https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Dziadka 2020. Kiedy powstało święto ukochanych dziadków? Jak się je obchodzi na świecie? 26.01.20

Karina Czernik
Dziadkowie kształtują tożsamość wnucząt
Dziadkowie kształtują tożsamość wnucząt Pixabay
Dzień Dziadka obchodzimy od ponad 40 lat. Święto to, obok Dnia Babci, przypomina o kluczowej roli, jaką odgrywają dziadkowie w życiu najmłodszych. Nie od dziś wiadomo, że kształtują tożsamość wnucząt – zarówno rodzinną, jak i historyczną. Często starają się im wynagrodzić błędy, które popełnili, wychowując swoje własne dzieci. Dlatego dość powszechnie uważa się, że rodzice są od wychowania, a dziadkowie od rozpieszczania.

Dzień Dziadka w Polsce - kiedy?

Obchody święta zaczęły się dopiero w latach 70. od konkursu Telewizji Polskiej na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu. Początkowo Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja w dniu urodzin Mieczysława Fogga. Termin ten jednak nie przyjął się, a z czasem święto zaczęto obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci. Samo święto do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze.

W Polsce Dzień Dziadka obchodzimy 22 stycznia, w tym roku świętowanie wypada w środę.

Dzień Dziadka na świecie

Dzień Dziadków obchodzony jest w USA w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które to święto z kolei obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września. Amerykański Dzień Dziadków jest więc świętem ruchomym. W Wielkiej Brytanii natomiast święto dziadków celebruje się w pierwszą niedzielę października. W Holandii obchodzi się "Opa- en Omadag", Brazylijczycy zaś składają dziadkom życzenia 26 lipca. W Meksyku "Día de Abuelos" - Święto Dziadków - obchodzi się w czerwcu, a Japończycy celebrują "Dzień szacunku dla Wieku".

W latach 90. XX wieku papież Jan Paweł II zaproponował, by uczynić 26 lipca Dniem Dziadków, bo to dzień świętych Anny i Joachima, dziadków Jezusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Styl życia

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anka

A komu to przeszkadzało żeby obchodzić święto dziadka 30 mają... Tak pięknie skojarzone z Mieczysławem Fogiem.... Przypominam że dzień babci nie wzięło się z nikąd tylko z dnia urodzin Mieczysławy Cwiklinskiej....warto pamiętać o celowości i sensie... Pamięci wspaniałych ludzi... Nie bierzmy daty z nikąd tak jak dzień dziadka 22 stycznia... Skąd taka data?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska