Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwóch sądeczan nominowanych do tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Łukasz Połomski i Arkadiusz Arkadio Zbozień konkurować będą ze sławami

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Łukasz Połomski (z lewej) i Arkadiusz Zbozień - Arkadio będą walczyć o elitarny tytuł Mistrza Mowy Polskiej
Łukasz Połomski (z lewej) i Arkadiusz Zbozień - Arkadio będą walczyć o elitarny tytuł Mistrza Mowy Polskiej Janusz Bobrek, Tatiana Biela/Arch. Polska Press
Aż dwóch sądeczan znalazło się w elitarnym gronie 11 nominowanych do tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Historyk i nauczyciel Łukasz Połomski oraz raper Arkadio, czyli Arkadiusz Zbozień we wrześniu zaprezentują swoje umiejętności podczas uroczystej gali, która odbędzie się po raz pierwszy w Nowym Sączu. Konkurować będą m.in. z Urszulą Dudziak, Karolem Okrasą, czy Szymonem Marciniakiem.

Sądeczanie nominowani do tytułu Mistrz Mowy Polskiej

Na Zamku Króloweskim w Warszawie, w poniedziałek 12 czerwca, ogłoszono 11 osób, które zostały w tym roku nominowane do tytułu Mistrz Mowy Polskiej. To program społeczny, który został zainicjowany w 2000 roku. Jego główny cel to popularyzacja języka polskiego i wyróżnienie osób, które w mistrzowski sposób się nim posługują.

Kandydatów do tytuły "Mistrz Mowy Polskiej", spośród blisko 80 zgłoszonych osób, wybrała Rada Programu. Na tegorocznej liście znalazło się aż dwóch sądeczan. O prestiżowy tutuł ubiegać będzie się Łukasz Połomski – historyk, nauczyciel, publicysta, popularyzator historii, absolwent historii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz prezes Stowarzyszenia Sądecki Sztetl.

- Zupełnie nie spodziewałem się tej nominacji. Gdy zadzwonili do mnie organizatorzy tego programu byłem przekonany, że szukają kogoś, kto by oprowadził nominowanych po Nowym Sączu i przybliżył jego historię, bo wiedziałem, że uroczysta gala ma się odbyć w moim rodzinnym mieście - opowiada Łukasz Połomski. - Byłem w szoku, gdy dowiedziałem się, że to ja jestem w tym elitarnym gronie. Zrobiło się mi bardzo miło. To z pewnością będzie przygoda, którą zapamiętam na całe życie.

Drugim sądeczaniniem nominowanym do tytułu jest Arkadiusz Zbozień, znany pod pseudonimem Arkadio – raper, freestylowiec, mówca, autor siedmiu płyt, dwóch audiobooków i dwóch książek, pomysłodawca ogólnopolskiej akcji „Rób to co kochasz”.

Pozostali nominowali to:

  • Mateusz Adamczyk – polonista, prowadzi szkolenia z komunikacji inkluzywnej, prostej polszczyzny oraz szeroko pojętej poprawności językowej i komunikacyjnej, popularyzuje wiedzę o polszczyźnie prowadząc kanały na YouTubie, Instagramie i TikToku na których omawia ciekawostki związane z językiem oraz szeroko pojętą komunikacją
  • Grażyna Bastek – historyczka sztuki i publicystka. Pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prowadzi zajęcia poświęcone malarstwu nowożytnemu w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się popularyzacją historii sztuki. W II programie Polskiego Radia współtworzy audycję „Jest taki obraz”
  • Olga Bołądź – aktorka filmowa i teatralna, reżyser. Absolwentka PWST w Krakowie, w trakcie ostatniego roku studiów otrzymała półroczne stypendium na wyjazd do Barcelony, gdzie zagrała w przedstawieniu dyplomowym Dell Arte no es trista
  • Urszula Dudziak – piosenkarka jazzowa, kompozytorka i autorka tekstów, pisarka, od 2017 również youtuberka. Nagrała ponad 50 albumów studyjnych
  • Karolina Lewicka – dziennikarka polityczna Radia Tok FM, prowadzi program „Wywiad polityczny”. Wcześniej w TVP była reporterką sejmową i publicystką, relacjonowała wszystkie kampanie wyborcze w latach 2005-2015. Politolog, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
  • Szymon Marciniak – piłkarski arbiter międzynarodowy, od 2015 sędzia klasy UEFA Elite i najwyżej oceniany polski arbiter. Regularnie prowadzi mecze Ekstraklasy, Pucharu Polski, Ligi Mistrzów, Ligi Europy, zagraniczne spotkania ligowe oraz mecze międzypaństwowe. Najlepszy sędzia 2022 roku na świecie według Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu;
  • Andrzej Nowak – historyk, pisarz, publicysta, sowietolog, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor Dziejów Polski. W Radiowej Jedynce współtworzy audycję „Historia żywa”
  • Karol Okrasa – kucharz, autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej
  • Anna Wacławik-Orpik – z wykształcenia archeolog, z pasji – radiowiec, w TOK FM prowadzi cotygodniowy, autorski program „Wywiad pogłębiony” oraz, we współpracy z Andą Rottenberg, program o sztuce „Andymateria”.

Finał programu Mistrz Mowy Polskiej w Nowym Sączu

Nowy Sącz po raz pierwszy w historii zostanie gospodarzem gali programu Mistrz Mowy Polskiej. Impreza odbędzie się 25 września w Miejskim Ośrodku Kultury, zaś wydarzenie wpisze się w ramy Sądeckiej Jesieni Kulturalnej. Dotychczas wspomniana gala odbywała się w dużych miastach takich jak Warszawa, Poznań, Gdańsk czy Gdynia.

Na razie nie znamy szczegółów dotyczących gali. Wiadome jest, że nominowani do tytułu będą wygłaszać swoje przemowy, prezentując poprawną polszczyznę. Potem jury dokona wyboru Mistrza Mowy Polskiej. Laureat lub laureaci nie otrzymają jednak żadnych honorariów. Jedyną nagrodą dla mistrzów będą wypalone w szkle statuetki z wizerunkiem słonecznika, a także białoczerwone szarfy z napisem "Mistrz Mowy Polskiej".

W gronie dotychczasowych laureatów programu Mistrz Mowy Polskiej znaleźli się m.in. Gustaw Holoubek, Jeremi Przybora, Anna Dymna, Wojciech Młynarski czy Jacek Cygan.

Małżeństwo z Paszyna prowadzi rodzinny dom dziecka. Wychowali już 47 dzieci

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska