FLESZ - Uwaga nad Polskę nadciągają upały

Seria awarii wodociągu w Dąbrowie Tarnowskiej
W środku nocy z soboty na niedzielę (19 na 20 czerwca) pękła duża, żeliwna rura magistrali wodociągowej w rejonie skrzyżowania ulicy Piłsudskiego i al. Wolności, zasilająca Dąbrowę Tarnowską w wodę od strony Morzychny. Likwidacją awarii zajęli się najpierw wezwani na miejsce strażacy, a następnie pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Tarnowskiej. Prace trwały do południa. Kiedy już udało się je zakończyć, doszło do kolejnej, nico mniejszej awarii, w rejonie domu dziecka przy ul. Piłsudskiego.
- To konsekwencja ogromnego rozbioru wody, a w związku z tym tłoczonego do rur większego ciśnienia, aby dostarczyć ją również do mieszkań położonych dalej i wyżej, w tym na wyższych piętrach w blokach – tłumaczy Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.
Zużycie wody w Dąbrowie i okolicy w ostatnich dniach gwałtownie wzrosło. Błyskawicznie wyczerpały się zapasy w zbiornikach rezerwowych. Widząc, co się dzieje, burmistrz jeszcze przed weekendem wystosował do mieszkańców apel o racjonalne korzystanie z wody i ograniczenie jej zużycia do niezbędnego minimum.
"Należy pamiętać, że woda z wodociągu w pierwszej kolejności powinna służyć celom bytowym, a więc spożywczym i sanitarnym. Zachodzi konieczność by ograniczyć zużycie wody na inne cele takie jak np. podlewanie trawników, napełnianie basenów, mycie samochodów” - czytamy w apelu.
Miasto właśnie z powodu kłopotów z zaopatrzeniem w wodę, a po części z powodu wysokich kosztów, zrezygnowało w tym roku m.in. z uruchomienia basenu letniego.
Woda z beczkowozów
Od kilku dni na dąbrowskich osiedlach można spotkać beczkowozy RPWiK, z których mieszkańcy uzupełniają zapasy wody do picia. Miasto rozdaje ją również w 5-litrowych butlach. W niedzielę (20 czerwca) do akcji jej dystrybucji zaangażowani zostali strażacy z kilku jednostek OSP, którzy dostarczali wozami bojowymi wodę do celów sanitarnych.
- Wody brakuje w kranach, bo dają znać o sobie wieloletnie zaniedbania w tej kwestii. Miasto stale się rozbudowuje. Co roku wydajemy około 200 nowych warunków zabudowy. Powstają nowe domy i gospodarstwa, a to oznacza dodatkowe obciążenie dla sieci wodociągowej, która ma zbyt małą przepustowość – tłumaczy Krzysztof Kaczmarski.
Brakuje m.in. zbiorników, w których gromadzone byłyby zapasy wody z myślą o takich okresach większego zapotrzebowania. Stąd pomysł wybudowania dużego rezerwuaru wody pitnej w Szarwarku.
Problemy z wodą mają nie tylko mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej. W poniedziałek (21 czerwca) doszło do dużej awarii na magistrali Tarnowskich Wodociągów. Przez kilka godzin wody w kranach nie mieli mieszkańcy części gminy Tarnów, m.in. Zgłobic, Koszyc i Zbylitowskiej Góry.
- Znani tarnowianie na Instagramie. Co pokazują w sieci?
- Park Zdrojowy w Ciężkowicach już prawie gotowy [ZDJĘCIA]
- Zuza z "Policjantek i policjantów" to Maryla Morydz z Tarnowa [ZDJĘCIA]
- Wpadki inwestycyjne Tarnowa i okolic, z których śmiała się cała Polska [ZDJĘCIA]
- Najszybciej rozwijające się firmy z Tarnowa i regionu z Diamentami Forbesa