Dzień Dziadka w Polsce - kiedy?
Obchody święta zaczęły się dopiero w latach 70. od konkursu Telewizji Polskiej na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu. Początkowo Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja w dniu urodzin Mieczysława Fogga. Termin ten jednak nie przyjął się, a z czasem święto zaczęto obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci. Samo święto do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze.
W Polsce Dzień Dziadka obchodzimy 22 stycznia, w tym roku świętowanie wypada w środę.
Dzień Dziadka na świecie
Dzień Dziadków obchodzony jest w USA w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które to święto z kolei obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września. Amerykański Dzień Dziadków jest więc świętem ruchomym. W Wielkiej Brytanii natomiast święto dziadków celebruje się w pierwszą niedzielę października. W Holandii obchodzi się "Opa- en Omadag", Brazylijczycy zaś składają dziadkom życzenia 26 lipca. W Meksyku "Día de Abuelos" - Święto Dziadków - obchodzi się w czerwcu, a Japończycy celebrują "Dzień szacunku dla Wieku".
W latach 90. XX wieku papież Jan Paweł II zaproponował, by uczynić 26 lipca Dniem Dziadków, bo to dzień świętych Anny i Joachima, dziadków Jezusa.
