https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Dziecka w Sejmie? To już XXIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tematem 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Barbara Wesoła
Sesja SDiM 2023 odbędzie się tradycyjnie 1 czerwca. Dla tych, którzy przeszli rekrutację, oznacza to Dzień Dziecka w Sejmie.
Sesja SDiM 2023 odbędzie się tradycyjnie 1 czerwca. Dla tych, którzy przeszli rekrutację, oznacza to Dzień Dziecka w Sejmie. Michał Dyjuk/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
1 czerwca 2023 w Międzynarodowym Dniu Dziecka uczniowie będą obradować podczas XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji związany jest z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, dotyczy walki zbrojnej żydowskich organizacji bojowych. Kto może wziąć udział w sesji SDiM? Ile trwa i jak przebiega sesja? O czym dzieci i młodzież będą dyskutować? Wyjaśniamy zasady Sejmu Dzieci i Młodzieży, przypominamy historię tej inicjatywy oraz opowiadamy o tematyce.

Spis treści

Czym jest Sejm Dzieci i Młodzieży?

Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym, realizowanym przez Kancelarię Sejmu we współpracy z innymi instytucjami. Jego celem jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności obywatelskiej przez zaktywizowanie młodzieży na rzecz własnej społeczności lokalnej, a także upowszechnianie wiedzy o działaniu polskiego parlamentu i demokracji.

Tradycyjnie odbywa się 1 czerwca, kiedy obchodzony jest Dzień Dziecka. Co ciekawe, była to pierwsza w Europie tego typu inicjatywa.

Początki Sejmy Dzieci i Młodzieży i poruszane tematy

Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 r. z inicjatywy prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej i wicedyrektor ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu Urszuli Pańko. Jej temat brzmiał „Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa”. Była to odpowiedź na trwające wówczas działania wojenne w byłej Jugosławii, które przerodziły się w najbardziej krwawy konflikt w Europie od zakończenia II wojny światowej.

W następnych sesjach Sejmu Dzieci i Młodzieży poruszano kwestie m.in.

  • ekologii,
  • ekorozwoju,
  • globalizacji,
  • szkoły,
  • samorządu uczniowskiego,
  • pracy dzieci.

Tematami sesji były też:

  • miejsca pamięci jako materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości,
  • przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne,
  • posłowie Sejmu II RP,
  • osoba i dzieło kardynała Stefana Wyszyńskiego,
  • ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Od początku działalności dziecięcego Sejmu sesja nie odbyła się tylko trzy razy: w 1999 r., w 2020 r. i 2021 r. (choć przeprowadzono rekrutację). W 2018 r. sesja została przesunięta z czerwca na wrzesień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Organizatorem Sejmu Dzieci i Młodzieży od 1994 roku jest Kancelaria Sejmu. Do grona współorganizatorów należą obecnie:

  • Ministerstwo Edukacji i Nauki,
  • Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,
  • Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Kto może uczestniczyć w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 2023?

Uczestnicy Sejmu Dzieci i Młodzieży wyłaniani są w drodze konkursu na podstawie zrealizowanego zadania rekrutacyjnego. 460 autorów najlepszych prac bierze udział 1 czerwca w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zasady rekrutacyjne są opracowywane w dedykowanym dla danego roku „Przewodniku uczestnika sesji SDiM”.

Uczestnikami projektu są dwuosobowe zespoły uczniowskie. W ich skład wchodzą uczniowie jednej szkoły lub zespołu szkół, którzy w dniu rozpoczęcia rekrutacji (w tym roku był to 28 lutego) mają ukończone 13 lat i jednocześnie w dniu posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży (1 czerwca 2023 r.) nie będą mieli ukończonych 18 lat.

Nie jest wymagana opieka nauczyciela nad zespołem, ale niezbędna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Co ważne, w sesji SDiM można wziąć udział tylko raz.

Jak wyglądają obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży?

Obrady SDiM poprzedza posiedzenie komisji, podczas którego autorzy najwyżej ocenionych prac przygotowują projekt uchwały. Jest on poddawany dyskusji i głosowaniu na posiedzeniu plenarnym SDiM w sali posiedzeń Sejmu, które kończy się przekazaniem uchwały SDiM na ręce członka prezydium Sejmu.

Uchwała SDiM jest apelem młodzieży do dorosłych (polityków, władz lokalnych, szkół, organizacji) o podjęcie działań związanych z tematem sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że zarówno posiedzenie SDiM, jak i sama uchwała, nie mają charakteru normatywnego ani politycznego.

Zobacz, jak wyglądała XXVIII sesja SDiM, która odbyła się po dwóch latach przerwy w 2022 roku:

Rekrutacja do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zasady, terminy, tematy

Zadanie rekrutacyjne dla kandydatów na dziecięcych posłów w roku 2023 polegało na zrealizowaniu projektu w jednej z następujących form:

  • film nie dłuższy niż 5 minut,
  • słuchowisko/audycja do 5 minut,
  • strona internetowa,
  • album,
  • trasa wycieczki/gra terenowa.

Temat pracy brzmiał tak, jak tytuł tegorocznej sesji: „Zginąć, ale z honorem. Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim”.

Rekrutacja została już zakończona. Zazwyczaj rozpoczyna się na przełomie lutego i marca. Informacje o terminach i zasadach dotyczących kolejnej sesji znajdują się na stronie Sejmu Dzieci i Młodzieży.

W 2022 roku, po dwuletniej przerwie, rekrutacja do Sejmu Dzieci i Młodzieży polegała na przygotowaniu projektu na następujący temat: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika
Gówniarze nie chcą historii, nakręceni przez róbta co chceta!

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska