Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolegliwości stawowych nie można lekceważyć

Katarzyna Kojzar
Dr Krzysztof Czarnobliski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii, szpital MSW w Krakowie o chorobach reumatycznych.

Dr Krzysztof Czarnobliski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii, szpital MSW w Krakowie.
Prawie każdy z nas narzeka na bolące stawy i "strzykanie w kościach". Mówimy o reumatyzmie, a to jest cały worek schorzeń obejmujący dziesiątki różnych jednostek chorobowych o charakterze zapalnym i zwyrodnieniowym. Cierpi na nie wielu Polaków, u kobiet występują trzy razy częściej. Po 60 roku życia bardzo wzrasta zachorowalność na te schorzenia, a choroba zwyrodnieniowa stawów, tzw. osteoartroza dotyczy większości osób po 65 roku życia i stanowi najczęstszą przyczynę niepełnosprawności ruchowej.

Niezwykle ważna jest wczesna diagnoza, aby wykluczyć niektóre choroby. Należy też zaznaczyć, że dolegliwości stawowe mogą też być objawem chorób płuc, nerek, jelit, zaburzeń endokrynologicznych i nowotworów. Nie należy ich lekceważyć. Choroba zwyrodnieniowa stawów postępuje z wiekiem, gdyż chrząstka stawowa w pewnym momencie zaczyna się po prostu szybciej zużywać. Możemy jednak swojej chrząstce pomagać lub szkodzić. Z pewnością zmiany zwyrodnieniowe szybciej pojawiają się u osób z nadwagą lub otyłością. Kolejne czynniki ryzyka to nieprawidłowe obciążenia, urazy itp. Bądźmy świadomi, że na nasze stawy pracujemy przez całe życie i to na różne sposoby. Przykładem może być używanie przez wiele kobiet obuwia na wysokim obcasie, co może zdeformować stopy, obciążyć kręgosłup, biodra i kolana.

Oczywiście są sposoby, aby złagodzić dolegliwości bólowe. Uciekanie się do łatwo dostępnych w każdym sklepie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych to działanie bardzo ryzykowne. Leki te łagodzą dolegliwości, ale są również bardzo niebezpieczne. Mogą spowodować krwawienie z przewodu pokarmowego, niewydolność nerek, wątroby, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, a także nasilenie niewydolności krążenia. Wchodzą w interakcje z innymi lekami, które zażywa senior. Jeżeli już, to preferowane są leki w postaci maści albo doustnie paracetamol czy tramadol, ale też pod kontrolą lekarza. Obecnie duży nacisk kładzie się na to, by chorobę zwyrodnieniową leczyć kinezyterapią , czyli za pomocą ruchu, odpowiednich ćwiczeń - senior musi być aktywny fizycznie, to przedłuża życie. Stosuje się też krioterapię, czyli leczenie zimnem, leczenie prądem, magnetoterapię lub laseroterapię, która działa przeciwbólowo i regenerująco.

Porozmawiajmy też z dietetykiem, bo warto zmienić sposób odżywiania i zgubić parę kilogramów. To skutecznie zapobiega osteoporozie i zmniejsza ryzyko złamań, a przez to również zmian zwyrodnieniowych.Jeżeli metody zachowawcze nie pomogą, to pozostaje alloplastyka, czyli wszczepienie sztucznego stawu. Ważne, by z zabiegiem tym nie czekać, aż znajdziemy się na granicy całkowitego inwalidztwa.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska