Po Tarnowie, Brzesku i Bochni również dworzec kolejowy w Dębicy doczeka się gruntownego remontu. W tym przypadku prace nie ograniczą się jednak tylko do odnowienia obiektu, który w tym momencie miastu chluby nie przynosi. W planach PKP jest również wybudowanie obok niego punktów handlowo-usługowych.
Dębicki dworzec wygląda obecnie niczym relikt PRL-u. Obskurny, modernizowany po raz ostatni ponad 40 lat temu budynek absolutnie nie przystaje do obecnych standardów panujących w miejscach, przez które codziennie przewijają się setki podróżnych.
- Wkrótce się to zmieni. Dworzec zostanie gruntownie wyremontowany. Zyska na funkcjonalności i na estetyce - zapowiada Wojciech Rokicki, zastępca dyrektora departamentu inwestycji w PKP SA. Spółka ogłosiła właśnie przetarg na wybór wykonawców inwestycji, która zakłada m.in. wymianę wszystkich okien, drzwi i instalacji w budynku, a także stropów w bocznych skrzydłach. W trakcie prac odnowiony zostanie również hol główny z kasami, a toalety dostosowane zostaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach inwestycji powstaną parkingi, a obok dworca stanie galeria handlowo-usługowa.
Od zewnątrz budynek nie zmieni się jednak znacznie. - Wielka szkoda, że nie przywraca się dawnej bryły dworca, która jest pod tymi nieszczęsnymi płytami. W Rzeszowie i Tarnowie dało się, a w Dębicy, jak widać, nie. PKP, gdyby zechciały współpracować z samorządami i konserwatorem zabytków, naprawdę bez problemu mogłyby tego dokonać - ubolewa Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego i miłośnik historii Dębicy.
Przekonuje, że dębicki dworzec kolejowy to piękny, XIX-wieczny obiekt, który swój urokliwy wygląd stracił po remoncie w czasach PRL-u. - Jeżeli ktoś nie wierzy, może zobaczyć dworzec w Drohobyczu na Ukrainie, który jest bliźniaczym obiektem naszego, dębickiego. Tam wciąż zachowana jest jego pierwotna bryła - twierdzi.
Na czas remontu dworca podróżni będą mogli korzystać z dworca tymczasowego, w którym znajdą się kasy, poczekalnia i toaleta. Pierwsze prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
