Dlaczego pompy ciepła w Krakowie i Małopolsce zyskują ostatnio na popularności?

Materiał informacyjny Nisco Sp. z o.o.

Sytuacja bezpieczeństwa energetycznego większości Państw europejskich ze względu na wojnę na Ukrainie uległa w ostatnim czasie znacznemu pogorszeniu. Również wiele rodzin w Krakowie i Małopolsce zaczęło obawiać się o koszty ogrzewania swoich domów podczas najbliższego sezonu grzewczego. Te obawy spotęgowała galopująca inflacja. Szukając rozwiązania tej bolączki, mieszkańcy Krakowa i Małopolski często trafiają na pompy ciepła, które zdają się być lekarstwem na kryzys energetyczny. Powstaje zatem pytanie - czy pompa ciepła w Krakowie ma sens i stanowi rozwiązanie, które może obniżyć rachunki za ciepło w ich domach?

Czy posiadając pompę ciepła, możemy się uniezależnić od dostępności oraz cen gazu, węgla lub ekogroszku?

Posiadając pompę ciepła w Małopolsce, możemy pośrednio oduzależnić się od gazu, węgla lub ekogroszku ponieważ pompa ciepła to urządzenie w 100% elektryczne. Obecnie prąd w naszym regionie w 80% wytwarzany jest z wyżej wspomnianych surowców. Można więc przyjąć, że w momencie wzrostu cen gazu, węgla lub ekekoroszu cena energii elektrycznej również ulegnie zmianie. W zupełnie innej sytuacji są właściciele instalacji fotowoltaicznych, ponieważ oni sami wytwarzają prąd. Mogą go następnie wykorzystać na ogrzanie swojego domu właśnie za pomocą pompy ciepła. Dzięki temu potencjalny wzrost ceny gazu, węgla lub ekogroszku nie wpłynie negatywnie na ich budżet domowy.

Jaka jest sprawność pompy ciepła?

Sprawność pompy ciepła zależy od wielu czynników. Przede wszystkim zależy od temperatury zewnętrznej, więc inaczej sytuacja będzie wyglądać w Zakopanem a inaczej w Krakowie. Więcej energii cielnej pompa ciepła może odebrać z powietrza o wyższej temperaturze niż z powietrza o niższej temperaturze. Należy jednak zaznaczyć, że pompa ciepła potrafi wytwarzać energię cieplną nawet z powietrza o temperaturze -28 stopni Celsjusza. Sprawność pompy ciepła w głównej mierze zależy od odbiorników ciepła. Wyższa będzie w domu, w którym jest 100% podłogówki a niższa w takim, gdzie są grzejniki. Średnioroczna sprawność pompy ciepła w przypadku podłogówki to około 4, czyli z każdego 1 kWh energii elektrycznej dostarczonego do pompy ciepła, urządzenie może wytworzyć około 4 kWh energii cieplnej. W przypadku grzejników ten stosunek wynosi 1 do 3.

Jakie jest średnie zużycie prądu przez pompę ciepła?

Przyjmując, że dom wielkości 150 m2 potrzebuję około 15000 kWh energii cieplnej na sezon, możemy szacować, że w przypadku podłogówki pompa ciepła zużyje 3750 kWh energii elektrycznej a w przypadku grzejników będzie to około 5000 kWh. Do tego, jeśli posiadamy zasobnik ciepłej wody użytkowej wielkości 200 litrów, to aby go wygrzać do temperatury 45 stopni Celsjusza, pompa ciepła potrzebuje dostarczyć około 8.15 kWh energii cieplnej. Czyli, zużywając 200 litrów wody dziennie, pompa ciepła rocznie potrzebuje dostarczyć około 3000 kWh energii cieplnej. Działając na średniorocznej sprawności około 3, na wygrzanie zasobnika zużyje około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie.

Jaki jest średni koszt zakupu i montażu pompy ciepła?

Ciężko jest określić średni koszt zakupu pompy ciepła dla domu zlokalizowanego w Małopolsce ponieważ inne pompy ciepła sprawdzą się w Krakowie a inne na Podhalu. Cena pompy ciepła zależy też od odbiorników ciepła czyli tego, czy w domu jest tylko podłogówka czy również grzejniki. Producenci pomp ciepła z reguły w swojej ofercie mają tańsze pompy ciepła dedykowane do podłogówki i droższe pompy ciepła do grzejników. Mówiąc o koszcie pompy ciepła, mam na myśli całkowity koszt dla klienta końcowego. W jego skład wchodzi dobór pompy ciepła, koszt samej pompy ciepła, materiałów hydraulicznych, zasobnika ciepłej wody użytkowej, bufora do centralnego ogrzewania, pomp obiegowych, mieszaczy, magnetoodmulaczy, rur miedzianych do zbudowania linii chłodzącej, koszt robocizny i marża firmy. W przypadku tańszych pomp ciepła dedykowanych do podłogówki koszt inwestycji będzie się wahał między 30 a 40 tys. złotych. Natomiast w przypadku pomp ciepła przeznaczonych do grzejników będzie to między 40 a 50 tys. złotych.

Czy prąd wyprodukowany w lecie przez fotowoltaikę możemy zużyć w zimie na ogrzewanie domu pompą ciepła?

Jeśli mamy fotowoltaikę i jesteśmy prosumentem rozliczającym się z dostawcą energii na zasadach net-meteringu to jak najbardziej jesteśmy w stanie zasilić pompę ciepła prądem wyprodukowanym w okresie letnim. Jeśli rozliczamy się z dostawcą energii elektrycznej na zasadach net-billingu, to również jesteśmy w stanie wykorzystać energię elektryczną wyprodukowaną w lecie na potrzeby ogrzania domu przez pompę ciepła w zimie. Różnica polega głównie na ilości energii, którą możemy odebrać. W net-meteringu będzie to 80%, natomiast w przypadku net-billingu % energii będzie zależał od średniej ceny kWh energii elektrycznej na giełdzie energii.

Podsumowując, pompy ciepła w Krakowie i Małopolsce są coraz popularniejsze, ponieważ jest to inwestycja proekologiczna, a w połączeniu z fotowoltaiką sprawia, że nasz dom staje się w dużym stopniu samowystarczalny energetycznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska