https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Długi weekend w Muszynie i tłumy. Turyści odwiedzają ogrody i inne atrakcje, wiele z nich można zobaczyć bezpłatnie

Joanna Mrozek
Długi weekend w Muszynie
Długi weekend w Muszynie Damian Radziak
Muszyna to jedno z popularnych uzdrowisk w Małopolsce. Oferuje wiele atrakcji w tym słynne ogrody, które podzielone są na kilka stref, a wśród nich są np. baśni i legend o Muszynie z jaskinią i chatą czarownicy. Jest też pawilon muzyczny z kawiarnią, woliery z ptakami oraz zagrody z alpakami i białymi danielami. Muszyna kusi atrakcyjnymi miejscami, turyści chętnie odwiedzają uzdrowisko także w długi sierpniowy weekend.

Darmowe atrakcje Muszyny

Wstęp do ogrodów jest bezpłatne, przestrzeń utrzymywana jest w zasadzie z opłaty uzdrowiskowej, która w poprzednim roku przyniosła spory zysk.

Ogrody powstały dzięki finansowaniu ze środków unijnych. Jak na razie opłaty nie są popierane, ale po zakończeniu okresu trwałości projektu gmina rozważa wprowadzenie biletów wstępu, bo koszty utrzymaniu tak dużego obiektu są bardzo wysokie.

Co warto zobaczyć w Muszynie i w okolicy?

  • Odrestaurowany zamek na wzgórzu Baszta, atrakcja jest dostępna dla turystów.
  • Ratusz i piwnice pod rynkiem - budynek został wzniesiony na ruinach piwnic, w których setki lat temu składowano wina i towary przywożone węgierskim szlakiem. W piwnicach skrywa się odtworzone więzienie z salą tortur, na które natrafili archeolodzy podczas badań w 2015 roku.
  • Wieża widokowa na Malniku - powstała w zeszłym roku, oferuje fantastyczne panoramy.
  • [b]Ogrody Sensoryczne (Zmysłów) - mieszczą się na os. Zapopradzie i składają z ośmiu stref. Ich szczególną ozdobą ogrodów są pola krokusowe, które zakwitają na przełomie marca i kwietnia. W Ogrodach mieści się także wieża widokowa, kawiarnia oraz sprzęty do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
  • Ogrody Tematyczne - mieszą się na os. Zapopradzie. W Ogrodach Tematycznych można obejrzeć antyczne rzeźby przedstawiające greckich bogów i pory roku, a także są egzotyczne, barwne ptaki, alpaki oraz daniele. W Ogrodach znajduje się pijalnia wody mineralnej Antoni oraz tężnia solankowa.
  • Ogrody Biblijne - są czwartym i zarazem największym w Polsce tego typu obiektem. Ukazują sceny zawarte w Starym i Nowym Testamencie. Składają się na nie również Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród Zakochanych.
  • Powroźnik - cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła to najstarsza cerkiew w południowej Polsce. Powstała w 1600 roku, zaś 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
  • Góra Miłkowa - rezerwat "Obrożyska" - znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i obejmuje górę Mikowa położoną nad Muszyną. Na zboczach góry zachował się obszar boru lipowego, zaś najstarsze drzewa osiągają tu ponad 200 lat.
  • Żegiestów - Łopata Polska - przepiękna, malownicza ścieżka przyrodnicza biegnie dookoła Łopaty Polskiej w uzdrowiskowej części Żegiestowa. Dziesięć tablic informacyjnych pozwoli poznać wybrane gatunki ptaków zamieszkujących Beskid Sądecki, na terenie którego założono Popradzki Park Krajobrazowy i Ostoję Popradzką.
  • Złockie - mofeta - sytuowana jest w dnie bagnistego koryta potoku Złockiego, przez co wypływ dwutlenku węgla częściowo ma miejsce pod pokrywą wody i dlatego jest doskonale widoczna. W kilku punktach, na powierzchni około 25 m², wydobywają się nieustannie różnej wielkości bąble CO2. W rejonie tym występuje kilka źródeł wód mineralnych. Największe nazwane jest Bulgotką, inne, Zatopione – pokryte jest wodą potoku. Występuje tu również samotna sucha ekshalacja dwutlenku węgla czyli Dychawka.
  • Czarna Młaka - leśne jeziorko położone na zboczach Malnika i Czarnych Garbów na północny wschód od centrum Muszyny. To unikalny w Beskidzie Sądeckim zbiornik wodny, powstały na skutek osunięcia się zbocza góry. Na brzegach wybudowano pomost, jest także wiata, tablice informacyjne i miejsce parkowania dla rowerów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska