Dworzec roku 2023
Pomiędzy Nowym Sączem a Muszyną, w ciągu linii kolejowej nr 96, gruntownie odremontowano lub zbudowano od podstaw dwanaście, położonych koło siebie, dworców kolejowych. Mowa o obiektach w:
- · Barcice
- · Łomnica-Zdrój
- · Milik
- · Młodów
- · Piwniczna
- · Piwniczna-Zdrój
- · Rytro
- · Stary Sącz
- · Wierchomla Wielka
- · Zubrzyk
- · Żegiestów
- · Żegiestów-Zdrój
Te obiekty jako jedna całość otrzymały pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie, w którym wzięło udział 106 dworców ze wszystkich województw. Takiego wyboru, jednogłośnie, dokonało, jury konkursu w składzie: Joanna Lech - Dyrektor Unijnych Projektów Transportowych, Stefan Jarecki - Profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Bartłomiej Pomianowski - dziennikarz TVP3 Poznań, twórca i wydawca programu „Pociąg do Wielkopolski” oraz Bartłomiej Kolipiński z Towarzystwa Urbanistów Polskich. Uhonorowano m.in. za unikalność, oryginalność i kompleksowość inwestycji.
12 dworców gotowych
Inwestycja objęła łącznie 12 obiektów. W ramach niej przebudowane i dostosowane do współczesnych standardów zostały objęte ochroną konserwatorską dworce w Barcicach, Piwnicznej, Piwnicznej-Zdroju, Rytrze, Wierchomli Wielkiej, Żegiestowie, Żegiestowie-Zdroju, a także dworzec w Starym Sączu. Ich przebudowa była kompleksowym przedsięwzięciem łączącym w sobie renowację elementów historycznych z przystosowaniem dworców do współczesnych wymogów i przepisów budowlanych oraz przeciwpożarowych.
Z kolei w Łomnicy-Zdroju, Młodowie, Miliku oraz Zubrzyku powstały zupełnie nowe budynki o powierzchni użytkowej do 100 mkw. Ich wygląd został dostosowany do otoczenia, a wnętrza odpowiadają nowym standardom w zakresie obsługi podróżnych. Wśród dworców zbudowanych od podstaw warto wspomnieć np. o niewielkich obiektach w Miliku i Młodowie. To dworce minimalistyczne w bryle, które łączą w sobie styl nowoczesny z architekturą górską.
Wszystkie budynki zostały również dostosowane do obsługi podróżnych o ograniczonej mobilności – osób starszych, rodzin z dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami. Na dworcach wprowadzono szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastową kolorystykę wnętrz, plany dotykowe budynków, a także zlikwidowano bariery architektoniczne.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach