Perełka w śmietniku na Prądniku Białym. Wyjątkowe znalezisko
Dziedzictwo kulturowe, które wylądowało na krakowskim śmietniku to korespondencja prawników z końca XIX wieku. Są to listy do Ludwika Szalaya napisane przez Bernharda Grossa, adwokata z Brodów, który reprezentował Szalaya i jego klienta przed tamtejszym sądem.
Akcja “Wyrzucone-Ocalone”
Dzięki projektowi “Wyrzucone-Ocalone” prowadzonego przez Fundację "Uwaga, Śmieciarka Jedzie" takie znaleziska są dokumentowane, aby zwrócić społeczną uwagę na problem wyrzucanego dziedzictwa. W ramach jednej z akcji wolontariusze przeprowadzili kwerendę grup społecznościowych w poszukiwaniu perełek. I właśnie dzięki temu udało się odnaleźć i zabezpieczyć prawdziwą perełkę - korespondencję prawniczą z lat 90. XIX!
Wyrzucone-Ocalone projekt, którego potrzebujemy
To, co znajdujemy w śmietnikach nie zawsze jest śmieciem. Wyrzucamy rzeczy, które z jakiegoś powodu przestały mieć dla nas wartość, ale to nie oznacza, że nie mają jej w ogóle - apelują przedstawiciele akcji
Głównym celem projektu “Wyrzucone-Ocalone” jest podniesienie świadomości odnośnie wartości historycznej wielu rzeczy wyrzucanych na śmietniki, by w ten sposób ratować je przed zniszczeniem. W projekcie pojawiły się:
- webinary opowiadające o różnych aspektach związanych z cennym dziedzictwem kulturowym znajdowanym na śmietnikach.
- wywiady z osobami, które takie rzeczy znalazły i ocaliły.
- baza 200 pereł wzornictwa PRL, które często znaleźć można w śmietnikach.
- inne działania edukacyjne.
