https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie obwodnicy brzeskiej opóźnia się. Odbiory wciąż trwają, I etap sądeczanki ma być udostępniony do końca stycznia

Paweł Michalczyk
Droga jest gotowa, ale na znakach nie ma informacji o bliskości autostrady A4
Droga jest gotowa, ale na znakach nie ma informacji o bliskości autostrady A4 GDDKiA
Nie będzie otwarcia zachodniej obwodnicy Brzeska w sobotę 18.01. Mimo zapowiedzi, powielanych m.in. przez Starostwo Powiatowe w Brzesku, procedura związana z odbiorami jeszcze się nie zakończyła. Uruchomienie wyczekiwanej przez kierowców drogi, która będzie pierwszym etapem sądeczanki, ma nastąpić do końca stycznia.

O możliwości uruchomienia zachodniej obwodnicy Brzeska już w sobotę 18 stycznia informował kilka dni temu w Radiu Kraków Maciej Ostrowski, dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i autostrad. W czwartek podobną informację podał na swoim profilu społecznościowym powiat brzeski. Okazuje się jednak, że pierwszy etap sądeczanki nie zostanie uruchomiony w pierwszy dzień ferii.

Jak na razie GDDKiA nie ma w ręku decyzji Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o dopuszczeniu drogi do użytkowania.

- Nie spodziewam się takiej decyzji dzisiaj. Mam informację, że taka decyzja będzie dopiero w następnym tygodniu - powiedział w piątek 17.01 w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Maciej Ostrowski.

Tzw. łącznik brzeski będzie miał blisko 3 kilometry długości. Wybudowano go pomiędzy rondem w Jasieniu na skrzyżowaniu DK94 i DK75 po północnej stronie a drogą krajową nr 75 w Okocimiu po stronie południowej. Obwodnica pozwoli kierowcom, jadących od strony autostrady A4, szybciej niż kiedykolwiek ominąć Brzesko. Ruch na ulicach Kościuszki, księdza Popiełuszki i Mickiewicza, którymi obecnie przejeżdża codziennie nawet 23 tysiące pojazdów, niewątpliwie się uspokoi. 

Dlaczego oznakowanie na łączniku brzeskim nie pokazuje autostrady A4?

Uwagę internautów wzbudziło oznakowanie pionowe, uwidocznione na zdjęciach, jakie zamieściła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wiele osób w komentarzach pod postem na Facebooku zwróciło uwagę, że brakuje informacji o bliskości autostrady A4.

Zarządca drogi powołuje się jednak na rozporządzenie ministra infrastruktury z 2003 roku.

- Na tablicach E-1 nie umieszczono kierunków Kraków i Rzeszów dla autostrady A4 na niebieskim tle, ponieważ wylot z ronda nie stanowi bezpośredniego wjazdu na autostradę. Jednakże, dbając o podróżujących, na wylocie w kierunku autostrady A-4 zaprojektowano drogowskaz strzałowy E-3 z piktogramem autostrady numerem A4 i odległością 2 km - wyjaśnia Sabina Stefańczyk z krakowskiego oddziału GDDKiA.

I etap sądeczanki wybudowano w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Prace pochłonęły ok. 100 mln zł.

Kiedy kolejne etapy sądeczanki? Decyzja środowiskowa musi się uprawomocnić

Kolejne etapy sądeczanki powstaną w dalszej przyszłości. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wydała już decyzję środowiskową, określającą nowy przebieg drogi krajowej nr 75 z Brzeska do Nowego Sącza. Jak na razie dokument nie jest prawomocny, do końca stycznia można składać odwołania. Po uzyskaniu prawomocności decyzji środowiskowej GDDKiA będzie miała otwartą drogę do ogłaszania przetargów w trybie "zaprojektuj i wybuduj".

W pierwszej kolejności zostaną zrealizowane trzy etapy niewzbudzające kontrowersji. Jednym z nich jest ten od Okocimia w kierunku południowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska