MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dni Bobowej z Kulturą Żydowską Szalom. Na scenie ślub i wesele chasydzkie, na stołach czulent, pierogi z wątróbką i ciasto marchewkowe

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Dni Bobowej z Kulturą Żydowską Szalom po raz pierwszy rozgościły się w nowoczesnym budynku Miejskiego Centrum Kultury, choć to już jedenasta odsłona tej imprezy. Na scenicznych deskach widzowie zobaczyli inscenizację ślubu i wesela żydowskiego. W holu budynku mieli okazję podziwiać wystawę starych zdjęć nie tylko z powojennych wizyt bobowskich chasydów w swoim miasteczku, ale też z ich życia przed wybuchem II wojny światowej. Po uczcie dla ducha, była strawa dla ciała - degustacja kuchni żydowskiej, a w rolach głównych siekany śledzik, czulent i pierogi z wołowiną i wątróbką.

Stowarzyszenie Gryf we współpracy z Urzędem Miejskim w Bobowej i przy wsparciu Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa zaprosiło mieszkańców miasteczka nad Białą na Bobowskie Dni z Kulturą Żydowską. Od wczesnych godzin popołudniowych otwarty był bobowski kirkut, który można było zwiedzać aż do zmroku.

Na scenie Miejskiego Centrum Kultury wystawiona została inscenizacja ślubu i wesela żydowskiego. Blisko dwugodzinny program sceniczny wypełniony był dobrą muzyką klezmerską, operowym śpiewem, tańcem i potężną dawką humoru. Z sali głównej MCK za kapelą biesiadnicy podążyli na weselną ucztę - degustację potraw kuchni żydowskiej z siekanym śledzikiem, czulentem i pierogami z kaszą gryczaną, ale też z wołowiną i wątróbką, a na deser z ciastem marchewkowym.

Wszystko zaczęło się w 2013 roku. Wówczas to Stowarzyszenie Gryf razem z gminą Bobowa postanowiło zorganizować rekonstrukcję wesela córki Bencjona Halberstama - Nechamy Goldy z Mojżeszem Stemplem - synem właściciela hoteli z Krakowa

- To wesele odbyło się w 1931 roku. Za mąż wychodziła wtedy córka naszego sławnego rabina. Ten urządził jej bardzo huczne wesele - przypomniał Lucjan Broniek, prezes Stowarzyszenia Gryf. - Właśnie w 2013 roku zrobiliśmy tę inscenizację razem z Teatrem Solskiego z Tarnowa. Wynajęliśmy pociąg retro, który przyjechał do Bobowej. Spodziewaliśmy się ludzi, ale nie spodziewaliśmy się takich tłumów. Wesele odbyło się przed synagogą. Nie chcieliśmy na tym poprzestać. Wymyśliliśmy więc Dni Bobowej z Kulturą Żydowską Szalom, które funkcjonują do dzisiaj - mówił prezes.

Prezes Lucjan Broniek złożył serdeczne podziękowania na ręce Ewa Warta-Śmietana, prezeski Fundacji Pomocy Artystom Polskim Czardasz w Krakowie za cudowny, pełen wrażeń występ.

- Ślub i wesele żydowskie długo zostaną w naszej pamięci dzięki znakomitym artystom Teatru Żydowskiego z Krakowa. Dziękujemy - mówił.

O tym, że kultura żydowska jest nieodłącznym elementem tradycji bobowej i jest ściśle zakorzeniona w historii miasta - mówił Marcin Wąs, burmistrz Bobowej.

- Aby podtrzymywać tę tradycję, w Bobowej organizowane są Dni Bobowej z Kulturą Żydowską Szalom. Właśnie dzięki takim inicjatywom każdy ma możliwość poznania kultury żydowskiej, skosztowania specjałów kuchni żydowskiej, czy też zwiedzenia cmentarza żydowskiego - mówił burmistrz. - Wymiana doświadczeń kulturowych i poznawania kultury innych społeczności i narodów jest istotna w budowaniu społeczeństwa. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby szanować inne kultury i wsłuchiwać się w ich przekaz społeczny. Dzisiaj mieliśmy okazję zobaczyć inscenizację ślubu i wesela żydowskiego. Dla wielu z nas było to nowe doświadczenie, które można określić jako dotknięcie czegoś nieodkrytego, czegoś, co budzi ciekawość, a nie jednokrotnie zafascynowanie - dodał burmistrz Bobowej.

W Bobowej wystąpili

Rodzina Rubinsteinów
Witold Wrona - w roli Szmula, ojca panny młodej
Marta Tadla - w roli Estery (z domu Rotschild) matki panny młodej
Ewa Warta-Śmietana - w roli Heleny Rubinstein, córka I
Agnieszka Kuk - w roli Róży, córka II
Natalia Lechwar - w roli Salci, córka III
Emila Guguła - w roli Chajele, córka IV – (tancerka)

Rodzina Feldmanów
Dariusz Brojek - w roli Samuela, ojca pana młodego
Joanna Cieśla – w roli Palmiry (z domu Zuckerman), matki Pana Młodego
Marcin Kotarba - w roli Ariela, narzeczonego
Maksim Berko - w roli Abrahama, brata I narzeczonego – (tancerz)
Maksymilian Bańdo - w roli Dawidka, brata II narzeczonego – (tancerz)
Sebastian Kubacki - w roli Daniela, brata III narzeczonego – (tancerz)
Iwan Zaharow - w roli Horacego, brata IV narzeczonego – (tancerz)

Inne osoby
Wojciech Habela - w roli Chaima Rozencwajg, swata
Henryk Rajfer - w roli Rabina
Jacek Śmietana - Pomoc techniczna - akustyka i inne czynności

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska