Doliny Karpia domem dla rzadkich okazów fauny i flory
Dolina Karpia, to obszar wyjątkowy przyrodniczo pod wieloma względami. Wyjątkowość ta wynika nie tylko z obecności rzadkich w skali kraju i kontynentu przedstawicieli fauny i flory, ale również z faktu, że człowiek ma w tym duży udział.
- Obecna tu od ponad siedmiu wieków gospodarka karpiowa, stworzyła na tym terenie niepowtarzalny, półnaturalny ekosystem, w którym ostoje znalazły gatunki wymierające w innych krajach
– mówią ornitolodzy. - Mamy tu 120 gatunków lęgujących, a wraz ptactwem migrującym doliczyć się można ponad 200 gatunków – dodają.
To sprawia, że jest to jedno z najciekawszych miejsc do obserwacji ptaków wodno-błotnych w Polsce. Symbolem obszaru jest ślepowron, rzadki ptak znany z upodobania do czystej wody i niekażonej przyrody. W Polsce regularnie gniazduje tylko w okolicach Zatora, Oświęcimia i Skoczowa, w liczbie ok. 400-500 par. W gminie Zator znajdują się nawet 2-3 kolonie, które skupiają prawie połowę polskiej populacji tego ptaka.
Na stawach karpiowych Doliny Karpia można też spotkać bardzo egzotyczne ptaki przylatujące z południowej Europy m.in. warzęchę, ibisa kasztanowatego, kormorana małego czy pelikana różowego.
- Obecność wielu unikatowych gatunków ptaków, była podstawą powołania w Dolinie Karpia ostoi ptaków o znaczeniu europejskim oraz obszaru Natura 2000 „Dolina Dolnej Skawy” oraz najważniejsze kompleksy w okolicach Zatora: Spytkowice, Przeręb, Bugaj, Rudze oraz Stawy Monowskie
- podkreślają ornitolodzy.
Miłośnicy roślin również znajdą tutaj coś dla siebie. Ostoje na stawach znalazły wymierające w naszym kraju gatunki roślin: kotewka orzech wodny, grzybieńczyk wodny i nadwodnik. Szczególnie dwa ostatnie występują tu nader licznie, stając się florystycznym symbolem Doliny Karpia.
Podglądanie przyrody z ornitologami z Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu
Wycieczkę ornitologiczną po kompleksie stawowym Przeręb odbyliśmy z wysokiej klasy specjalistami, zaopatrzeni w sprzęt niezbędny do obserwacji ptaków czyli lornetki dla każdej osoby oraz lunety. Trasa przebiegała przez środek największego kompleksu stawowego w Dolinie Karpia, zgodnie z wyznaczoną ścieżką edukacyjną o długości ok. 3 km.
Była to przyjemność sama w sobie. Zapraszamy na ornitologiczne wycieczki.
- W parku Pokoju w Oświęcimiu trysnęła fontanna
- Ponad 700 kg eternitu porzucono na obszarze chronionym. Część wylądowała w stawie
- TOP 31 strzelców piłkarskiej chrzanowskiej okręgówki. Zmiana lidera!
- Pływackie mistrzostwa Małopolski dzieci i młodzików w Oświęcimiu
- Piknik na dalsze leczenie Lenki Kożuch przyniósł 21 129 zł! Zobaczcie zdjęcia
