Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Tarnowa wraca całodobowy Punkt Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi. W placówce przy Tuchowskiej znów będą stale dyżurować: lekarz i ratownik

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Punkt Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi przy ul. Tuchowskiej 21 w Tarnowie. Od stycznia będą pełnione w nim całodobowe dyżury medyczne
Punkt Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi przy ul. Tuchowskiej 21 w Tarnowie. Od stycznia będą pełnione w nim całodobowe dyżury medyczne Paweł Chwał
Od stycznia ponownie będzie działał w Tarnowie całodobowy Punkt Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi. Osoby będące pod wpływem alkoholu będą miały w nim zapewnioną pomoc medyczną, a także będą mogły skorzystać z innych form wsparcia, aby zerwać z nałogiem.

POnON przy ul. Tuchowskiej od stycznia w nowej formule

Przez ostatni rok w budynku przy ul. Tuchowskiej 21 funkcjonowała ogrzewalnia z myślą przede wszystkim o bezdomnych, która miała jednak ograniczone możliwości opieki nad osobami nietrzeźwymi. Lekarz dyżurował w placówce jedynie przez 10 godzin (od 13 do 23).

Pod wpływem głosów miejskich radnych miasto ogłosiło konkurs na przywrócenie opieki nad osobami nietrzeźwymi w formule, która obowiązywała do 2023 roku. Wygrała go ta sama organizacja pozarządowa, która przez ostatni rok prowadziła ogrzewalnię. Od 1 stycznia zakres działalności punktu przy ul. Tuchowskiej mocno się jednak zmieni.

- Miejsce to będzie przeznaczone wyłącznie dla osób, które znajdują się pod wpływem alkoholu i – co różni je od izby wytrzeźwień - wyrażają zgodę na to, aby zostać do niego przewiezionym przez policję czy straż miejską. Przez całą dobę będzie pełniony dyżur przez lekarza oraz ratownika medycznego. Dodatkowo będą też zatrudnione osoby, które będą utrzymywać porządek i prowadzić niezbędną dokumentację – wyjaśnia Dorota Krakowska, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.

Więcej miejsc dla nietrzeźwych

Nowy POnON będzie w stanie przyjąć jednocześnie nawet 20 nietrzeźwych. Ci dodatkowo będą mogli liczyć na pomoc prawnika i psychologa a także skorzystać z programów, które mają pomóc im zerwać z nałogiem alkoholizmu.

Zadaniem placówki, będzie zapewnienie badania każdej osobie nietrzeźwej dowiezionej do punktu i objęcie ich stałą obserwacją, wykonanie koniecznych zabiegów higieniczno-sanitarnych, a w niektórych przypadkach wymianę odzieży.

Natomiast osoby bezdomne i potrzebujące schronienia, w tym również kobiety, będą mogły liczyć na pomoc w całodobowym schronisku i noclegowni na ul. Prostopadłej.

[promo]5657;1;Bądź na bieżąco i obserwuj[/promo]

Strażnicy miejscy pomagają kierowcom odpalić samochody na mrozie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska