https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Guenther Steiner walczy o przetrwanie w Formule 1, ale już nie jako szef Haasa [SPORTOWA PÓŁKA]

Krzysztof Kawa
SQN
Nazwisko Guenthera Steinera przez lata nie mówiło przeciętnemu kibicowi sportowemu absolutnie nic. Aż do czasu, gdy nadeszła era Netfliksa i proponowane przez serwis streamingowy filmy zaczęliśmy chłonęliśmy niczym gąbka. Jednym z hitów końca drugiej dekady XXI wieku był serial o Formule 1, którego włoski inżynier okazał się absolutną gwiazdą.

Do Guenthera Steinera i prowadzonego przez niego zespołu Haas uśmiechnęło się szczęście - otóż okazało się, że najwięksi w Formule 1, czyli Mercedes i Ferrari, odmówili - w obawie przed odkrywaniem swych tajemnic - współpracy z ekipą Netfliksa, co wymusiło na filmowcach poważne zmiany w scenariuszu. Na pierwszy plan wysunęli się ci, którymi dotychczas nikt się nie interesował, bo na torach wyścigowych były to ekipy i kierowcy drugiego, a nawet trzeciego planu.

Koniec końców serial okazał się wielkim hitem (czołowe teamy usiłowały poniewczasie nadrabiać stracony dystans w drugiej części cyklu), a zakulisowe życie w F1 przebiło się do świadomości opinii publicznej właśnie dzięki takim chętnie dzielącym się swoją wiedzą ludziom jak szef Haasa.

Skorzystał na tym Netflix, skorzystali widzowie, a teraz korzystają i czytelnicy, bo na półki w Polsce wchodzi już druga książka napisana przez Steinera. Pierwsza pojawiła się w ubiegłym roku pod tytułem nawiązującym w oryginale właśnie do serii „Drive to survive”. Z tym angielskim tytułem tłumacze mają najwyraźniej spory problem, bo w wersji serialowej niezbyt udanie oddawała jego ducha „Jazda o życie”, a na papierze – „Życie dla jazdy”.

Tym razem wspomnienia Steinera o całej dekadzie jego pracy w garażach i gabinetach Formuły 1 noszą w Polsce tytuł „Bez ściemy” i są reklamowane przez wydawnictwo SQN jako prawdziwa historia zespołu Haas. Kolejny rozdział do niej dopisało jednak nie znoszące nudy życie. W tym roku amerykańska ekipa pozbyła się bowiem swojego głównego inżyniera, na dodatek w mało elegancki sposób i szykuje się proces dotyczący roszczeń o niezapłacone prowizje oraz nieuprawnione wykorzystywanie wizerunku.

Może będzie szczegółowo o tym w trzeciej książce, bo przecież Włoch ma teraz więcej czasu na pisanie. Walcząc o przetrwanie w świecie Formuły 1, swą niespodziewaną popularność dyskontuje w mediach społecznościowych oraz jako ekspert telewizyjny stacji RTL i autor artykułów na stronie formula1.com.

Bez ściemy. Moja niesamowita dekada w Formule 1”. Autor: Guenther Steiner. Tłumaczenie: Bartosz Sałbut. Wydawnictwo: SQN. Liczba stron: 368. Data wydania: 30 października 2024 roku. Cena okładkowa: 54,99 zł, ebook: 44,99 zł.

SQN


od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska