Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB: - W środę, 29 maja, zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze z gradem. Bez burz na zachodzie kraju. Wysokość opadów w czasie burz od 25 mm do 40 mm. Rano w obniżeniach terenu możliwe szybko zanikające mgły, ograniczające widzialność do 300 m.
Temperatura maksymalna od 22°C, 24°C na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Dolnym i Górnym Śląsku oraz Opolszczyźnie, 25°C,27°C w centrum, w Małopolsce, Podkarpaciu i na Mazurach, do 28°C miejscami na Podlasiu, Mazowszu oraz Lubelszczyźnie. Chłodniej nad morzem i w obszarach podgórskich od 15°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h, na północy miejscami do 90 km/h.
Warunki biometeorologiczne w zachodniej połowie Polski będą przeważnie obojętne. Początkowo takie będą one również we wschodniej połowie kraju, jednak w ciągu dnia pogorszą się do niekorzystnych.
Od godziny 12:00 będą obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne 1 i 2 stopnia przed burzami.
Uwaga na burze!
W związku z ostrzeżeniem meteorologicznym II stopnia o burzach wydanym przez IMGW-PIB dla całego województwa, wojewoda małopolski zawnioskował o nadanie alertu RCB. Ostrzeżenia zostały przekazane do powiatowych centrów zarządzania kryzysowego oraz do wszystkich służb i straży.
IMGW-PIB wydało także ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. Istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych. Ostrzeżenie wydano ze względu na prognozowany – intensywny, punktowy – opad. Może on spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).
Co na długi weekend?
IMGW-PIB także na najbliższe dni przewiduje dynamiczną sytuację pogodową. Zapowiadane są ostrzeżenia meteorologiczne I i II stopnia o burzach.
Podczas długiego weekendu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego – jak codziennie – pracują całodobowo.
O przypadkach, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, a także o konkretnych zdarzeniach i zagrożeniach należy niezwłocznie informować, dzwoniąc pod numery alarmowe: 112, 997 - Policja, 998 - Państwowa Straż Pożarna, 999 - Państwowe Ratownictwo Medyczne.
W ubiegłym roku w Boże Ciało operatorzy numerów alarmowych odebrali prawie 4,2 tys. połączeń.
W czasie silnego wiatru pamiętajcie, aby:
- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były one zaparkowane pod drzewami
- zamknąć okna i drzwi
- nie zatrzymywać się pod drzewami
- zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz
- przygotować oświetlenie zastępcze – wiatr może uszkodzić linie energetyczne
- uważać podczas jazdy samochodem ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a ponadto przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu z jezdni.
Pakt migracyjny zatwierdzony. Polska nie przyjmie migrantów

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani
