MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwie oferty w przetargu na renowację bimy. Powstanie także koncepcja zagospodarowania "Dzielnicy Żydowskiej"

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Miasto ogłosiło przetarg na renowację Bimy, a Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej chce opracować koncepcję zagospodarowania Dzielnicy Żydowskiej.
Miasto ogłosiło przetarg na renowację Bimy, a Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej chce opracować koncepcję zagospodarowania Dzielnicy Żydowskiej. Robert Gąsiorek
Tarnowski magistrat ogłosił przetarg na wykonanie prac konserwatorskich i wzmocnienie konstrukcji bimy, czyli pozostałości po Starej Synagodze. Z kolei Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej deklaruje opracowanie koncepcji zagospodarowania Dzielnicy Żydowskiej w Tarnowie, która stałaby się atrakcją turystyczną.

FLESZ - Rzecznik Rządu o projekcie o pomocy kredytobiorcom

od 16 lat

Renowacja tarnowskiej bimy

Przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili prawie połowę mieszkańców Tarnowa. Jednym z ważniejszych miejsc dla żydowskiej społeczności była wybudowana w 1630 roku Stara Synagoga. Świątynia została spalona i zniszczona w 1939 roku przez Niemców. Zachowała się jedynie murowana Bima, która jednak jest w opłakanym stanie.

Magistrat ogłosiło niedawno przetarg na renowację zabytku. W ramach inwestycji planowane są prace konserwatorskie m.in. elementów ceglanych, tynków i sztukaterii, kamienia, posadzki wokół Bimy i drewnianego podbicia zadaszenia.

- Sam obiekt nie zmieni się tak bardzo, zajmiemy się tam głównie wzmocnieniem kolumn, które są już w nienajlepszym stanie - mówi Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury UMT.

Miasto na inwestycje zamierza przeznaczyć 245 tysięcy złotych z czego 50 tysięcy, to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do przetargu zgłosiły się dwie firmy, a najtańsza oferta wynosi niewiele ponad 307 tys. zł. W najbliższych dniach miasto podejmie decyzję w kwestii rozstrzygnięcia przetargu. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę, prace powinny zakończyć się w ciągu trzech miesięcy.

Dzielnica Żydowska będzie promowała Tarnów?

Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie chciałby, aby pozostałości po społeczności żydowskiej stały się elementem promocyjnym miasta.

- Kiedyś na jednej z konferencji w Krakowie zastanawiano się nad tematami promującymi Tarnów i stwierdzono, że właśnie tematyka żydowska jest bardzo ważna i mogłaby pełnić taką rolę - mówi Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Dzięki pieniądzom, które Tarnów otrzymał z Funduszy Norweskich, komitet ma zamiar opracować koncepcje zagospodarowania Dzielnicy Żydowskiej.

- To jest kwartał między ulicą Wekslarską, a Wąską, Żydowską, Placem Starej Synagogi i Placem Rybnym. Ten rejon był zasiedlony przez Żydów i charakter znajdującej się tam zabudowy został doskonale zachowany. Naszym zadaniem jest zachować pamięć o społeczności, która mieszkała w Tarnowie - podkreśla Bartosz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska