Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Rytrze zmienia swoje oblicze. Nawiąże do historii, ale zyska nowoczesne elementy. Zdjęcia, wizualizacje

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Remont dworca ma potrwać do końca kwietnia 2023 roku
Remont dworca ma potrwać do końca kwietnia 2023 roku Alicja Fałek
Trwa przebudowa dworca kolejowego w Rytrze. Prace mają potrwać do końca kwietnia 2023 roku, a ich koszt to 6,44 mln.

Rusza gazociąg Baltic Pipe

od 16 lat

Dworzec kolejowy w Rytrze to jeden z dwunastu obiektów w Dolinie Popradu, który na zlecenie Polskich Kolei Państwowych remontuje firma SKB S.A. Budynek zachował swoją historyczną bryłę, a elewacja zostanie pomalowana na jasny kolor.

- W projekcie uwzględniono renowację cokołu z piaskowca oraz odtworzenie stolarki okiennej i drzwiowej na wzór historycznej - mówi Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami PKP S.A. - Ciekawostką będzie przywrócenie wiaty od strony peronów, która zostanie wsparta na drewnianych słupach i pokryta, jak całe zadaszenia, dachówką w kolorze naturalnej czerwieni. Całość w ten sposób uzyskanego efektu estetycznego podkreśli iluminacja zarysowująca kształt budynku.

Nowe elementy dworca to napisy przestrzenne z nazwą stacji, napisem dworzec kolejowy i logotypem PKP. Największą zmianę przejdzie jednak wnętrze budynku. W centralnej części obiektu znajdzie się urządzona nowocześnie przestrzeń obsługi podróżnych. Dominować będzie biel, którą pokryty zostanie sufit i ściany oraz jasne szarości - posadzka gresowa i okładzina winylowa w dolnej części ścian.

- Całość aranżacji uzupełnią wykonane ze stali nierdzewnej ławki, a także gabloty, zegar, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Nowoczesny charakter wnętrza podkreślą, proste i geometryczne oprawy LED - wylicza Bartłomiej Sarna.

Centrum dworca stanowić będzie poczekalnia, z której bezpośrednio podróżny dostanie się do toalet. W skrzydłach obiektu, gdzie poprowadzą wejścia od zewnątrz, zaprojektowano przestrzeń na potrzeby samorządu lokalnego, lokale na wynajem oraz przeznaczone na potrzeby spółek kolejowych.

Zmianę przejdzie też otoczenie budynku. Po jego obu stronach będą parkingi rowerowe. Od strony południowej zostanie wybudowana wiata wraz z miejscem do odpoczynku oraz stacją naprawczą jednośladów. Natomiast od strony północnej, bliżej ulicy - stojaki rowerowe, za którymi na trawniku znajdzie się rzeźba kwietna. Wyremontowany zostanie także parking dla samochodów.

Warto dodać, że dworzec jak i jego otoczenie staną się przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Będą m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, czy plan dotykowy budynku. W obiekcie zastosowane będą też proekologiczne rozwiązania, jak chociażby oświetlenie LED, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska