https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Działacze antysmogowi alarmują – rząd słabo walczy ze smogiem

Grzegorz Skowron
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Działania rządu na rzecz poprawy jakości powietrza wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów – twierdzi Polski Alarm Smogowy. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są programy finansowego wsparcia do wymiany kotłów i termomodernizacji, z drugiej mamy duży problem z egzekwowaniem tego prawa, a realizacja programów idzie zbyt wolno.

Po raz kolejny działacze Polskiego Alarmu Smogowe podsumowali efekty działań rządu w zakresie realizacji 15-punktowego programu, którego celem miało być rozwiązanie problemu smogu w Polsce. PAS wysyłając zapytania do ministerstw sprawdził jak wygląda realizacja rządowych obietnic. Do oceny wykorzystano pięciostopniową skalę od: prace nierozpoczęte, do: obietnica zrealizowana. To już trzecia ocena antysmogowych działań polskiego rządu.

Pierwsza, opublikowana w listopadzie 2017 r., była bardzo niekorzystna. W ciągu 11 miesięcy w roku 2017 rządowi udało się doprowadzić do zaawansowania prac jedynie nad jednym punktem. Druga ocena zaprezentowana w kwietniu 2018 r. prezentowała się nieco lepiej, chociaż wynik 13:2 dla smogu nie napawał optymizmem.

Jest nawet gorzej

Na podstawie obecnej, trzeciej oceny, można powiedzieć, że choć w części punktów poczyniono postępy, nadal konieczne są daleko idące zmiany, dzięki którym przyjmowane prawo czy programy finansowe przełożą się na poprawę jakości powietrza. Na 15 punktów tylko dwa działania są zaawansowane – wprowadzanie standardów emisyjnych dla kotłów oraz wprowadzanie mechanizmów zachęt dla transportu niskoemisyjnego. W sześciu  przypadkach postęp oceniono jako umiarkowany, w czterech jako niedostateczny, a w trzech obszarach nie rozpoczęto żadnych prac.
 
Co istotne, w niektórych działaniach antysmogowych widać też ruch wsteczny. PAS zdecydował się obniżyć wcześniejszą ocenę w dwóch obszarach: kliny napowietrzające miasta oraz kontrola i dokumentacja jakości spalin samochodowych. W każdym z tych działań sytuacja jest gorsza niż dziewięć miesięcy temu. „Skandaliczna jest rezygnacja z przyjęcia przepisów zaostrzających karanie za wycinanie filtrów DPF, czy zaniechanie prac nad uszczelnieniem kontroli i dokumentacji jakości spalin samochodowych” - czytamy w najnowszym raporcie PAS.
 
Gdybyśmy oceniali postęp rządowego programu jedynie po zmianach zapisów ustaw czy rozporządzeń nasza ocena programu wypadłaby dużo lepiej – powiedział Andrzej Guła, lider PAS. Niestety w rzeczywistości sytuacja wygląda tak, że przyjmowane prawo i tworzone programy finansowe nie działają tak jak powinny.
 
Przykładem tego są przepisy określające normy emisyjne kotłów i przepisy w zakresie norm jakości węgla. Rząd wprowadził zakaz sprzedaży pozaklasowych kotłów tzw. „kopciuchów”, ale luki w prawie i brak mechanizmów kontroli przez Inspekcję Handlową sprawiają, że „kopciuchy” są wciąż dostępne w obrocie handlowym. Podobnie jest z normami jakości węgla. Wprawdzie Sejm nałożył obowiązek wystawiania świadectw jakości węgla, mimo tego wielu sprzedawców ignoruje nowe przepisy. Dopuszczenie do sprzedaży węgla brunatnego czy miałów marnej jakości utrudnia natomiast realizację uchwał antysmogowych.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Potrzebny program, ale nie zadziała szybko
 
Analogicznie jest z programem dopłat do ocieplenia domów i wymiany źródła ciepła, nazwanym Czyste Powietrze. To bardzo ważny i potrzebny program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Niepokój PAS budzi fakt, że program ten zaprojektowano w sposób, uniemożliwiający szybkie tempo wymiany kotłów. Jednym z poważnych zarzutów jest to, że dystrybucję powierzono 16 Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska, które nie są przygotowane do obsługi setek tysięcy beneficjentów. Znacząco utrudnia to szybkie złożenie wniosku. Mamy więc dobry program, który na skutek niewydolności urzędów nie będzie działał zgodnie z zamierzeniami rządu.
 
Od września do końca 2018 r. do programu Czyste Powietrze złożono ponad 20 tys. wniosków. Jeśli porównać tę liczbę z liczbą kopcących domów (blisko 4 miliony) to jest to kropla w morzu potrzeb. Rząd zakłada, że program dopłat funkcjonować będzie przez 10 lat – oznacza to, że programem powinno być objęte co najmniej 400 000 domów rocznie. Wyniki z pierwszego kwartału wskazują, że liczba wymienionych kotłów w pierwszym roku funkcjonowania programu nie przekroczy 100 tysięcy. Oznacza to, że program obsłuży głównie tych, którzy i tak wymieniliby kocioł ze względu na jego techniczne zużycie.
 
Na pozytywną ocenę zasługuje natomiast wprowadzenie ulgi podatkowej dla tych, którzy chcą wymienić kocioł czy ocieplić dom. Również pozytywnie oceniamy uruchomienie pierwszego programu wspierającego osoby najuboższe – Stop Smog. 
 
A co z domami wielorodzinnymi?

Ogromnym niedopatrzeniem jest to, że program dotacyjny oraz ulga przeznaczone są jedynie dla domów jednorodzinnych. Osoby mieszkające w domach wielorodzinnych i używające paliw stałych (zazwyczaj w piecach kaflowych) zostały pozbawione wsparcia przy wymianie źródła ogrzewania. W wielu województwach jest to poważny problem społeczny.
 
Na koniec należy wspomnieć o wielkim nieobecnym działań rządowych, a więc braku mechanizmów egzekucji prawa. Widać to w różnych obszarach, począwszy od rynku sprzedaży węgla, poprzez handel kopciuchami, skończywszy na braku kontroli spalania odpadów czy iluzorycznej kontroli wśród przedsiębiorców zanieczyszczających środowisko. Jedyną dobrą wiadomością w tym obszarze jest upoważnienie straży miejskich do kontroli uchwał antysmogowych.

NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
oli
Termomodernizacja jest bardzo ważna w walce ze smogiem, ale była skuteczna styropian musi być dobrej jakości a wykonanie poprawne. Jakość styropianu kontroluje GUNB za pomocą wyrywkowych badań kontrolnych. Na podstawie publikowanych wyników można zweryfikować które materiały nie spełniają norm jakości
O
Obywatel
By zwalczyć smog konirczna jest wymiana starych niewydajnych pieców i skuteczna termoizolacja
g
gosc
Politykom to nie przeszkadzać, oni biją się o stołki i dręczą ludzi którzy piszą o ich nikczemnych występkach, nie przeszkadzać im jakimś smogiem.
g
gosc
Lobby górnicze musi mieć zbyt na floty miał itd.
B
Burmistrz Nowej Huty
dzieki niemu jest darmowa komunikacja
A
Antykom
Gdzie byli owi dzialacze jak rzad byl zPO. Nie dostaliscie pieniedzy na gadanine wtedy? a krakowie to kto smrodzi?wiekszosc jest z poko. Konrolowac dochody tych osobnikow.
g
gość
Każda krytyka braku rezultatów za PiSu ma jedną odpowiedź: Bo PO kradło 8 lat.
Pewnie, że kradło.
Ciekawe tylko po ilu latach zganiania wszystkiego na PO lud ciemny się kapnie, że ci obecni robią to samo...
Potem przyjdzie ktoś inny i będzie zganiał na PO. I tak się to kręci skoro społeczeństwo rotacyjnie daje się robić w konia.
K
KRK
Działacze antysmogowi alarmują – rząd słabo walczy ze smogiem - racja PO - Nowoczesna i inne smogi dalej zadymiają.
k
kkk
jakie po? teraz rządzi pis. miała być dobra zmiana. gdzie ona jest ?
k
krakus
po wyborach trzeba rozliczyć osoby które miały sie tym zająć ,. i do paki . i zwrot pieniędzy
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Działacze antysmogowi alarmują – rząd słabo walczy ze smogiem
W
Wianin
Przecież Unia zezwoliła węgiel z Donbasu, tylko musi być Russia a nie Ukraina
G
Gieksa
zaległości są za duże, przez 8 lat PO nie zrobiło nic, a jednak to był duży okres czasu, szkoda bo mieli ogromne możliwości a teraz płacimy za to wszyscy
j
jan
Nie ma problemu z wymianą kotła ,problem jest z drogim paliwem do nowych kotłów i niskimi zarobkami.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska