Potrzeby są ogromne
Do mobilnego punktu poboru krwi może się zgłosić każdy, kto tylko będzie chciał podzielić się krwią z potrzebującymi. Według danych szacunkowych, 1 na 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje krwi. Tymczasem jedna porcja oddanego płynu, czyli około 450-500 ml może uratować aż 3 osoby.
– Krew to naturalny lek, który nie ma zamiennika. Nie można jej ot tak wyprodukować, kiedy ubywa jej w bankach. Jedyną szansą na uzupełnienie zasobów, a tym samym na uratowanie życia osób w potrzebie, są zbiórki, jak ta organizowana cyklicznie przed Nowymi Czyżynami – mówi Anna Brzozowska, marketing manager CH Nowe Czyżyny.
Dlatego też centrum handlowe wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje w najbliższą sobotę, 18 lutego, zbiórkę krwi w krwiobusie, który stanie przez CH Nowe Czyżyny przy ul. Medweckiego 2. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne. Czekają na nią m. in. ofiary wypadków, pacjenci poddawani operacjom, czy też osoby leczone z powody chorób nowotworowych, a także w niektórych przypadkach też kobiety w ciąży i po porodzie.
Krwiobus zaparkuje przed Nowymi Czyżynami w godz. 9.00 i 13.00. Krew będzie mógł oddać każdy kto jest wieku od 18 do 65 lat pod warunkiem, że: ważą nie mniej niż 50 kg oraz cieszą się dobrym zdrowiem. Przed poborem krwi należy poinformować personel o wszystkich zażywanych lekach, schorzeniach, zabiegach i operacjach. Istnieje bowiem szereg przeciwskazań, które mogą zdyskwalifikować dawcę.
Kto nie może być dawcą?
Krwi nie mogą oddawać osoby, które m. in. mają żółtaczkę, HIV/AIDS, a także osoby z aktywną lub przebytą poważną chorobą układu krążenia, nerwowego, pokarmowego, oddechowego, immunologicznego, a także chorobą nerek, skóry (np. łuszczyca) i tkanki łącznej. Ponadto dawca nie może oddawać krwi w ciągu 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym, przetoczeniu krwi, wykonaniu tatuażu lub piercingu, a także po zabiegach diagnostycznych (np. gastroskopii).
Warunki są jasne i klarowne: każdy kto zgłosi się do oddania krwi musi być wypoczęty i wyspany. Rano zalecane jest spożycie lekkostrawnego niskokalorycznego posiłku, a także wypicie ok. 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. Do punktu należy przyjść z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Dawcy wielokrotni powinni zabrać ze sobą również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II
