Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Miasteczko komunikacyjne przyciągało najmłodszych z całego Oświęcimia
Miasteczko komunikacyjne u zbiegu ulic Słowackiego i Tysiąclecia zostało oddane do użytku w listopadzie 1967 roku. Dziś już niewiele pamięta, ale było prezentem dla najmłodszych oświęcimian z okazji... 50 rocznicy Rewolucji Październikowej. Świadczyły o tym tabliczki pamiątkowe umieszczone na obiekcie. Jego fundatorami byli: społeczeństwo ziemi oświęcimskiej, rady narodowe, Państwowy Zakład Ubezpieczeń i zakłady pracy. Głównym sponsorem było jednak PZU, a cała inwestycja powstała w czynie społecznym.
- Przez kilkadziesiąt lat było to miejsce, w którym dzieci mogły się bezpiecznie bawić i uczyć zasad zachowania na drodze - przypomina pan Stanisław, jeden z mieszkańców os. Chemików.
Jak dodaje, miasteczko przyciągało dzieci i rodziców nie tylko z os. Chemików, ale także innych dzielnic miasta. Z czasem, gdy zaczęło brakować pieniędzy na remonty, zaczęło niszczeć. W końcu przestało pełnić swoją funkcję. Dzisiaj nie ma już po nim śladu. Na jego miejscu powstała w ostatnich latach część parku Pokoju.
Na zdjęciach miasteczka, które do zbiorów Mirosława Ganobisa przekazał inny oświęcimski pasjonat historii Tomasz Daczyński, można zobaczyć w tle także rozrastające w tamtym czasie os. Chemików.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Bieg o Złote Gacie i Nordic Walking w Brzeszczach. Były emocje. Zdjęcia
- Kinga Jędrzejczyk z Osieka zdobyła tytuł Miss Foto Małopolski
- Salezjański Piknik Rodzinny w Oświęcimiu. Było mnóstwo atrakcji i doskonała zabawa
- Wojewoda małopolski o rozwiązaniu sprawy budki z lodami w pobliżu "Bramy Śmierci"
- Powiatowe Święto Strażaka w Oświęcimiu. Były odznaczenia, awanse i podziękowania
- Znalezisko z czasów wojny na budowie obwodnicy Oświęcimia
Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu
