https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dronem w smog? Radny zawstydza urzędników

Piotr Ogórek
Test drona
Test drona Fot. Archiwum
Urzędnicy mieli sprawdzić, czy za pomocą drona można badać, czym pali się w piecach. Stwierdzili, że się nie da. Radny udowodnił, że są w błędzie.

Na początku grudnia zeszłego roku rada miasta przyjęła uchwałę wzywającą prezydenta Jacka Majchrowskiego do wdrożenia systemu pomiarów za pomocą dronów, czy w danej posesji nie są palone śmieci - bez potrzeby wchodzenia do domów.

Największym problemem okazał się odpowiedni czujnik zamontowany na dronie, który ma wychwycić, czy w dymie są substancje ze spalania np. plastiku. Urzędnicy miejscy wysłali zapytania w tej sprawie do 13 instytucji, w tym uczelni technicznych. Otrzymali pięć odpowiedz. Wnioski? Takiego czujnika nie da się stworzyć.

Pomysłodawca kontroli dymu przez drony, radny Łukasz Wantuch (klub Przyjazny Kraków), postanowił udowodnić, że jednak się da. Skontaktował się z grupą doktorantów z Politechniki Warszawskiej, którzy przygotowali czujnik i razem przeprowadzili testy. Te polegały na rozpaleniu trzech ognisk - z węglem, drewnem i lakierowanymi płytami wiórowymi, czyli odpadem zakazanym do palenia. Dron wyposażony był m.in. w czujnik formaldehydu - substancji powstającej podczas spalania lakierowanych płyt.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Kiedy dron latał nad ogniskami z węglem i drewnem, odnotowywał tylko wzrost poziomu pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5. Gdy wleciał nad dym z ogniska, gdzie paliły się lakierowane płyty, od razu odnotował wzrost formaldehydu. W drugim teście czujnik był umieszczony na ramieniu odchodzącym od drona, tak żeby strumień powietrza z wirników nie rozpraszał dymu. Wyniki były jeszcze dokładniejsze.

- Czuję ogromną satysfakcję - mówi radny Wantuch. Wszystkie wyniki skierował do urzędu miasta i liczy, że teraz powstanie program, o który apelował. Jest nawet gotów zapłacić mandat za... nielegalne spalenie lakierowanych płyt, którego dopuścił się w ramach testu.

Kod na dół artykułu Czytaj więcej o smogu w Krakowie

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gienek
Poczytaj rozdział 4, punkt 4.1.4 z załącznika nr 1 / ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA
z dnia 8 sierpnia 2016 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy - Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków
O
Omo
Na kiju niech sobie ten czujnik powieszą, będzie legalnie
G
Gumiś
art. 168a kodeksu postępowania karnego
J
Jurek
Sprawa wydaje się być prosta.Po stwierdzeniu szkodliwych substancji w dymie można przebadać te 4 paleniska.
J
Jurek
Brawo Panie łukaszu. Mam nadzieję , że teraz w końcu zaczną być przeprowadzane pomiary za pomocą drona.
O
Ops
Domki jednorodzinne to jeszcze rozumiem. U mnie w kamienicy pod jeden pion kominowy podłączone są 4 mieszkania. Co wtedy, mandat na 4ech?
D
Dr Glinka
Smog nadal truje!
E
Emek
Haha wielki znawca ;) uzasadnij...
J
JO
Brak logiki to używanie spacji przed znakami interpunkcyjnymi... Poza tym to chyba Pan nie zrozumiał pogrubionego tekstu pod nagłówkiem.
d
dronołaz
Skoro każde spalanie emituje pyły a smog składa się głównie z pyłów PM10 i PM2.5
to Po Co badać efekty spalania płyt wiórowych ?
n
nadaktywny jak zwykle
Bardzo dobrze, że nie udaje mu się uszczęśliwiać nas wszystkimi swoimi pomysłami ...
Poprzednio, za pomocą drona, chciał pracować Jan T. jak ostatnio był dyrektorem w ZIKiCie.
Ale on skończył jak skończył
B
Bozon
A gdzie przepisy prawa lotniczego? Nie wolno ot tak sobie nad budynkiem latać w obszarze zabudowanym... Łamanie prawa lotniczego jest karalne. W dodatku dowody zgromadzone ze złamaniem prawa nie mogą być włączone jako do materiału dowodowego w sprawie...
K
Kasia
A gdzie się podziewa doradca prezydenta od smogu, zapracowany jest?
k
krakus
Przeczytaj dokładnie tekst. "Urzędnicy miejscy wysłali zapytania w tej sprawie do 13 instytucji, w tym uczelni technicznych. Otrzymali pięć odpowiedz."

Pytanie czy w tych 5 odpowiedziach były z uczelni technicznych? Raczę wątpić skoro doktoranci z Politechniki Warszawskiej (jedna z czołowych uczelni technicznych - dla tych co się nie orientują), taki czujnik stworzyli...
P
Piotr
Uczelnie techniczne odpowiedziały, że nie ma czujnika do sprawdzenia czy w dymie są substancje ze spalania np. plastiku, a radny udowodnił, że można wykryć substancje powstające podczas spalania lakierowanych płyt. Ach ten radny, nieważne jaki dowód, byleby był :)
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska