FLESZ - Rząd szuka oszczędności
Planowana obwodnica rozpocznie się w na rogatkach Makowa Podhalańskiego od strony Suchej Bekidzkiej. Następnie obejdzie miasteczko od strony południowej i włączy się w ciąg obecnej DK 28 już za centrum. Gdy powstanie planowana obwodnica, kierowcy zmierzający ze Śląska w kierunku Tatr czy turyści jadący np. z Zakopanego do Wadowic lub Energylandii nie będą już musieli przejeżdżać przez centrum Makowa.
Według założeń drogowców, nowa obwodnica Makowa ma mieć klasę drogi głównej przyspieszonej. Będzie liczyła po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Każdy pas ruchu będzie miał po 3,5 metra. Nowa obwodnica ma mieć w sumie 5 kilometrów długości.
Ogłoszony przez GDDKiA przetarg zakłada, że firma, która go wygra, zajmie się przygotowaniem dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy. Nowa droga wokół Makowa ta ma powstać w ramach rządowego programu „100 obwodnic”.
Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować nowa obwodnica i ile czasu zajmie jej budowa. Planuje się, że fizyczne roboty ruszą po 2025 roku Do tego czasu będzie trwało jej projektowanie. Dobra informacja jest taka, że do przetargu na to zadanie zgłosiły się 4 firmy. Każda za swoją pracę chce mniej pieniędzy niż na ten cel przeznaczyła GDDKiA.
Do przetargu oferty złożyli wykonawcy:
- IVIA, z ceną 3 025 800,00 zł
- Trakt, z ceną 2 955 075,00 zł
- Multiconsult Polska, z ceną 3 657 900,69 zł
- Sweco Engineering, z ceną 3 499 719,00 zł
GDDKiA zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia kwotę w wysokości 4 ,5 mln zł. Komisja przetargowa przystąpiła do sprawdzania złożonych dokumentów.
W ramach opracowania dokumentacji projektowej powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Zadaniem wykonawcy będzie też uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Całość prac podzielona została na dwa etapy.
Etap pierwszy obejmie wykonanie:
- studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej,
- materiałów środowiskowych wraz z uzyskaniem DŚU,
- dokumentacji geologicznej, hydrogeologicznej, geologiczno-inżynierskiej i uzyskanie opinii geotechnicznej,
- programu funkcjonalno-użytkowego wraz z warunkami wykonania i odbioru robót budowlanych (WWIORB).
Na wykonanie etapu pierwszego przewidziane zostały 43 miesiące od daty podpisania umowy.
- Nieistniejące już tatrzańskie schroniska. Słyszeliście o nich?
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Parking pod Babia Górą w prokuraturze. Powstał nielegalnie
- Drożyzna nad morzem? Na Podhalu obiad zjesz za 15 zł
- Przyrodnicy uratowali przed utonięciem 500 susłów
- Urokliwe miejsca w Tatrach, gdzie nie będzie dzikich tłumów
