18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec w Limanowej jest, a busy nadal w rozproszeniu

Stanisław Śmierciak
W Limanowej przystanki początkowe busów - jak widać  - są znacznie od siebie oddalone
W Limanowej przystanki początkowe busów - jak widać - są znacznie od siebie oddalone infografika Elżbieta Rzyczniak
W Limanowej od wczoraj większość autobusów i busów miała odjeżdżać ze wspólnego dworca, który do tej pory był we władaniu PKS Pasyk & Gawron. Według burmistrza Władysława Biedy na dworzec wprowadzili się dwaj przewoźnicy. Busy firmy MaxBus, choć powinny, jednak się tam nie pojawiły.

- O niechęci przewoźników do rozpoczynania kursów w jednym miejscu decyduje nie interes podróżnych, lecz walka konkurencyjna właścicieli linii - mówi Władysław Bieda. - Przystanki są znacznie od siebie oddalone. Gdy pasażer przyszedł na jeden z nich, to był już niemal pewnym klientem określonego przewoźnika. Nawet gdy wozy innych firm jadą wcześniej.

Zdaniem burmistrza przemieszczanie się między przystankami wymagałoby biegania, a nie każdy zna wszystkie odjazdy na pamięć. Zwłaszcza ci, którzy z komunikacji masowej korzystają sporadycznie, w tym turyści. Obowiązkiem samorządu jest jednak ułatwianie życia mieszkańcom. Stąd uchwała Rady Miasta ustanawiająca jeden dworzec dla wszystkich. W Limanowej do "rewolucji przystankowo-dworcowej" wykorzystano zamknięcie niektórych ulic w centrum miasta na czas ich remontu. Z tego powodu przewoźnicy i tak musieli zmienić punkty, z których ich busy wyruszają w trasy.

Miasto ma umowę z właścicielem dworca, firmą PKS Pasyk & Gawron, na stałe użytkowanie placu i budynku dworca. Obowiązek rozpoczynania tam kursów nałożony został na wszystkich przewoźników. Zróżnicowany jest wyłącznie termin tej zmiany. Większość powinna korzystać z dworca od 1 października tego roku. Kilku dopiero od 1 stycznia roku przyszłego.

- Uszanowaliśmy dotychczasowe rozkłady jazdy poszczególnych firm - tłumaczy burmistrz Bieda. - Każdy kurs ma zaprogramowany peron, z którego odjeżdża, przy czym perony są przypisane do poszczególnych kierunków. Przykładowo Kraków jest przypisany do stanowiska pierwszego. Odjazdy są zapowiadane, zaś pasażerowie mogą korzystać z poczekalni w budynku dworca.

Opłaty przewoźników za korzystanie z dworca są symboliczne. To 1 zł za jeden wjazd. Firmie PKS Pasyk & Gawron miasto przekazuje 90 procent pozyskanej kwoty. Jedna dziesiąta będzie przeznaczana na utrzymanie przystanków na terenie miasta. Na każdym ma być wiata, tablica z rozkładem jazdy i dwie mapy pokazujące układ linii komunikacji masowej. Jedna zaprezentuje miasto, a druga powiat z odnośnikami do dalszych tras, choćby do Krakowa, Nowego Sącza, Rabki czy Bochni.
Wczoraj na wspólny dworzec autobusowy nie wjechała większość prywatnych przewoźników.

- Obawiamy się zmian narzuconych przez burmistrza - mówi Bogumił Pietrucha, właściciel bodaj największej limanowskiej firmy przewozowej MaxBus. - Nie chodzi nawet o dziś. Mamy wątpliwości, co stanie się z nami, jeżeli limanowski PKS zmieni właściciela lub zerwie obecną umowę z miastem. Niewykluczone, że wówczas wpadniemy pod dyktat jakiegoś dużego przewoźnika, chcącego wyeliminować konkurencję. Umowa miasta z PKS nie zabezpiecza nas na taką ewentualność.

Właściciel MaxBusa mówi, że teraz trudno dojść i dojechać na dworzec, bo w jego okolicy trwają roboty drogowe. Jest to niedogodne dla podróżnych i niebezpieczne dla kierowców. Według Bogumiła Pietruchy nie tylko jego busy, ale i innych firm nie będą korzystać ze wspólnego dworca. W sporze z burmistrzem ich racji bronić ma kancelaria prawna, z której usług korzystają na co dzień.

Burmistrz zapewnia, że wyegzekwuje odjazdy busów z jednego miejsca, czyli z dworca.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Policja uderza w środowisko kiboli

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska