To jest książka o sportowcu, ale ze sportem ma niewiele wspólnego. Główną jej część stanowi pozaringowa działalność Kosteckiego, choć tyle w niej domniemywań, co potwierdzonych faktów. Prokuratura zarzucała mu udział w grupie przestępczej i czerpanie zysków z prostytucji, ale sam pięściarz zarzekał się, że został oskarżony bezpodstawnie. Co nie zmienia faktu, że przez znaczną część życia głównie w takim (pół)światku się obracał…
Prowadził podwójne życie, o które długo nie posądzali go nawet ci, którzy go dobrze znali. „Chciał być jednocześnie siejącym postrach gangsterem i dobrym synkiem i sądzę, że to gdzieś wewnętrznie mu się kłóciło. Szukał swojej drogi” - opowiada w książce Damian Jonak, jego kumpel, dawniej pięściarz grupy KnockOut Promotions.
Punktem zwrotnym w życiu Kosteckiego było pójście do więzienia przed walką z Royem Jonesem Juniorem. Była szansa na wejście do świata wielkich pieniędzy i legalnego show biznesu, ale aresztowanie, a potem – przy podjętych przez promotora staraniach o zwolnienie go na pojedynek – brak jakiejkolwiek chęci współpracy pięściarza z wymiarem sprawiedliwości, stały się gwoździem do jego trumny.
Z małopolskiego punktu widzenia ciekawa jest opowieść o walce Kosteckiego z Andrzejem Sołdrą, do jakiej doszło w Tauron Arenie Kraków. Autor skontaktował się z nowosądeczaninem, dla którego tamto zwycięstwo pozostaje jednym z najważniejszych w karierze. Cztery miesiące po gali ogłoszono, że organizm „Cygana” zawierał w sobie niemal całą tablicę Mendelejewa. Kalkulował, że przed walką nie będzie testów antydopingowych i srodze się na tym przejechał, bo ekipa Sołdry uparła się, by je zawrzeć w kontrakcie, który - jak się teraz okazuje - został podpisany dopiero… w dniu walki.
W publikacji wydawnictwa SQN nie mogło zabraknąć tzw. afery podkarpackiej, bo to przecież Kostecki nadał jej medialne życie (rzekome nagrania wideo z wizyt polityków i celebrytów w agencjach towarzyskich) oraz historii powstania filmu "Pętla" Patryka Vegi, który postanowił wylansować się na nieszczęściu rzeszowskiej rodziny. Warto poznać te ciekawie opowiedziane historie, nawet jeśli wciąż wiele wątków czeka na wyjaśnienie.
„Dawid „Cygan” Kostecki. Uliczny fighter”. Autor: Mateusz Fudala. Wydawnictwo: SQN. Liczba stron: 344. Cena okładkowa: 54,99 zł.
![Dawid Kostecki, wojownik z ulicy, który skończył tajemniczą śmiercią w więziennej celi [SPORTOWA PÓŁKA]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/d2/24/63c9929e63454_p.jpg?1674154656)
