Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP w Starym Sączu przeszedł prawdziwą metamorfozę. To miejsce będzie wizytówką Starego Sącza

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Wideo
od 16 lat
Dobiegają końca prace związane z przebudową dworca PKP w Starym Sączu. Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2022 roku. Od tego czasu zaniedbany i przestarzały budynek przeszedł prawdziwą metamorfozę. Sporo zmieniło się także w jego otoczeniu.

Dworzec w Starym Sączu to jeden z dwunastu dworców w Dolinie Popradu, którego remontu podjęła się spółka PKP w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Tak wygląda teraz dworzec PKP w Starym Sączu
Tak wygląda teraz dworzec PKP w Starym Sączu Klaudia Kulak

Starosądecki dworzec został kompletnie przebudowany, choć jego wielkość nie uległa zmianie.

Bryła budynku jest bardziej geometryczna, a najbardziej przyciąga uwagę wieża zegarowa położona w centralnej części budynku. Pojawiły się też wielkopowierzchniowe przeszklenia umożliwiające dostęp światła dziennego wewnątrz budynku. Reszta elewacji została już wykończona okładziną drewnianą, bazaltową i jasnoszarym tynkiem.

Tak wygląda teraz dworzec PKP w Starym Sączu
Tak wygląda teraz dworzec PKP w Starym Sączu Klaudia Kulak

Aktualnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku, gdzie zaprojektowano przestrzeń obsługi pasażerów, lokale na wynajem oraz pomieszczenia przewidziane dla samorządu. Poczekalnia zajmuje powierzchnię około 65 m kw. Zostanie urządzona w stylu nowoczesnym i będzie utrzymana w odcieniach szarości z dużymi przeszkleniami.

Pasażerowie będą mogli też korzystać z wykonanych ze stali nierdzewnej ławek, gablot na rozkłady jazdy pociągów oraz elektronicznych tablic przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż obok poczekalni znajdują się toalety.

Otoczenie dworca

Metamorfozę przeszło też bezpośrednie otoczenie dworca, które zyskało całkowicie nową aranżację. Po północnej stronie budynku powstaje wiata rowerowa wraz z miejscami do odpoczynku. W planach jest też stworzenie tam zielonych miejsc. Będzie też parking oraz ławki, kosze i oświetlenie.

Tak wygląda teraz dworzec PKP w Starym Sączu
Tak wygląda teraz dworzec PKP w Starym Sączu Klaudia Kulak

Dworzec jest też przyjazny osobom z niepełnosprawnościami.  Zlikwidowano bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się w ich przestrzeni, ale także wprowadzono szereg usprawnień m.in. oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastową kolorystykę wnętrz oraz plany dotykowe dworców.

W pełni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami będą też dostosowane toalety, a przy każdym dworcu pojawią się miejsca parkingowe przeznaczone wyłącznie dla tych osób.

Troska o środowisko

Dworzec będzie też przyjazny środowisku. Każdy z nich zostanie wyposażony w oświetlenie LED wraz z automatyką sterującą, panele fotowoltaiczne do produkcji „zielonej energii” oraz systemy BMS (Building Management System) sterujące urządzeniami i instalacjami w budynku, zapewniające optymalizację zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej.

Wśród zaprojektowanych rozwiązań ekologicznych znalazły się jeszcze pompy ciepła do ogrzewania budynku oraz centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Dodatkowo dworzec zostanie wyposażony w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe, a za projekt i wykonanie przebudów odpowiada SKB S.A.

Tak wygląda teraz dworzec PKP w Starym Sączu
Tak wygląda teraz dworzec PKP w Starym Sączu Klaudia Kulak

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska