieczne jest potwierdzenie dokonanej płatności, uzyskane z urządzenia do autoryzacji rozliczeń, którym dysponuje policjant. Koszty przekazania pieniędzy z autoryzacją pokrywa ukarany.
Działalność nie zaliczana do urlopu
Bogdan C. z Krakowa: Przed podjęciem pracy na etacie przez kilka lat prowadziłem samodzielnie działalność gospodarczą. Czy obecny pracodawca powinien mi ten okres zaliczyć do stażu mającego wpływ na wymiar urlopu?
Nie. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, tj. wykonywania pracy wyłącznie na podstawie stosunku pracy. Ponieważ prowadzenie własnej działalności nie jest takim okresem, to pracodawca przy ustalaniu długości urlopu przysługującego pracownikowi tego okresu nie zaliczy.
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 3. Co to jest dziopa?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto