Duda triumfował w Małopolsce. W rodzinnym Krakowie przegrał z Trzaskowskim

W Małopolsce druga tura wyborów prezydenckich nie przyniosła niespodzianek. W naszym województwie urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrał, zdobywając 59,65 procent głosów, a jego rywala Rafała Trzaskowskiego poparło 40,35 proc. Małopolan. Tradycyjnie już w Krakowie wyniki są odmienne: stolica Małopolski chciała zmiany i tu wygrał Rafał Trzaskowski.

WIDEO: Andrzej Duda zwycięzcą wyborów prezydenckich. Różnica wyniosła 422 tys. głosów

Źródło: TVN24/x-news

Frekwencja w Małopolsce wyniosła 70,38 proc. Najwięcej osób zagłosowało w gminie Laskowa (powiat limanowski) – 78,82 proc.
W samym Krakowie frekwencja wyniosła 73,77 procent. To czwarty wynik pod względem liczby głosujących wśród największych miast w Polsce - za Warszawą, Poznaniem i Gdańskiem.

W Krakowie Trzaskowski zdobył 61,47 procent głosów (poparło go 270 tys. 305 osób), a starający się o reelekcją prezydent Duda - zaledwie 38,53 proc. (169 tys. 441).

- Wielkiego zaskoczenia nie ma. Zawsze było tak, że Kraków głosował trochę inaczej, bardziej liberalno-demokratycznie, a Małopolska generalnie bardziej konserwatywnie-prawicowo - komentuje prof. Andrzej Piasecki, dyrektor Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Duda przegrał kolejne głosowanie w swoim mieście

Prof. Piasecki zwraca uwagę, że Duda przegrał już kolejne głosowanie w rodzinnym Krakowie. - W 2010 r. nie został wybrany prezydentem Krakowa, w 2015 r. przegrał w wyborach głowy państwa i teraz znowu. To pokazuje, że jednak coś w jego ofercie – może nawet osobistej – jest nieakceptowane przez większość krakowian. Zapewne zaszkodziła mu też wypowiedź o „krakówku” – przypuszcza politolog.

Andrzej Duda, czyli nowy-stary prezydent? Co wiemy o głowie państwa

Prezydent Duda przegrał z kretesem nawet w swoim rodzimym obwodzie wyborczym. Andrzej Duda głosował w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 79 w Zespole Szkół nr 5 przy ul. Mackiewicza. W tej szkole działa w sumie pięć komisji. Głosują tam mieszkańcy Prądnika Białego, m.in. ul. Bursztynowej oraz okolic. To więc rejon, w którym mieszkał Andrzej Duda z rodziną, zanim przeniósł się do Pałacu Prezydenckiego. We wszystkich tych pięciu komisjach wygranym był Trzaskowski, podczas gdy na Dudę wskazało – zależnie od komisji – od 21,07 do 39,83 proc. głosujących.

Prof. Piasecki przypomina, że Trzaskowski, gdy przyjechał do Krakowa, mówił, że po raz pierwszy prezydent Warszawy jest tak witany w Krakowie. - Było to pół żartem, pół serio, ale sympatyczne. Gdyby Trzaskowski sobie pozwolił na określenie „krakówek”, z pewnością wszystkie media by o tym huczały. W przypadku Dudy ten jeden lapsus więcej czy mniej przeszedł w skali kraju niezauważony. Ale jednak w Krakowie mu to zapamiętano – uważa komentator polityczny.

Z ciekawostek wyborczych z Krakowa: w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich w areszcie śledczym przy ul. Montelupich, jak i w zakładzie karnym w Nowej Hucie, zdecydowanie wygrał Trzaskowski. W Areszcie Śledczym kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył poparcie blisko 73 proc. więźniów. W nowohuckim zakładzie karnym na Trzaskowskiego zagłosowało ponad 66 proc. osadzonych.

W Krakowie wśród osób uprawnionych do wzięcia udziału w wyborach było także 568 pacjentów Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego. Tam zaufanie ponad 66 proc. osób zdobył Duda.

W gminie Laskowa padł rekord i liczą na nowy wóz strażacki

Poza Krakowem z kolei zdecydowanie wygrał Duda. W powiecie limanowskim padły rekordy poparcia dla obecnego prezydenta. W gminie Laskowa aż 87,78 proc. mieszkańców chciało, by prezydentem pozostał Duda - i to do niej w najbliższym czasie powinien trafić nowy wóz strażacki, zgodnie z założeniami kolejnej edycji akcji profrekwencyjnej „Bitwa o wozy”.

- Liczę na to, że ten wynik się nie zmieni, a wóz trafi do naszej gminy. W poprzedniej turze się nie udało, ale tym razem mocno wierzę, że się uda - mówi wójt Laskowej Piotr Stach.

Prof. Piasecki komentuje: - Co do rekordów w Małopolsce – to dobry wynik Dudy wynika z wysokiej frekwencji, wpływów Kościoła, a także determinacji szeregowych członków PiS-u, radnych, działaczy partii, którzy też zaangażowali się w kampanię wyborczą. Poza tym w całej Polsce wieś głosowała raczej za Dudą, więc ta tradycyjna konserwatywna wieś małopolska tym bardziej za nim głosowała. Tu zaskoczenia nie ma.

Według najnowszych wyników podanych przez PKW wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda. Sprawdźcie w galerii, kto ze świata sportu poparł urzędującego prezydenta RP, a kto pretendenta Rafała Trzaskowskiego.

Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Sprawdź, jak głosowali z...

Zamieszanie w Tarnowie, domagała się zrobienia testu na koronawirusa

W Tarnowie wyniki zarówno w I, jak i w II turze – procentowo były niemal identyczne, jak w skali całego kraju. W minioną niedzielę Duda był tam górą w 42 komisjach, Trzaskowski w 32. Duda uzyskał 51,33 proc. poparcia, a jego konkurent - 48,67 proc. W liczbach bezwzględnych różnica wyniosła w sumie 1500 głosów.

- Mamy duże powody do zadowolenia, zarówno na forum ogólnokrajowym, jak i lokalnym. Nasz kandydat ponownie będzie prezydentem, a do tego przyczynili się wydatnie również mieszkańcy regionu. We wszystkich gminach i miastach naszego okręgu Andrzej Duda był bowiem górą – komentuje poseł Wiesław Krajewski, prezes struktur PiS w tarnowskim okręgu wyborczym.

Podczas niedzielnej drugiej tury wyborów do sporego zamieszania doszło w jednym z lokali wyborczych w Tarnowie. Kobieta, która przyszła aby tam zagłosować zaniepokoiła się nie na żarty widokiem kaszlącego członka komisji wyborczej. Chwyciła za telefon i zaalarmowała wszelkie możliwe służby.

Ostatecznie sprawą zajął się sanepid, który tarnowianka również powiadomiła. - Dzwoniąca osoba bardzo stanowczym tonem domagała się zrobienia natychmiast badania lekarskiego osobie, która kaszle i testu na koronawirusa – mówi Roman Bartuś, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie. - Wyjaśniliśmy sprawę i po sprawdzeniu okazało się, że kobieta zasiadająca w komisji po prostu się zakrztusiła – dodaje.

A jak głosowano w regionie tarnowskim? Największe poparcie Duda zdobył w gminach: Radgoszcz (poparło go blisko 90 procent głosujących), Gromnik (blisko 87 proc.), Żegocina (niemal 86 proc.) Rzepiennik Strzyżewski (ponad 85 proc.) oraz Iwkowa i Szerzyny (ponad 84 proc.).

Trzaskowski największym poparciem cieszył się w dużych miastach regionu. Poza Tarnowem – mocno zbliżył się do Dudy w Bochni (zdobył tam blisko 45 proc. głosów) oraz w Brzesku (niemal 35 proc.). W Dąbrowie Tarnowskiej na kandydata opozycji oddała głos co czwarta osoba.

- Rafał Trzaskowski i jego sztab zrobili niesamowitą robotę. W tak krótkim czasie, przy ogromnej kampanii dotychczasowego prezydenta, w którą zaangażował się cały rząd oraz telewizja, która zamiast pełnić rolę publicznej zachowywała się jak prywatna jednego ugrupowania, udało się osiągnąć naprawdę imponujący wynik. Do wygranej zabrakło naprawdę niewiele – komentuje Urszula Augustyn, posłanka PO z Tarnowa.

W całym regionie po raz kolejny odnotowano wysoką frekwencję. W samym Tarnowie wyniosła ona 66,17 proc., w powiecie dąbrowskim – blisko 62 proc., tarnowskim – 66 proc., brzeskim – 67 proc., a w bocheńskim – 72 proc.

Najliczniej w całym dawnym województwie tarnowskim poszli do wyborów mieszkańcy gminy Trzciana, gdzie frekwencja wyniosła 78,28 proc.

Przekazał autograf Donalda Trumpa, wygrał zdecydowanie

W Nowym Sączu Duda wygrał z Trzaskowskim w 49 (z 53) obwodowych komisjach wyborczych, a do urn poszło 69,43 proc. uprawnionych do glosowania. Na obecnego prezydenta zagłosowało 26 101 osób (59,91 proc.), zaś na Trzaskowskiego 17 466 (40,09 proc.).

Tutejsi działacze Koalicji Obywatelskiej z przewodniczącym Andrzejem Czerwińskim na czele przed drugą turą wyborów postawili sobie za cel przekonanie dodatkowych 5 tys. mieszkańców Nowego Sącza (w I turze było ich 11 001) i to im się udało z małą nawiązką.

- Jesteśmy z tego odzewu zadowoleni, bo zakładany wynik został przekroczony zarówno w mieści jak i w powiecie. To znaczy, że Rafał Trzaskowski zyskał popularność i przekonał do siebie sądeczan. Patrząc przez pryzmat porażki, to jest to jakieś pocieszenie na przyszłość, bo mając dobrych liderów, można tutaj więcej osiągnąć – komentuje były poseł Andrzej Czerwiński, szef regionalnych struktur Koalicji Obywatelskiej.

Z wyniku, rzecz jasna, cieszą się politycy Prawa i Sprawiedliwości. - Zarówno wynik jak i frekwencja są imponujące, a zdobyte poparcie należy do jednych z najwyższych w kraju. To przykład, że sądeczanie w dużej mierze popierają politykę Andrzeja Dudy i jego dokonania i to że w zgodny sposób współpracuje z rządem, bo przynosi to dobre efekty dla kraju – komentuje Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Duda przekonał do siebie przede wszystkim mieszkańców powiatu nowosądeckiego – głosowało na niego 94941 osób (78,95 proc.). Największe poparcie zyskał w gminach Korzenna (87,29 proc.), Grybów (86,63 proc.) i Łososina Dolna (86,16 proc.). Nie zawiódł go też rodzinny Stary Sącz. Prezydent Andrzej Duda to Honorowy Obywatel Starego Sącza i jest do niego przywiązany. Tutaj na rynku kończył kampanię przed pierwszą turą, a kolejny następny dzień wypoczywał.

- Starosądeczanie bardzo gremialnie poparli Andrzeja Dudę. Otrzymał ponad 77 proc. głosów, a mieszkańcy miasta i gminy cieszą się z wyboru prezydenta. Za każdym razem, kiedy prezydent podkreśla, że jego ojciec i rodzina pochodzą ze Starego Sącza to wzmacnia nasz prestiż – zaznacza burmistrz Jacek Lelek i dodaje, że Duda pamięta o rodzinnym mieście ojca. Dwa tygodnie temu prezydent przekazał do tutejszego muzeum autograf Donalda Trumpa wraz z flamastrem, którym został zapisany.

Niespodzianka pod Giewontem. Wpływ na nią mogli mieć turyści

Również w powiecie nowotarskim, Duda wygrał zdecydowanie w każdej z gmin. Łącznie w powiecie obecny prezydent otrzymał 72,54 proc. wszystkich oddanych głosów.

Bardzo wysokie poparcie Duda otrzymał w Jabłonce (87,43 proc.), na Trzaskowskiego oddano tam tylko 12,57 proc. głosów. Natomiast w gminie Nowy Targ Duda otrzymał 76,63 proc. głosów, a Trzaskowski - 23,37 proc. W samym mieście Nowy Targ prezydent elekt uzyskał 56,69 proc. poparcia, a Trzaskowski - 43,41 proc.

Co ciekawe, Zakopane tym razem nie okazało się miejscem gdzie prawica zdecydowanie wygrała wybory. Z danych, które państwowa Komisja Wyborcza opublikowała po godzinie 13 (pod Giewontem głosy liczono wyjątkowo długo) wynika, że Duda wygrał w mieście jedynie o włos z Trzaskowskim. Na kandydata PiS oddano tu 50,74 proc. wszystkich głosów a na kandydata Platformy Obywatelskiej 49,26 proc. Frekwencja w mieście wyniosła 70,89 proc.

Czy o tak wyrównanym wyniku w Zakopanem mogli zdecydować turyści spędzający w górach swój urlop, którzy przyszli głosować ze specjalnymi zaświadczeniami? Wszystko wskazuje, że tak. W mieście na podstawie specjalnych zaświadczeń w wyborach udział wzięło bowiem aż 6226 osób na stałe mieszkających w innych częściach Polski.

Małopolska zachodnia różni się, jeśli chodzi o preferencje wyborcze

Nieco inaczej niż w pozostałych częściach Małopolski sytuacja wyglądała w Małopolsce Zachodniej. Tu Trzaskowski mógł liczyć na większe poparcie. W powiecie chrzanowskim kandydat Koalicji Obywatelskiej wygrał w dwóch miastach: w Chrzanowie i Trzebini. W tym pierwszym dostał 55,09 proc. (13 338 głosów) a Duda 44,91 proc. (10 875 głosów). W Trzebini było to odpowiednio 51,32 proc. i 48,68 proc.

W pozostałych gminach powiatu chrzanowskiego zwyciężył Duda. W gminie Babice nie wygrał tylko w jednej wiosce: w Wygiełzowie. Na większe poparcie mógł tu liczyć Trzaskowski (dostał 232 głosy, a Duda 192).

Urzędujący prezydent wygrał wybory też w powiecie olkuskim, choć w Bukownie górą był Trzaskowski - dostał 50,15 proc. głosów.

Wybory prezydenckie w skali całego powiatu oświęcimskiego wygrał Duda - 45 527 głosów (54,82 proc). Na Trzaskowskiego zagłosowało tam 37 526 wyborców (45,18 proc). Frekwencja była wyższa niż w pierwszej turze, sięgając 70,55 proc. Z dziewięciu gmin w powiecie oświęcimskim tylko w jednej: mieście Oświęcim górą był Trzaskowski.

Najbardziej zdecydowane zwycięstwo Duda odniósł w powiecie wadowickim. Wygrał tutaj we wszystkich miejscowościach i to znacząco. W całym powiecie głosowało na niego aż 62,04 procent wyborców. Na Trzaskowskiego natomiast 37,96 procent wyborców. Najlepszy wynik kandydat opozycji na prezydenta osiągnął w samym mieście Wadowice. Co prawda zdobył tu w sumie tylko 42 procent głosów, ale wygrał w siedmiu komisjach wyborczych na 27.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tępy Wsion

@czytelnik

Prawie masz rację.

Niestety mieszkańcy z okresu c.k. już wymarli.

Teraz mamy do czynienia z napływem mieszkańców z okresu k.c. (aka komitetu centralnego przy nowodrodzkiej), stąd szczątkowe ale jednak jakieś tam popracie dla cykora.

c
czytelnik

I znowu wstyd dla prawdziwych "krakusów" czyli urodzonych w królewskim miescie Kraków . za duzo jest w Krakowie naplywowych psedu socjalistów i innych . Mieszkancy Krakowa od czasów k.c zawsze popierali dobra gosposdarnosc i prawde czyli to co reprezentuje prezdent Duda .

g
gosc

Są dwie Polski, Polska która wpłaca do budżetu i Polska która wypłaca z budżetu, wygrała wiecie która.

M
Marek Nowak

No i niestety emeryci zachęceni przez kłamcę Morawieckiego mówiącego że pandemii nie ma, ruszyli do urn ( oby skińczyli w urnach ) i wybrali ponownie na prezydenta Kaczyńskiego, upss Dudę, ale to jedno i to samo...

T
Tępy Wsion

No to jak to teraz będzie.

Mały (dosłownie i w przenośni) człowiek, nie zaraz, to nie człowiek, to ideologia, w każdym bądź razie obiecywał, że zostanie wprowadzona obowiązkowa eutanazja seniorów, jeśli wygra Trzaskowski.

Czy w takim razie bolszewia wprowadzi zapowiedzianą obowiązkowa eutanazja seniorów w Krakowie ?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie