Dawid Kubacki zwycięzcą plebiscytu 10 Asów Małopolski. Michał Probierz Trenerem Roku 2020

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Zwycięzcą 29. edycji 10 Asów Małopolski został Dawid Kubacki. Skoczek narciarski z Szaflar zdystansował konkurencję po raz drugi z rzędu. Wybór był niezwykle trudny, a wszyscy, którzy zostali laureatami, są wybitnymi sportowcami i zarazem ambasadorami Małopolski. Wyniki zaprezentowaliśmy podczas sobotniej gali online, którą można obejrzeć poniżej.

10 Asów Małopolski 2020

Kapituła przyznała także tytuł Trenera Roku - Michałowi Probierzowi z Cracovii, Odkrycia Roku - kajakarzowi górskiemu Tadeuszowi Kuchno oraz Asa Honorowego - pierwszemu polskiemu mistrzowi świata w biegach narciarskich, 65-letniemu Józefowi Łuszczkowi. 22 lutego mija 43 lata od zdobycia przez zakopiańczyka złotego medalu w Lahti.

Dawid Kubacki triumfował w plebiscycie 10 Asów Małopolski wyprzedzając szachistę Jana-Krzysztofa Dudę i kolegę z kadry skoczków Kamila Stocha.

- Na pewno to radosny moment, kiedy ktoś - w tym przypadku kapituła - docenia to, co robię, ile serca i potu wkładam w sport i skoki narciarskie - powiedział nam Dawid Kubacki. - To coś, co daje dużo energii do tego, by pracować dalej na sobą. Bo mimo tego, że osiągam sukces, to cały czas jestem tylko człowiekiem, zdarzają mi się błędy.

Takie docenienie codziennej mozolnej pracy, tego, czego nie widać na zawodach, to świetny moment, aby uświadomić sobie, że człowiek ma po co to robić, bo są ludzie, którzy się tym cieszą, doceniają to.

Kapitułę 10 Asów Małopolski tworzyli przedstawiciele redakcji „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”: Małgorzata Cetera-Bulka - prezes oddziału Polska Press w Krakowie, Jerzy Sułowski - redaktor naczelny, Krzysztof Kawa - kierownik działu sportowego, Bartosz Karcz - z-ca kierownika działu sportowego, a także honorowi goście: rektor AWF Kraków, patron plebiscytu prof. Andrzej Klimek, szef Małopolskiej Rady Olimpijskiej prof. Józef Lipiec oraz wybitni medaliści olimpijscy: Barbara Ślizowska i Robert Korzeniowski. Sekretarzem plebiscytu był Jan Otałęga.

Poniżej pełna lista laureatów plebiscytu 10 Asów Małopolski 2020.

29.edycja plebiscytu 10 Asów Małopolski

1. Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane) – skoki narciarskie

Lista jego ostatnich sukcesów jest imponująca: brązowy medal mistrzostw świata drużynowo w lotach narciarskich (Planica), zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni 2019/2020, 3. miejsce w Turnieju Czterech Skoczni 2020/2021, 2. miejsce w cyklu Titisee-Neustadt Five. Zwycięzca trzech konkursów Pucharu Świata w 2020 roku (11 razy na podium), zwycięzca Letniej Grand Prix 2020, nagroda Skok Roku 2020 (najwięcej metrów pokonanych w locie w ciągu roku spośród wszystkich skoczków świata - 6428 m w 49 skokach). Pierwszy w letnich mistrzostwach Polski.

2. Jan-Krzysztof Duda (MOS Wieliczka) – szachy

W październiku podczas zawodów Altibox Norway Chess w szachach klasycznych pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena. Tym samym przerwał serię Norwega, który był niepokonany przez 801 dni w 125 partiach z rzędu (to najdłuższa seria w historii szachów klasycznych). W maju podczas turnieju Lindores Abbey Rapid Challenge Polak także pokonał Carlsena, tyle że w szachach szybkich.
Jako członek reprezentacji Polski zdobył drużynowo brązowy medal w pierwszej edycji internetowej Olimpiady Szachowej.
Jest najwyżej klasyfikowanym Polakiem w rankingu FIDE we wszystkich kategoriach – aktualnie zajmuje 19. miejsce na świecie.

3. Kamil Stoch (KS Eve-nement) – skoki narciarskie

Polski skoczek wszech czasów. W 2020 roku był jednym z liderów drużyny, która wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata w lotach narciarskich (Planica), a na przełomie roku został zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni 2020/2021. Triumfator cyklu Raw Air, zwycięzca dwóch konkursów Pucharu Świata w ubiegłym roku (pięć razy na podium).

4. Katarzyna Niewiadoma (grupa Canyon-SRAM) – kolarstwo szosowe

Zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy na 109-kilometrowej trasie wyścigu ze startu wspólnego we francuskim Plouay. Była druga w klasyfikacji końcowej najbardziej prestiżowego wyścigu dla kobiet - Giro Rosa (będącego odpowiednikiem męskiego Giro d’Italia). Ponadto zajęła 7. miejsce w mistrzostwach świata w Imoli.

5. Aleksandra Jarecka (AZS AWF Kraków) – szermierka

Zwycięstwo w Hawanie w styczniowym Pucharze Świata w szpadzie (pod panieńskim nazwiskiem Zamachowska) jest, jak na razie, jej największym indywidualnym sukcesem w gronie seniorek. To pierwsze takie wydarzenie w polskiej szermierce kobiet od 2012 roku. Późniejsze zawody, w tym igrzyska olimpijskie w Tokio, na które ma zapewnioną kwalifikację, były odwoływane. Mistrzyni Polski drużynowo w barwach AZS AWF Kraków.

6. Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane) – narciarstwo alpejskie

Jest pierwszą polską alpejką od czasów sióstr Tlałek, która wtargnęła do pierwszej dziesiątki zawodów Pucharu Świata. Po złamaniu kości piszczelowej i długiej rehabilitacji miała stracony cały poprzedni sezon. W trwającym zajęła 9. pozycję w slalomie równoległym w austriackim Lech/Zuers, następnie była 21. i 11. w gigantach we francuskim Courchevel, po czym wygrała dwa giganty Pucharu Europy w austriackim Hippach.

7. Marcin Dzieński (KU AZS PWSZ Tarnów) – wspinaczka sportowa

Zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w Moskwie, bijąc trzykrotnie w kolejnych startach własny rekord Polski (po czterech latach), a zarazem ustanawiając rekord Europy. Występuje we wspinaczce na czas, konkurencji, która w grudniu została włączona do programu igrzysk olimpijskich - od 2024 roku w Paryżu.

8. Rafał Majka (grupa Bora-Hansgrohe) – kolarstwo szosowe

Zajął trzecie miejsce w mocno obsadzonym wyścigu Tirreno-Adriatico, ponadto był 4. w klasyfikacji końcowej Tour de Pologne. Uczestnik Giro d’Italia. W tym roku będzie startował jako zawodnik UAE Team Emirates.

9. Andrzej Stękała (AZS Zakopane) – skoki narciarskie

Objawienie trwającego sezonu, regularnie punktuje w zawodach PŚ. Brązowy medal mistrzostw świata drużynowo w lotach narciarskich (Planica), dwukrotnie 7. miejsce w grudniowych konkursach Pucharu Świata (w Engelbergu i Oberstdorfie), 6. pozycja w klasyfikacji końcowej Turnieju Czterech Skoczni 2020/2021. Wicemistrz letnich mistrzostw Polski indywidualnie i drużynowo.

10. Kacper Sztuba (AZS AWF Kraków) - kajakarstwo górskie

Czołowy polski zawodnik w slalomowej konkurencji C-1. W mistrzostwach Europy seniorów w Pradze zajął 8. miejsce, najlepsze z Polaków, a w rywalizacji drużynowej zdobył brązowy medal. Ponadto został wicemistrzem Europy w kategorii młodzieżowców (U-23). Jest aktualnym mistrzem Polski seniorów.

Trener Roku

Michał Probierz – trener piłkarzy Cracovii

Jego drużyna zdobyła w 2020 roku Puchar Polski (po finale z Lechią Gdańsk) oraz Superpuchar Polski (po finale z mistrzem kraju Legią Warszawa). Oba trofea Cracovia zdobyła po raz pierwszy w historii klubu, nigdy wcześniej nie grała też w żadnym z tych finałów.

Odkrycie Roku

Tadeusz Kuchno (KKK Kraków) – kajakarstwo górskie

Złoty medalista mistrzostw Europy juniorów w drużynie K-1 (Kraków), czwarty zawodnik indywidualnie (do brązu zabrakło mu 0,01 s).

As Honorowy

Józef Łuszczek

Urodzony przed 65 laty w Zębie koło Zakopanego biegacz narciarski jest pierwszym Polakiem (i do dziś jedynym wśród mężczyzn), który został mistrzem świata w tej dyscyplinie. W 1978 roku podczas MŚ w Lahti wygrał bieg na dystansie 15 km, a na 30 km był trzeci. Został wybrany najlepszym zawodnikiem imprezy (poza zdobyciem dwóch medali zajął jeszcze 7. miejsce w biegu na 50 km). Dwukrotnie startował w igrzyskach olimpijskich – najlepsze miejsca, piąte i szóste, zajął w 1980 roku w Lake Placid.

Małopolski As Sportu 2020 - Arkadiusz Moryto

Niezależnie od wyboru Kapituły, Małopolskiego Asa Sportu za miniony rok wybrał także patron naszego plebiscytu, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz.

- Małopolska to kuźnia talentów - z naszego regionu wywodzą się sportowcy znani na całym świecie. Dlatego Województwo Małopolskie od lat konsekwentnie wspiera rozwój sportowych pasji, m.in. dofinansowując szkolenia dzieci i młodzieży, organizację imprez sportowych i rekreacyjnych, czy wydarzeń sportowych najwyższej rangi. W ten sposób możemy nie tylko promować młode talenty, ale także pokazywać, że sport to znacznie więcej niż zdrowy styl życia, czy atrakcyjne widowiska dla tysięcy fanów. Działania samorządu służą równocześnie stworzeniu jak najlepszych warunków do uprawiania sportu, m.in. poprzez systematyczne wsparcie rozwoju infrastruktury sportowej. Upowszechnianie kultury fizycznej i wspieranie przedsięwzięć promujących aktywność ruchową to niewątpliwie jeden z naszych priorytetów. Doceniamy trud i codzienny wysiłek każdego sportowca, dziękując wszystkim za profesjonalizm i dotychczasowe osiągnięcia, które mogliśmy obserwować z dumą i radością - podkreślił Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, dodając:

- Tegoroczny wybór Laureata Małopolskiego Asa Sportu padł na Krakowianina Arkadiusza Morytę - piłkarza ręcznego, prawoskrzydłowego reprezentacji Polski. Arkadiusz Moryto w 2014 roku, jako 17-latek, zagrał w reprezentacji Polski seniorów i trzy lata później podczas mistrzostw świata we Francji rozegrał 7 meczów, zdobywając 12 goli. Wychowanek SKS Kusy Kraków w 2014 roku zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych i został najlepszym graczem turnieju finałowego Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. W sezonie 2018/2019 kontynuował dobrą grę, otrzymując tytuł najlepszego młodego prawoskrzydłowego świata w konkursie Handball Planet.

Na tegorocznych mistrzostwach świata w piłce ręcznej mężczyzn rozgrywanych w Egi-pcie w spotkaniu Polska - Tunezja Arkadiusz Moryto zdobył aż jedenaście bramek ze 100-procentową skutecznością, wyrównując najlepszy wynik strzelecki Tomasza Tłuczyńskiego na mistrzostwach świata w Chorwacji sprzed dwunastu lat. To niewątpliwie jeden z najwybitniejszych małopolskich szczypiornistów i nadzieja kibiców na coraz lepsze wyniki reprezentacji Polski w przyszłości.

Wszystkim Asom Małopolski serdecznie gratulujemy.

Asy Dekady – to było wyjątkowe 10 lat w małopolskim sporcie

Plebiscyt „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”, organizowany pod patronatem wicemarszałka Województwa Małopolskiego Tomasza Urynowicza i rektora AWF Kraków prof. Andrzeja Klimka, miał w tym roku wyjątkowe zasady i przebieg.

Z uwagi na pandemię, która storpedowała wiele imprez sportowych i pokrzyżowała plany zawodników, mieliśmy pewien dylemat - czy jak zwykle nagradzać najlepszych w danym roku, czy jednak dokonać zmiany i podsumować całą dekadę w małopolskim sporcie? Zdecydowaliśmy się na kompromis. W plebiscycie Sportowiec Małopolski, który ma bardziej lokalny charakter i jest adresowany także do zawodników, trenerów i działaczy, którzy niekoniecznie wypłynęli już na międzynarodowe wody, postawiliśmy na całą dekadę. Wyjątek stanowiła kategoria Talent Roku, uwzględniająca tych, którzy najlepiej rokują tu i teraz.

Z kolei w plebiscycie 10 Asów Małopolski byliśmy wierni wieloletniej tradycji, dokonując wyboru spośród tych, którzy osiągali najlepsze wyniki w minionym roku. Niemniej pozwólcie, że uhonorujemy w tym miejscu i tych, którzy dodawali największego blasku Małopolsce przez ostatnie dziesięć lat.

Zaczęło się od sensacyjnego występu Justyny Kowalczyk na igrzyskach w Vancouver, gdzie biegaczka narciarska z Kasiny Wielkiej, jako pierwsza Polka w historii sportów zimowych, została mistrzynią olimpijską. Gdy powtarzała ten wyczyn cztery lata później w Soczi, dzielnie sekundował jej Kamil Stoch, zdobywając na skoczni aż dwa złote medale. W Pjongczangu skoczek z Zębu dołożył trzeci tytuł mistrza olimpijskiego, a pod koniec dekady dołączył do niego Dawid Kubacki, zostając mistrzem świata i wygrywając Turniej Czterech Skoczni.

A przecież to nie wszystko - to były również lata wielkich sukcesów na korcie Agnieszki Radwańskiej, zwyciężczyni 20 turniejów WTA i finalistki Wimbledonu, świetnych występów w kolarskich tourach brązowego medalisty igrzysk w Rio de Janeiro Rafała Majki, czy kapitalnych partii arcymistrza szachowego Jana-Krzysztofa Dudy.

W sportach zespołowych było mistrzostwo Polski piłkarzy Wisły i tytuły koszykarek tego klubu oraz hokeistów Cracovii, którzy zostali nagrodzeni występami w Lidze Mistrzów. Złoto zdobywali też żużlowcy Unii Tarnów i siatkarki Muszynianki Muszyna , co ostatecznie skłania do postawienia tezy, iż z całą pewnością była to najlepsza dekada w całej historii małopolskiego sportu.

Film z gali online 10 Asów Małopolski 2020

Z uwagi na pandemię i rządowe obostrzenia nie mogliśmy zaprosić laureatów i gości na tradycyjną galę do Krakowa. Dlatego tym razem odbyła się ona w formule online w sobotę 20 stycznia 2021 roku, a transmisję można było śledzić na naszej stronie internetowej. W trakcie gali łączyliśmy się ze wszystkimi laureatami. Film z gali Sportowiec Dekady i 10 Asów Małopolski (od 58. minuty nagrania) można obejrzeć poniżej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie