Dwunastą edycję "Pępka świata" otworzyła wyprawa w Tatry, do końca festiwalu na uczestników czekają spektakle i koncerty, warsztaty, rozmowy z wybitnymi przedstawicielami kultury, filozofii, literatury czy nauki. Prezentacjom towarzyszy WYSTAWA „7 +1” Teresy Iwanejko - Tarczyńskiej w Galerii Teatru na Scenie Witkacego.
W czwartek w Zakopanem zaprezentuje się perła sceny tanecznej Izraela - zespół Kamea Dance Company (hebr. „talizman”). Izraelskich tancerzy będzie można zobaczyć także w piątek, dodatkowo po spektaklu zaplanowano spotkanie z artystami. Tego samego wieczoru scenę Teatru Witkacego zasiedlą lalki Merlin Puppet Theatre w surrealistycznym przedstawieniu na pograniczu czarnej komedii i teatru absurdu „Noose” („Pętlę”), opowiedzą "życie nas wszystkich, którego nigdy nie przeżyliśmy…".
Na zakończenie teatralnych prezentacji na scenie Witkacego produkcja zakopiańskich artystów - "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa w reżyserii rosyjskiego dramatopisarza i reżysera Nikołaja Kolady. "To spektakl o ludziach, jakich wielu w dzisiejszym życiu. O tych, którzy boją się podejmować decyzje, którzy chowają się przed problemami, w nadziei, że wszystko samo się rozwiąże, o tych, którzy nie chcą walczyć, ale posłusznie przyjmują ciosy losu" - zapowiadają spektakl twórcy.
Dwunastą edycję "Pępek świata" zakończy spotkanie z Iwanem Wyrypajewem, reżyserem i dramatopisarz rosyjskiego pochodzenia. W maju 2022 twórca poinformował, że uzyskał polskie obywatelstwo. Wniosek o nadanie złożył jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę. Złożył też wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa rosyjskiego, jednakże ze względu na biurokrację, nie udało mu się zakończyć sprawy. W maju 2023 roku Wyrypajew został zaocznie skazany przez sąd w Moskwie za „szerzenie fałszywych informacji na temat armii rosyjskiej”.
Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda
