Zaczęło się od baraków
- Choć osobom związanym z Dziełem wydaje się, że powstało ono ledwie wczoraj, to przez 20 lat działalności Dzieła zmieniło się naprawdę wiele. Chociażby to, że gdy w 2004 roku Dzieło „startowało”, pomoc osobom bezdomnym świadczona była… w dwóch barakach przy klasztorze braci kapucynów w Krakowie. Dziś Dzieło to dwa nowoczesne Centra Pomocy (przy ul. Loretańskiej 11 i przy ul. Smoleńsk 4 w Krakowie), blisko 1600 podopiecznych i szerokie spektrum pomocy – w Dziele można m.in. zjeść, wykąpać się, wyprać ubrania i zaopatrzyć się w nową odzież czy skorzystać z konsultacji zawodowych, socjalnych oraz psychoterapeutycznych. Dodatkowo, Dzieło prowadzi w Krakowie 12 mieszkań dla osób bezdomnych! - opisuje Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie.
Tutaj życie zaczyna się zmieniać
Co jednak ważniejsze, zmiany zaszły przez ten czas także w życiu wielu Dziełowych podopiecznych. Chociażby u pani Lucyny, która tak opowiada o swoim doświadczeniu bezdomności: „Pochodzę ze Skawiny. Mam 55 lat. Z zawodu jestem położną. Pracowałam prywatnie jako opiekunka osób starszych. W pewnym momencie nie dostałam wypłaty i nie miałam za co zapłacić czynszu. Musiałam się wyprowadzić z wynajmowanego domu, a rodzina nie przyjęła mnie do siebie. Zgłosiłam się więc do przytuliska dla bezdomnych kobiet, w którym spędziłam niecały rok. To tam dowiedziałam się o Dziele. Koleżanka, którą tam poznałam, dostała miejsce w mieszkaniu Dzieła. To pchnęło mnie do działania. Przyszłam do Dzieła na konsultację z pracownikiem socjalnym i moje życie zaczęło się zmieniać…”.
Co dzieje się dziś w życiu pani Lucyny? Niedawno, z pomocą Dziełowego doradcy zawodowego, pani Lucyna znalazła pracę. Ma również dach nad głową – jest lokatorką Dziełowego mieszkania dla osób bezdomnych. Co równie ważne, dzięki pomocy Dzieła wyszła z depresji i odzyskała pewność siebie. Dziś spokojnie planuje przyszłość – jak sama mówi, marzy o wynajęciu własnego mieszkania, posiadaniu psa lub kota i nauce gry w tenisa.
Czas wspólnego świętowania
Zmian takich, jak ta w życiu pani Lucyny, wydarzyło się w Dziele znacznie więcej. Okrągły jubileusz Dzieła to świetna okazja, by celebrować je wszystkie.
Z tego powodu, w najbliższym czasie Dzieło planuje kilka wyjątkowych wydarzeń:
- 22 września (niedziela) – dzień otwarty Dzieła (ul. Smoleńsk 4); w planie m.in. oprowadzanie po Centrum, możliwość skosztowania kapucyńskiej kawy, zabawy dla dzieci;
- 23 września (poniedziałek) – uroczyste śniadanie dla osób bezdomnych w Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio (ul. Smoleńsk 4);
- 6 października (niedziela) – charytatywny bieg na rzecz podopiecznych Dzieła na krakowskich Błoniach.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio
Dzieło jest organizacją pożytku publicznego, która powstała 20 lat temu z myślą o ludziach, którzy utracili swój dom. W tym miejscu w prawdzie i równości pracownicy, bracia kapucyni i wolontariusze towarzyszą osobom bezdomnym w ich drodze do samodzielnego życia. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio udziela najuboższym pomocy doraźnej, specjalistycznej i mieszkaniowej. Od wielu lat angażuje się również w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi otoczenia na problem, jakim jest bezdomność, stając się tym samym głosem zapomnianych, zepchniętych na margines i uwięzionych w krzywdzących stereotypach osób bez domu.
W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki
