Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Pamięci Ofiar Gestapo w Krakowie. Rozpoczęły się obchody [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Już po raz 15. Muzeum Krakowa organizuje Dni Pamięci Ofiar Gestapo. W tym roku obchody odbędą się w dniach od 10 do 13 września i będą poświęcone działalności konspiracyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność–Równość–Niepodległość w Krakowie.

W czasie II wojny światowej Kraków stanowił centrum niepodległościowej konspiracji socjalistycznej. PPS-WRN rozwinęła szeroką działalność wydawniczą, przygotowywała zaplecze dla akcji partyzanckich, organizowała grupy bojowe do walki z okupantem. Działalność konspiracyjna obejmowała również akcję pomocy dla więźniów obozów koncentracyjnych i ludności żydowskiej.

Patronami tegorocznych obchodów są: Stefan Rzeźnik oraz wybrany w otwartym plebiscycie internetowym hm. Wojciech Beliczyński, pseud. Wosiek.

Obchody rozpoczęły się w piątek, 10 września, o godz. 9 od mszy w kościele św. Szczepana. Następnie odbył się uroczysty apel ku czci ofiar Gestapo z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej na ul. Pomorskiej 2.

O godz. 10.45 otwarcie wystawy plenerowej „PPS-WRN w okupowanym Krakowie” na pl. Inwalidów. Od godz. 11 do 12 oprowadzanie uczniów szkół krakowskich po wystawie stałej w oddziale Muzeum Krakowa, Ulica Pomorska. Po nim rozpocznie się debata oksfordzka z udziałem uczniów krakowskich szkół średnich w pałac Krzysztofory.

W drugi dzień obchodów mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie stałej oddziału Ulica Pomorska. Tego dnia odbędą się także: sesja popularnonaukowa pt. „Polska Partia Socjalistyczna – ludzie i idee”, spotkanie z rodzinami działaczy PPS-WRN Kazimierza Hałonia i Stefana Rzeźnika, a także oprowadzanie po miejscu straceń w Przegorzałach.

W niedzielę, 12 września, odbędą się spacery edukacyjne pod tytułami „Ślady okupacji niemieckiej na terenie Krowodrzy” i „Tajemnice krakowskich ulic”, a w poniedziałek, 13 września – quiz historyczny online połączony z grą miejską dla młodzieży szkolnej w wieku 13-19 lat.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska