Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dyrektor Muzeum Auschwitz uhonorowany w Warszawie
Uroczystość odbyła się Warszawie przy okazji posiedzenia Komitetu Międzynarodowego Fundacji Auschwitz-Birkenau. Odznaczenie dyrektorowi Cywińskiemu, który jest zarazem prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau wręczyli Anny Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce oraz lord Eric Pickles, specjalny brytyjski wysłannik ds. post-holokaustowych, zasiadający w Komitecie Międzynarodowym FAB.
Ambasador wspomniała, że Muzeum Auschwitz pierwszy raz odwiedziła w 1998 r. i wciąż bardzo dokładnie pamięta, jakim to było dla niej przeżyciem. – Kiedy wróciłam do Polski w 2020 r., już jako ambasador, odwiedziłam Muzeum w czasie pandemii, kiedy nie było tam niemal nikogo. Wywarło to na mnie ogromne wrażenie - powiedziała Anny Clunes.
– Praca pana i pańskich współpracowników bardzo mnie zainspirowała. To istotne, by przekazywać tę historię, rozumieć, dlaczego nigdy więcej nie może się ona powtórzyć w dzisiejszym świecie. Jestem naprawdę dumna, że w imieniu Wielkiej Brytanii możemy docenić to, w jaki sposób prowadzi pan Muzeum – podkreśliła ambasador.
Z kolei lord Eric Pickles zauważył , że Order Imperium Brytyjskiego nie jest wręczany często. To też bardzo rzadka forma uhonorowania osób spoza Wielkiej Brytanii. Jest przyznawana nie dlatego, że ludzie wykonują swoją pracę, ale dlatego, że wykonują swoją pracę w sposób wyjątkowy.
- Polska jest kustoszem byłych niemieckich obozów i uważam, że Miejsce Pamięci Auschwitz realizuje wyjątkową misję, by zapewnić zrozumienie przeszłości – powiedział Eric Pickles.
Order Imperium Brytyjskiego to brytyjskie odznaczenie przyznawane za zasługi w dziedzinie sztuki i nauki, pracę w organizacjach charytatywnych oraz służbę publiczną poza służbą cywilną. Został ustanowiony 4 czerwca 1917 r. przez króla Jerzego V.
Podziękowania dyrektor muzeum z apelem
Dziękując za wyróżnienie, dyrektor Cywiński podkreślił, że szczególną dla niego okazję chciałby wykorzystać do wystosowania wezwania.
- W tym dniu chciałbym zaapelować o natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie wszystkich cywilnych zakładników przetrzymywanych w Gazie. To musi być pierwszy krok do budowania pokoju na Bliskim Wschodzie - stwierdził.
Brytyjczycy w Miejscu Pamięci Auschwitz
Każdego roku dwoje uczniów z każdej średniej szkoły z Wielkiej Brytanii odwiedza Miejsce Pamięci w ramach programu nauczania o Holokauście.
- Sposób, w jaki Muzeum przyjmuje tych młodych ludzi, a także w jaki zachowuję prawdę, jest naprawdę szczególny. A prawdy tej będziemy potrzebować, kiedy odejdą już ostatni Ocalali – dodał lord Pickles.
Wielka Brytania jest jednym z krajów-darczyńców Kapitału Wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau, którego celem jest zachowanie autentyzmu pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Brytyjskie wsparcie wyniosło 3,1 miliona funtów. Wśród darczyńców Fundacji jest także Londyn.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Youtuber z Krakowa aresztowany, ale nie siedzi. Kim jest Marek M. ps. "Czujny"?
- Góra Żar pełna atrakcji. Idealne miejsce na krótki jesienny wypad
- Droga S1 od Oświęcimia do Bielska. To będzie szybka trasa z ładnymi widokami!
- Dla środowiska i ludzi. Finał wielkiej inwestycji na Wiśle, Sole i Skawie
- Na taki kompleks sportowy w Zatorze czekają od lat
- TOP 15 warsztatów wymiany opon w Oświęcimiu
