W wakacje Teatr Bagatela zaprasza na swoją główną scenę przy ul. Karmelickiej 6. W repertuarze na najbliższe tygodnie znalazły się hitowe produkcje teatru.
"Henryk Sienkiewicz Greatest Hits"
Do niedzieli, 16 lipca, w Bagateli przegląd lektur szkolnych pióra Sienkiewicza.
"A gdyby tego konstruktora polskiej narodowościowości, smutnego pana ze szkolnych podręczników, wydobyć z poważnej roli czołowego pokrzepiciela serc Polaków i skonfrontować z Wyspiańskim i Gombrowiczem? Gdyby wywołać jego ducha i zapytać o to, co dzisiaj znaczy (lub powinna znaczyć) Polska i polskość? Czy znalazłby słowa na nasz dzisiejszy polski nieład?" - zastanawiają się twórcy.
Arcyzabawna sztuka autorstwa Krzysztofa Materny i w jego reżyserii stanowi sceniczne spotkanie postaci samego pisarza i jego literackich bohaterów. Piosenki do spektaklu napisał Maciej Stuhr, a na scenie plejada aktorów Bagateli. Jest zabawnie.
"Policja. Noc zatracenia"
Sławomir Mrożek i Andrzej Saramonowicz to mogłaby być jedyna rekomendacja. Wystarczająca.
Znakomita jednoaktówka Mrożka, w której dramaturg portretuje arcyojczyznę i panujące w niej groteskowe rządy i obyczaje, uzupełniona została komentarzem autora filmowych hitów "Testosteron" i "Lejdis".
„Jeśli Mrożek opowiada o absurdzie arcypolicyjności, to ja zapragnąłem opowiedzieć o absurdzie arcynarodowości” – mówi Saramonowicz.
Duet Saramonowicz - Mrożek 20 i 21 lipca.
"Kotka na gorącym blaszanym dachu"
Dramatu Tennessee Williamsa zapowiadać nie trzeba, a w gwiazdorskim wykonaniu artystów Bagateli, tym bardziej. Na scenie, m.in. Magdalena Walach, Kamila Klimczak, Katarzyna Litwin.
Sztuka Tennesseego Williamsa już trzy lata po broadwayowskiej premierze została przeniesiona na duży ekran. Adaptacji z 1958 roku, z oscarowymi rolami Elizabeth Taylor (Margaret) i Paula Newmana (Brick), dopisano jednak szczęśliwe zakończenie. Nowy przekład Jacka Poniedziałka uwzględnia pominięty w niej i zmarginalizowany w poprzednim tłumaczeniu wątek homoseksualizmu głównego bohatera, przez który dramat wyparcia i zakłamania rozsadza rodzinę Pollittów. Legendarna sztuka Tennesseego Williamsa w Bagateli w reżyserii Dariusza Starczewskiego 22 i 23 lipca.
Pijacy
Franciszek Bohomolec i Artur Więcek Baron to z kolei nazwiska sygnujące fantastyczny spektakl o problemie, który równie aktualny był w XVIII i XXI wieku.
- W Pijakach stawiamy lustro, w którym każdy może się przejrzeć i pomyśleć o własnych doświadczeniach, wyciągnąć wnioski, a także zobaczyć, jak niewiele się różnimy od naszych sarmackich przodków - mówi reżyser, Artur W. Baron.
Spektakl od 27 do 30 lipca.
Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV
