Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jedną z najbardziej znanych stadnin tej rasy jest właśnie stadnina koni huculskich „Gładyszów” w Regietowie. Stadnina, organizując dwudziestą dziewiątą edycję Dni Huculskich, zapewniła wszystkim uczestnikom imprezy wiele atrakcji. Wśród przyjezdnych byli zarówno stali bywalcy, którzy odwiedzają stadninę częściej, niż tylko raz w roku jak i ci, którzy pierwszy raz trafia do Regietowa. Patronat nad tegoroczną imprezą objęli Robert Telus, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Barbara Bartuś, poseł na Sejm RP.
Koń huculski, to wyjątkowa rasa. Choć nieduży, jest wielkiego serca i charakteru, odporny na ciężkie warunki atmosferyczne. Spokojny i przyjazny, zawsze chętny do współpracy z jeźdźcem stał się wspaniałym koniem „rodzinnym”. Doskonale sprawdza się również w hipoterapii.
- Dni Huculskie w naszej stadninie to nie tylko konie - mówi Czesława Siuta, prezes Stowarzyszenia „Hucuł” przy Stadninie Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie, współorganizatora imprezy. - To również konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, stoika edukacyjno promocyjne, które udostępniliśmy wszystkim przy współpracy z Nadleśnictwem Łosie. Bardzo ciekawe stoisko zaprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Gładyszowa . Panie pokazały kulinarne możliwości wykorzystania tego co można zebrać w lasach - dodaje.
Swoje stoiska i prezentacje pokazali w Regietowie również żołnierze, strażacy i policjanci. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej to prezentacja oferty szkoły i wielka zabawa dla dzieci, czyli przejażdżki małym traktorkiem, oczywiście pod opieka doświadczonego kierowcy.
Mistrzostwa Polski Koni Rasy Huculskiej składały się z oceny płytowej koni, w której trakcie pod osąd jurorów poszły ruch ogierów i klaczy. Do zawodów zgłoszono blisko 60 koni. Zawodnicy wystartowali również w zawodach na ścieżce huculskiej jak również w próbie kondycyjnej. Widzowie mogli podziwiać sprawność koni i jeźdźców, którzy wystartują w zawodach skoków przez przeszkody. Organizatorzy zaplanowali też konkurs ujeżdżania, maraton a na zakończenie popis zręczności powożenia. Jak co roku, dużo emocji przysporzyła loteria fantowa „Kupowanie konia w ciemno”.
Kilka osób zostało też w trakcie zakończenie imprezy odznaczonych nadanymi przez ministra rolnictwa odznaczeniami.