Muzeum Auschwitz-Birkenau otworzyło się na odwiedzających ponownie 1 lipca, licząc na ruch turystyczny związany z wakacjami.
Tylko 2 tys. dziennie odwiedzających Muzeum Auschwitz
– W lipcu i w sierpniu na ogół Miejsce Pamięci odwiedzało ok. 2 tysięcy osób dziennie, co stanowi ok. 20 procent normalnej frekwencji
- powiedział dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau podczas ostatniego spotkania Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Z jego szacunków wynika, że placówka zakończy ten rok z frekwencją na poziomie 550-600 tysięcy osób. Dla porównania w ubiegłym roku wyniosła ona przeszło 2,3 mln.
Jak podkreśla, ponad połowa budżetu muzeum związana jest z ruchem odwiedzających. Znaczący spadek frekwencji musiał więc odbić się na planach na ten rok.
- Jeszcze w ubiegłym roku planowaliśmy budżet rekordowej wysokości, teraz natomiast trwa walka o przetrwanie zespołu. W takiej sytuacji bardzo trudno planować jakiekolwiek przyszłe działania
- zaznacza dyrektor Cywiński.
W obliczu tak trudnej sytuacji odwołane lub wstrzymane został niemal wszystkie inwestycje i projekty. Część pracowników zostało przesuniętych do innych zadań o charakterze konserwatorskim.
Wsparcie ministerstwa i Fundacji Auschwitz-Birkenau
Najtrudniejsze miesiące zamknięcia od marca do lipca Muzeum Auschwitz przetrwało dzięki wsparciu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bardzo pomogło to w ochronie zespołu pracowników. Ze wsparciem przyszła także Fundacja Auschwitz-Birkenau.
W tej trudnej dla nas sytuacji muzeum wystosowało także apel do opinii publicznej o wsparcie finansowe dla Miejsca Pamięci. Spotkał się on z dużym oddźwiękiem. Uruchomiliśmy również system dobrowolnych opłat za Karty Wstępu. Z definicji są one darmowe, co wynika z zapisów prawa. Natomiast w ramach „pay what you want” każdy może sam zadecydować o przekazaniu dobrowolnego wsparcia.
Jednocześnie placówka cały czas realizuje projekty wspierane finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czyli m.in. nowa wystawę główną, a także projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej, tj. budowę nowego centrum obsługi odwiedzających, które powinno zostać ukończone w 2023 r. Niezagrożone są także prace konserwatorskie wspierane ze środków Fundacji Auschwitz-Birkenau.
- Miała w brzuchu 30 kg guza! Wycięli go w szpitalu w Oświęcimiu
- Te kociaki czekają w schronisku w Oświęcimiu na nowy dom
- Niedziela na Pustyni Błędowskiej. To miejsce przyciąga!
- Dziki grasują w centrum Chrzanowa. Buchtują między blokami [ZDJĘCIA]
- Bartłomiej Bertolin trzy miesiące po amputacji nogi ruszył w góry. W protezie
FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
