- Dostaliśmy informację o chorej krowie, która stoi w strugach deszczu i zwija się z bólu - mówi Beata Porębska, inspektorka Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Na miejscu okazało się, że oprócz chorej krowy w gospodarstwie jest blisko dwadzieścia sztuk bydła, baran, drób bez kurnika i psy wegetujące w koszmarnych warunkach. Bydło stało w pomieszczeniach bez dostępu światła, bez poideł, w nieusuwanym od dawna gnoju, wszędzie leżało mnóstwo starych kości.
Kontrola za trzy dni
- Zatelefonowałam do Urzędu Gminy w Trzyciążu, prosiłam, żeby powiadomili powiatową inspekcję weterynaryjną i razem przyjechali na miejsce - mówi inspektorka . - Wezwaliśmy też policję. Okazało się, że gmina z inspekcją weterynaryjną zrobią kontrolę dopiero za trzy dni. Był piątek, kolejny dzień ulewnego deszczu. Zapytałam urzędnika, czy zagwarantuje, że krowa i psy bez pomocy przeżyją do poniedziałku. Nalegałam, żeby jednak przyjechał i próbował ściągnąć na miejsce jakiegoś lekarza weterynarii. Jeden z psów sikał krwią i miał ranę na łapie. Urzędnik obiecał, że przyjedzie - mówi Rafał Feldman z KTOZ. - Nie oddzwonił, nie przyjechał. W tej sytuacji zaproponowaliśmy czasowy odbiór psów do momentu polepszenia warunków. Ostatecznie właściciele zrzekli się ich na rzecz towarzystwa. Zaleciliśmy też poprawę warunków zwierząt gospodarskich - dodaje Rafał Feldman.
- Był duży problem ze znalezieniem lekarza weterynarii, który chciałby przyjechać do chorej krowy. Udało się to na drugi dzień. Nie złożyliśmy zawiadomienia o znęcaniu się nad zwierzętami, bo gospodarze to osoby nieporadne - mówi Beata Porębska.
Słowo przeciw słowu
Przygarnęli dwa młode kundelki, które ktoś z rodziny chciał uśmiercić. Inne dostali, albo same się przybłąkały. Najstarszy, ślepy na jedno oko, miał opinię agresywnego. Nie dał się dotknąć. Obdukcja lekarska wykazała, że bardzo cierpi - to zaawansowany nowotwór jąder. Dostał środki przeciwbólowe i "agresja" minęła. Natychmiastowa operacja może uratować mu życie. Inspekcja weterynaryjna skontrolowała gospodarstwo po trzech dniach. Kazimierz Janik, powiatowy lekarz weterynarii w Olkuszu, mówi: - Gdybym dostał informację, że zwierzęta cierpią, przyjechałbym osobiście natychmiast.
Łukasz Poseł z Urzędu Gminy w Trzyciążu zapewnia, że taką informację przekazał. Słowo przeciwko słowu. Kazimierz Janik twierdzi, że inspekcję powinien wezwać KTOZ. - To bez sensu, skoro na naszą prośbę zrobił to urzędnik gminy. Nikt nie chciał nam pomóc, więc sami zabezpieczyliśmy zwierzęta - odpowiada Beata Porębska.
Nie było odbioru psów w trybie administracyjnym, więc gmina nie poczuwa się do finansowania ich leczenia i utrzymania. Gmina, po tygodniu od zgłoszenia sprawy, przy udziale powiatowej inspekcji weterynaryjnej, przeprowadziła kontrolę i nakazała uporządkowanie posesji.
Szukamy domu dla psów
Zabrane psy po odrobaczeniu, zaszczepieniu przeciwko wściekliźnie i kastracji będą przekazane nowym opiekunów. Na razie są na garnuszku KTOZ. Dwa wymagają leczenia. To bardzo towarzyskie istoty, poznałam je osobiście, bo poproszono mnie o udokumentowanie warunków, w jakich przebywały.
Pelet, bardzo młody, rudy, niewielki psiak, stał po kostki w błocie, na króciutkim łańcuchu, wokół którego był owinięty wielki kłąb sznurków, powrozów, szmat. Za każdym razem kiedy przykucałam, żeby zrobić zdjęcie, wskakiwał mi na kolana.
Gary - kudłaty kundelek z bardzo skołtunioną sierścią, trochę poszczekiwał, ale kiedy podeszłam bliżej, z przyjemnością nadstawiał grzbiet do głaskania. Gary ma około pięciu lat.
Za osłonę przed deszczem służyła mu zbutwiała deska z przyczepionym do niej workiem. Obok, w czymś, co dawno temu przestało być budą, chował się Kol. Dwuletni łagodny i bardzo nieśmiały piesek.
Jeśli możecie przygarnąć Peleta, Kola albo Garego, dzwońcie pod nr. tel. 504 47 06 35. Portrety pozostałych psiaków z Trzyciąża będziemy publikować w kolejnych sobotnich wydaniach gazety.
Czworonogom można też pomóc, przekazując datek na ich utrzymanie i leczenie:
Kontakt:
[email protected]
WAŻNE. W związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego przypominamy, że w czasie trwania ciszy wyborczej tj. w czasie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów (niedziela 25 maja) do chwili zakończenia głosowania zabronione są jakiekolwiek działania mające znamiona agitacji wyborczej na rzecz kandydatów. Publikacja na forum serwisów Polskapresse komentarzy o takim charakterze może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny. (Art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks Wyborczy, DZ.U. 2011 Nr 421 poz. 112 z późn. zm.)
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.
Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i
Google+